Генерала Баранецького в СБУ замінили на російського "крота", – Юрій Бутусов
Державна зрада, шпигунство і тривала підготовка до "здачі" півдня росіянам: правоохоронці оприлюднили нові докази проти затриманого ексочільника СБУ Криму Кулініча та його куратора Сівковича.
Та у цій справі є ще один цікавий момент: у 2021 році протеже Кулініча – Андрій Наумов – мітив у крісло першого заступника голови Служби безпеки замість генерала Руслана Баранецького, відомого своєю принциповою позицією у боротьбі з агентурою Кремля.
Чому і як бойового генерал-майора на другій за вагою посаді в СБУ прагнули замінити на російського "крота"? Деталі спецоперації ФСБ розкрив 5 квітня 2023 року у прямому ефірі на своєму каналі відомий український журналіст Юрій Бутусов.
За його інформацією, саме тодішній начальник ГУ Служби безпеки України в АР Крим (нині – підозрюваний у державній зраді) Олег Кулініч у 2021 році лобіював призначення Андрія Наумова на пост першого заступника голови СБУ замість Руслана Баранецького.
І це – при тому, що Наумов до того часу не мав жодного стосунку до української спецслужби: в його активі був лише нетривалий досвід роботи на рядових посадах у Генпрокуратурі.
"І тут раптово ця людина потрапляє до СБУ. Після цього голова держави надає Наумову перше в історії звання бригадного генерала СБУ. Це нове звання – запроваджене за стандартами НАТО. І першим за НАТівськими стандартами нагородили агента ФСБ! В порушення всіх процедур спецперевірки", – зазначає Юрій Бутусов.
Про сплановану російською спецслужбою операцію свідчать оприлюднені 5 квітня 2023 року пресслужбою Служби безпеки та Державним бюро розслідувань перехоплення телефонних розмов Олега Кулініча з його куратором – ексзаступником секретаря РНБО Володимира Сівковичем. У цих діалогах Наумов фігурує під позивним "Мисливець".
Зокрема, Кулініч і Сівкович безпосередньо обговорювали плани виведення "Мисливця" на керівну посаду в Службі безпеки – замість Руслана Баранецького, який на той момент був першим заступником Івана Баканова.
Руслан Баранецький – генерал-майор СБУ, який з 2014 року особисто боровся з російською агресією, брав безпосередню участь у бойових діях, в тому числі й у контактних бойових зіткненнях із ворожою агентурою.
Він також відомий як активний учасник "Вагнергейту": саме Баранецький, разом із Василем Бурбою, був присутній на нараді у кабінеті Президента Зеленського, а потім – у кабінеті Андрія Єрмака. Утім, жодних коментарів щодо цієї справи у публічній площині генерал-майор не давав.
"Його ордени заслужені на полі бою, а не тільки кабінетною інтелектуальною роботою. Баранецький користується великою повагою на фронті. Це людина, яка зробила великий внесок у розгром російської агентури й протидію агресії рф – до речі, навіть після звільнення. Що роблять у ФСБ? Щоб обмежити вплив Баранецького, який курував Департамент контррозвідки, на його місце за протекцією Кулініча просувають Наумова", – констатує Бутусов.
Та найцікавіше, як саме і коли ФСБ провернула цю спецоперацію?
22 липня 2021 року Департамент контррозвідки спільно з херсонським Управлінням СБУ затримали агентів російської спецслужби за статтею "Державна зрада". Йдеться про колишнього співробітника СБУ Гутора та заступника начальника інформаційно-аналітичного відділу СБУ в Херсонській області Сідоровича (котрий, як тепер стало відомо, був людиною з "вертикалі" Кулініча). Затримання відбулось з санкції Баранецького.
Це кадрове рішення було оформлене указом Президента України Зеленського. Таким чином, незручного для ФСБ принципового офіцера, який протидіяв російській агентурі, фактично замінили на ворожого "крота".
Паралельно з цим, зазначає Юрій Бутусов, замість Управління внутрішньої безпеки, яке до цього завжди було в апараті голови СБУ, указом Президента створюється новий підрозділ – Головне управління внутрішньої безпеки. І керувати ним довіряють усе тому ж Наумову.
Таким чином останній отримав доступ до всіх особових справ співробітників СБУ, можливість порушувати щодо кожного розслідування і майже необмежений вплив на будь-який підрозділ.
І хоча Андрія Наумова так і не призначили першим заступником Івана Баканова, та згодом так само звільнили зі спецслужби, він зняв офіс біля СБУ і продовжив фактично контролювати відомство, у тісній зв’язці з Олегом Кулінічем.
Як зазначають джерела, співробітники Управління внутрішньої безпеки з матеріалами мали спочатку відвідувати офіс Наумова, і лише після "погодження" з ним надалі приймали рішення щодо дій або бездіяльності по оперативних матеріалах.
"Таким чином, ФСБ почало напряму керувати СБУ. Навіть без Баканова", – констатує Бутусов.