Українські пілоти почнуть навчання на винищувачах F-16 у Данії наприкінці серпня. Скільки триватиме навчання ?
Сполучені Штати схвалили запит Данії на передання навчальних матеріалів для винищувачів F-16. Це повинно наблизити початок підготовки українських льотчиків на цих літаках.
Про це телеканалу CNN повідомили два американські посадовці, зокрема з адміністрації президента Джо Байдена.
За словами неназваного джерела, до програми навчань на F-16, запит на яку схвалив Пентагон, входять навчальні модулі, документація та матеріали для аудиторних занять, які, зокрема містять інформацію про секретні американські технології.
Саме тому вони потребували попереднього погодження міністерства оборони США.
Схвалення запиту Данії на передавання Україні навчальних матеріалів є одним із важливих кроків на шляху до початку безпосереднього навчання українських льотчиків на винищувачах F-16.
Українські пілоти почнуть навчання на винищувачах F-16 у Данії наприкінці серпня.
Про це заявило пресслужба міністерства оборони Данії, повідомляє CNN.
Як зазначається, у навчанні українців візьме участь коаліція з 11 країн. Детальнішої інформації міноборони Данії не повідомило.
Як повідомлялося, міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен підтвердив отримання від Сполучених Штатів схвалення на передачу Україні винищувачів F-16 після закінчення навчань льотчиків.
Раніше Україна сформувала коаліцію для навчання пілотів на винищувачах F-16. Цей меморандум також підписали 11 країн коаліції з надання Україні літаків. Туди увійшли: Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція та Велика Британія.
Про це заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, повідомляє The Guardian.
У міністерстві оборони повідомили, що Нідерланди та Данія дали зелене світло на поставку винищувачів F-16 в Україну після того, як українські пілоти завершать навчання.
"Чудові новини від наших друзів зі Сполучених Штатів! Нідерланди та Данія дали зелене світло на поставку винищувачів F-16 в Україну після того, як наші пілоти завершать навчання.
Україна довела, що неможливе можливе. Наші військові довели, що вони здатні швидко навчатися.
Незабаром ми доведемо, що перемога України неминуча. Дякуємо всім нашим партнерам та друзям у США, Нідерландах та Данії", - йдеться у повідомленні Міністерства оборони.
Представники уряду Нідерландів розкрили деякі подробиці постачання Україні винищувачів F-16. Зокрема, вказали, що постачання залежить від часу, протягом якого навчатимуть українських пілотів.
Про це йдеться у статті видання The Netherlands Times.
Українські пілоти, а також пілоти з інших країн-членів НАТО будуть освоювати майстерність польоту на F-16 у спеціальному навчальному центрі в Румунії. Данія також вислала свої винищувачі до цього центру для навчання.
Тим не менше, на сьогодні цей навчальний центр ще не розпочав свою роботу, повідомило видання. Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен пояснила, що її країна планує допомогти Румунії з цією ініціативою.
Однак станом на сьогодні навчального центру ще не існує, зазначило видання. Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен пояснила, що її країна допоможе Румунії з цією справою.
Конкретна дата запуску центру наразі не встановлена. Але було зазначено, що пілоти не будуть чекати відкриття: починаючи з наступного місяця, вони відправляться в Данію для початку навчання, - повідомила Оллонґрен в серпні.
За її словами, приблизні терміни навчання становлять 6-8 місяців, що вказує на завершення до лютого-квітня 2024 року.
Водночас як зазначає Defence Express, головним питанням залишається саме кількість машин, які можуть бути передані Нідерландами, які зараз якраз виводять F-16 з експлуатації та замінюють на F-35. Наразі відомо, про вже виведені з експлуатації 12 винищувачів, які законтрактувала приватна компанія Draken International з опціоном на ще 28 машин. Але була інформація щодо скасування домовленості, але залишилось не ясним, мова йде про твердий контракт, або лише про опціон.
Таким чином, можливо твердо розраховувати на показник у 28 одиниць F-16, які точно не будуть продані Draken International та мають бути поступово виведені з експлуатації у міру отримання нідерландськими повітряними силами F-35 з графіком до кінця 2024 року.
Але здається, що для України ситуація доволі несподівано почала впиратися не у кількість літаків, а у кількість пілотів. Якщо брати наявну інформацію від анонімних джерел у західних ЗМІ, то перша група з досвідчених українських пілотів складається лише з шести льотчиків. І їх підготовка, разом з наземним персоналом може завершитись лише ближче до літа 2024 року. Ще шість пілотів завершать підготовку до кінця 2024 року.
Також існує група з приблизно 20 менш досвідчених пілотів, які потребують проходження й базової льотної підготовки. Строк їх навчання не відомий, але вочевидь буде ще довшим. Тобто в цій ситуації графік виведення навіть 28 нідерландських F-16 цілком вкладається у ці орієнтовні строки. Звісно, якщо традиційно не виявиться те, що українські фахівці опановують західне озброєння у рази швидше ніж вважають іноземні партнери.
Й саме тому у нагоді стануть вже данські F-16 у загальній кількості 30 одиниць, які також виводяться з експлуатації за рахунок заміни на F-35. Повітряні сили Данії до кінця 2023 року мають отримати 17 винищувачів нового покоління, хоча частина з них буде знаходитись у США для навчання пілотів.
Й таким чином можливо Копенгаген зможе вивільнити для України близько ескадрильї (12 одиниць) винищувачів F-16. А ось списання всіх винищувачів 4+ покоління у країні заплановано на рівні 2027 року.