TSMC представляє майбутнє: чіпи, що зроблять дрони розумнішими.
Поки ми тут воюємо, тайванська компанія TSMC — світовий лідер на ринку напівпровідників — представила мікрочіп, створений за технологічним процесом 2 нм.
Не буду засмічувати мізки технічними подробицями, але ця давно очікувана подія вплине і на хід нашої війни.
Досі найменші чіпи створювали за технологією 3 нм (у росіян — 65 нм). Нові мікрочіпи будуть на 15% швидші та на 30% енергоефективніші. Це не тільки дасть змогу створити продуктивніші смартфони та комп’ютери, а й зробить дрони значно «розумнішими».
Адже, по суті, FPV-дрони нашої війни — чи то керовані по радіо, чи по оптоволокну, літаючі, плаваючі, повзаючі — це дистанційно керовані апарати. По-чесному кажучи, це навіть не дрони в повному розумінні, не роботи.
Усі ці системи автоматичного захоплення й супроводу цілей, донаведення — не перетворюють FPV-дрони на справжніх роботів. «Справжніми» можна вважати лише далекобійні дрони, які не керуються людиною.
Щоб перетворити звичайний масовий FPV-дрон на справжнього автономного дрона-солдата на полі бою, йому треба «додати мізків».
Сьогодні цілком реально створити «мізки» для дрона, які дозволять йому самостійно знаходити та ідентифікувати цілі в заданому районі й атакувати їх. Проте такі «мізки» наразі важать 3–4 кілограми разом із додатковою акумуляторною батареєю і коштують дуже дорого — на кожен дрон їх не поставиш.
Перехід на 2 нм частково вирішує цю проблему. І вже цього року дрони помітно «порозумнішають». У 2027 році з'являться чіпи з розмірністю 1 нм, а у 2029-му — 0,7 нанометра. І це, ймовірно, стане технологічною межею для кремнієвих технологій.
А це означатиме й початок занепаду ери людства, бо дрони стануть розумнішими за дуже багатьох людей — особливо тих, хто сьогодні (як і вчора) практично нічого не робить для того, щоб виграти нашу війну завтра.