Created with Sketch.

Студенти і школярі на вихідних охоронятимуть проліски в Диканьці

01.04.2021, 17:45

Щовихідних у квітні на території парку «Диканський» волонтери охоронятимуть першоцвіти.

3 квітня учні Диканської школи та кілька студентів Полтавської політехніки вийдуть на патрулювання території Ландшафтного парку «Диканський», щоб вберегти проліски від масового зривання.

 Про набір бажаючих для патрулювання заповідної зони оголосили місяць тому. 

«З усіх рідкісних первоцвітів саме «Проліска сибірська» зазнає найбільшої шкоди, бо її знайти найлегше, достатньо лиш дістатися до найближчого лісочка. Масове зривання цієї блакитної квітки на одному й тому ж самому місці протягом декількох років призводить до повного зникнення рослини через деякий час. Цих красивих квітів стає все менше з кожним роком через зривання, викопування, витоптування. Саме тому адміністрація РЛП «Диканський» закликає небайдужих громадян відгукнутися на наш поклик, щоб стати на варті квітування блакитних «вісників тепла» – пролісок!», – написали у фейсбуці працівники парку. – Адміністрація парку закликає: якщо ви  прийшли  відпочити у весняний ліс, то будь ласка не зривайте проліски заради букетів чи  фотографій для соціальних мереж. Ми будемо слідкувати за вашими фотографіями і в разі, коли на вашому фото будуть зафіксовані зірвані проліски, будемо передавати ваші дані до екологічної інспекції та поліції, як особу, що завдала шкоди  регіонально рідкісному виду в Полтавській області».

Спеціальний екопатруль охоронятиме першоцвіти щодня.

– Приємно, що люди відгукнулися, щоб охороняти проліски, – розповіла «Останньому Бастіону» Катерина Онищенко, фахівець із рекреації регіонального ландшафтного парку «Диканський». – Учні районної школи і студенти вишу  відгукнулися перші. Також оберігати проліски приїдуть кілька людей із Опішні, Диканьки і з Києва. Будуть робити обходи щовихідних і в будні після обіду й до вечора.

Катерина пояснила, чому не можна зривати проліски.

– Якщо вирвати одну рослину, на якій буде кілька квіточок – це для лісу велика шкода. Рослина не дасть 200-300 насінин і молоді рослини не проростуть наступного року. Зірвана квітка позбавить цибулину можливості накопичити поживні органічні речовини. Вона буде ослаблена і заквітує лише через 3-4 роки. Люди, які оберемками рвуть першоцвіти, забирають у джмелів і бджіл першоджерело харчування, – додає Катерина. – Коли людина приїжджає до лісу, вона нариває цілий букет пролісок. Через кілька років вона на тій галявині не знайде квітів, бо не сформувалося насіння і не зацвіли цибулини. 

Працівники парку не мають права штрафувати відвідувачів за зривання першоцвітів.

 – Ми можемо повідомити екологічну інспекцію і поліцію, що на території  природоохоронного фонду здійснюється порушення цілісності рослинного покриву. І тоді інспекція або поліція складає протокол на особу, – зауважує Катерина. – Коли ми зустрічаємо людей із пролісками в руках, проводимо бесіди. Як правило, люди кажуть, що не знали про те, що рвати ці квіти не можна. Ми пояснюємо, чому так важливо їх зберегти. 

На території Полтавської області є два види пролісків – «Проліска сибірська», має насичений синій колір і «Проліска дволиста», має фіолетове забарвлення. Обидва види на Полтавщині віднесені до рідкісних рослин.

До Червоної Книги занесені горицвіти і тюльпани дібровні. 

– Ось буквально через два-три тижні люди будуть їхати в ліс і рвати їх цілими оберемками і продавати. За це можна їх штрафувати. Ці квіти в’януть за кілька годин, їх нема смислу і рвати, – зазначає Катерина Онищенко.

Відповідно до вимог законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ» та «Про Червону книгу України», з метою посилення у 2021 році державного нагляду за збереженням ранньоквітучих об’єктів рослинного світу, в тому числі, занесених до Червоної книги України, екологічна інспекція Полтавщини розпочала операцію «Першоцвіт-2021».

«На правопорушників очікує покарання у вигляді штрафу від 1700 до 3655 гривень згідно зі статтею 88-1 КУпАП або 340-510 гривень згідно зі статтею 90 КУпАП, конфіскації об’єктів рослинного світу, а також сплати збитків, розрахованих інспекцією за шкоду, завдану довкіллю», – розповіли в Державній екологічній інспекції Центрального регіону.

Зауважимо, що в Полтаві на зупинках і на вулицях міста почали масово продавати блакитні проліски. Продавчинь із оберемками квітів правоохоронці не чіпають, хоча за продаж цієї квітки передбачені штрафи.

Читайте також
Зеленський нищить країну
Полтава
Малохольні з ПМР посилено працуют
Позиція
Полтавські активістки вразять світ мистецтва
Полтава
Полтавська психіатрична лікарня поміняла диспозицію
Позиція
Хитродупі полтавці зливають фекалії до дощових мереж
Полтава
Смертельна влада Зеленського
Полтава