Депутати хочуть збільшити на ринку частку біопалива.
На сайті Верховної Ради опублікували текст законопроєкту №3356 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту». Авторами є група народних депутатів від фракції «Слуга народу» на чолі з Олегом Семінським.
Автори декларують мету створення нормативно-правової бази для розвитку сфери виробництва, обігу та використання рідкого біопалива на транспорті.
Обставини
Проєкт Закону спрямований на імплементацію положень Директиви Європейського Парламенту та Європейської Ради від 23 квітня 2009 року про заохочення до використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел. Він має забезпечити виконання Україною виконання міжнародних зобов'язань щодо частки біопалива у загальній структурі спожитого палива.
Що пропонується
Досягнення мети планується шляхом внесення змін до Закону України «Про альтернативні види палива», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Депутати хочуть прописати в законодавстві:
- визначення обов’язкового вмісту рідкого біопалива в загальному обсязі всіх видів бензинів для автотранспорту (за виключенням того палива, що поставляється для потреб Міністерства оборони, Державного резерву тощо):
з 1 липня 2021 року – не менш як 5 відсотків (за відносної похибки визначення ±0,5%);
з 1 липня 2022 року – не менш як 6 відсотків, за відносної похибки визначення ±0,5%;
з 1 липня 2023 року – не менш як 7 відсотків, за відносної похибки визначення ±0,5%.
- зобов’язати центральні органи виконавчої влади слідкувати і контролювати дотримання цих квот;
- віднести до правопорушень недотримання вимог та квот щодо відпуску з місць роздрібної торгівлі пальним із біопалива;
- визнавати правопорушенням неподання інформації щодо вмісту рідкого біопалива у загальних обсягах проданого бензину.
Прогноз після прийняття:
На думку депутатів, прийняття проєкту Закону сприятиме:
- виведенню на якісно новий рівень позитивних процесів у сфері використання в Україні рідкого біопалива(біокомпонентів);
- збільшенню завантаженості спиртових заводів та виробничого потенціалу суміжних сфер, що має допомогти у створенні додаткових робочих місць;
- сприятиме покращенню екологічної ситуації коштом зменшення обсягів викидів в атмосферу шкідливих речовин, що утворюються при згорянні палива;
- створенню передумови для залучення іноземних та вітчизняних інвестицій у сферу виробництва рідкого біопалива(біокомпонентів).
Перспективи
За міжнародними оцінками, у нашій державі найгірша в Європі ситуація з можливістю купити автомобіль. За підрахунками європейських агентств, для того, аби купити середнє авто, українцю треба відкладати приблизно 39 місяців – найбільше в Європі. Для порівняння: у Швейцарії – 2 місяці, в Польщі – 10, в Росії – 16.
Екологічні автомобілі значно дорожчі за стандартні, тому виникає питання, чи будуть ці новації ефективними. Адже для українця часто проблемно придбати «євробляху», не кажучи про екологічне авто.