А може, страх відволікає від реальних проблем?
«Штучний інтелект може призвести до зникнення людства», — з таким апокаліптичним попередженням виступила група керівників та вчених із технологічних компаній, включаючи OpenAI та Google DeepMind.
«Зменшення ризику зникнення людства через розвиток штучного інтелекту має стати глобальним пріоритетом поряд з іншими ризиками, такими як пандемії та ядерна війна», — йдеться у заяві, опублікованій на сайті Центру безпеки ШІ, некомерційній організації із Сан-Франциско.
Це весь текст заяви, яку його автори свідомо зробили максимально коротким, щоб «не розбавляти думку». Заяву вже підписали понад 350 керівників, дослідників та інженерів у галузі ШІ, у тому числі Сем Альтман із OpenAI, Деміс Хасабіс із Google DeepMind та Даріо Амодей із Anthropic.
А може, все не таке страшно?
Не всі експерти зі штучного інтелекту поділяють подібні настрої. Наприклад, Ян Лекун, віце-президент та провідний AI-дослідник корпорації Meta, вважає їх сильно перебільшеними.
"Я думаю, що масштаби проблеми зрівнювання ШІ з людським інтелектом були сміховинно перебільшені, а наша здатність вирішити її - дуже недооцінена", - написав він.
З ним згодні й інші експерти, які вважають, що страх перед ШІ, по-перше, нереалістичні, а по-друге, відволікають увагу від реальних проблем.
"Нині ІІ не настільки розвинений, щоб подібні побоювання матеріалізувалися", - заявив BBC професор Прінстонського університету Арвінд Нараянан.
Нагадаємо, що в березні професор лінгвістики Массачусетського технологічного інституту Ноам Хомський опублікував есе про ChatGPT у New York Times разом із професором лінгвістики Яном Робертсом та директором зі штучного інтелекту технологічної компанії Джеффрі Ватумаллом.
В есе автори написали, що ChatGPT та інші ШІ-системи не здатні до незалежного мислення. На додаток, відповіді ChatGPT демонструють «банальність зла: плагіат, апатію та ухильність».
Одним із тих, хто поділяє страх перед можливостями ШІ, але вирішив взяти розвиток технології під свій контроль, — підприємець та інженер Ілон Маск.
У квітні він повідомив, що створив компанію X.AI для розробки рішень у сфері штучного інтелекту. А місяцем раніше він, і ще понад 1000 експертів, підписали відкритий лист, який закликає лабораторії ШІ по всьому світу призупинити розробку моделей потужніших за GTP-4 через «значні ризики для суспільства і людства». У Ілона Маска є своє бачення яким має бути підхід до розвитку ШІ.
Гучною була історія, яка сталася влітку 2022 року, коли 41-річний інженер Google заявив, що ШІ знайшов свідомість. Його усунули від роботи, а потім звільнили.
Історія розвитку людства пам'ятає науково-технічні революції, які викликали страх і побоювання людей, що їх замінять машинами. Ченці, які переписували рукописи від руки, засуджували друкарський верстат, а камеру оголосили смертю живопису в середині 1800-х років.
Згадайте рух Луддітов, що виник у першій чверті ХІХ століття під час промислової революції в Англії. Тоді робітники ламали машини та обладнання на знак свого протесту. Науково-технічна революція – річ неминуча…