Прийнятий законопроєкт не відповідає Конвенції ООН про права осіб інвалідністю.
За цей законопроєкт проголосували 228 депутатів. В основному це були депутати від Слуги народу та ПЗЖМ (ОПЗЖ).
Як зазначає Слуга народу Галина Третьякова, законопроєкт №5344-д, який створює реальні та дієві можливості для працевлаштування осіб з інвалідністю та ветеранів.
«З урахуванням досвіду країн ЄС ми потенційно у рази розширимо кількість робочих місць, які пропонуються особам з інвалідністю, за рахунок включення до цього переліку органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що передбачено пунктом g) статті 27 Конвенції «працевлаштування осіб з інвалідністю у державному секторі»», – акцентувала Третьякова.
Але не всі депутати підтримали цей законопроєкт.
Георгій Мазурашу зазначив, що з поданих, за пропозиціями осіб з інвалідністю, декількох десятків поправок жодна не була підтримана профільним комітетом (а потім і парламентом).
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) заявила, що 5344-д: законопроєкт, що знищує права людей з інвалідністю.
НАІУ вкотре висловила свою стурбованість щодо законопроєкту №5344-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю».
Ця боротьба за права осіб з інвалідністю триває вже третій рік.
Ухвалення цього законопроєкту призведе до серйозного порушення прав осіб з інвалідністю, серед яких:
Важливо зазначити, що процес його розгляду був непрозорим, а поправки від громадських організацій переважно були проігноровані.
Ця ситуація глибоко обурила українських паралімпійців та представників громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які вбачають у законопроєкті загрозу для своїх прав і можливостей.
Це далеко не весь перелік недоліків законопроєкту 5344-д!
Автори наголошують, що законопроєкт 5344-д розширює кількість робочих місць, що пропонуються особам з інвалідністю за рахунок включення до цього переліку органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що передбачено пунктом g) статті 27 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю «працевлаштування осіб з інвалідністю у державному секторі». Разом із тим, на сьогодні будь-який роботодавець підтвердять, що вже зараз чинні статті 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зобов’язують усіх роботодавців (із чисельністю працюючих від 8 осіб), в тому числі органи влади, працевлаштовувати не менше 4 % осіб з інвалідністю.
Також автори наголошують, що законопроєкт 5344-д впроваджує державні стандарти обладнання (облаштування) робочого місця для різних видів втрати функціоналу та забезпечення розумним пристосуванням робочих місць на підприємствах та організаціях УСІХ форм власності, що передбачено пунктом i) статті 27 Конвенції «забезпечення особам з інвалідністю розумного пристосування робочого місця».
Але насправді Мінсоцполітики працевлаштування осіб з інвалідністю цікавить тільки на словах, адже за час нинішнього керівництва дане міністерство жодного разу не забезпечило наявність відповідного напряму в переліку напрямів, на які можуть використовуватися бюджетні кошти, головним розпорядником яких є дане міністерство. В цьому можна легко переконатися, ознайомившись із Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на соціальний захист осіб з інвалідністю, затвердженим постановою Уряду від 04.02.2023 № 120.
На відміну від Мінсоцполітики, Мінекономіки згідно з чинним законодавством через центри зайнятості за минулий рік профінансувало облаштування майже 2000 робочих місць для людей з інвалідністю.
В цілому варто відзначити, що практично всі аргументи авторів на користь законопроєкту 5344-д мають маніпулятивний характер, так само як і процедура його розроблення, доопрацювання та проштовхування через Парламент.
Так, 15 засідань робочої групи по 3-4 години, що відбулися при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, на яких обговорювався законопроєкт 5344-д, – це все була «вистава»!!! Зазначений Комітет врахував лише 11 своїх комітетських поправок, а інші понад дев’ятсот поправок, в тому числі які були сформульовані за участі громадянських об’єднань осіб з інвалідністю – проігнорував.
Важливо зазначити, що Комітет ООН з прав людей з інвалідністю звернув увагу України, що законопроєкт 5344-д не відповідає Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю!!!