Українські клієнти американського консультанта Пола Манафорта, серед яких були Борис Колесніков і Сергій Льовочкін, воліли платити йому через рахунки відкритих на Кіпрі фірм, повідомляє ТСН.
Про це у вівторок, 7 серпня, на суді повідомив Рік Гейтс, колишній партнер політтехнолога, який був радником президента-втікача Віктора Януковича, пише The Washington Post.
Напередодні, 6 серпня, Гейтс заявив, що в Україні Манафорт заробив "мільйони доларів".
Під час засідання 7 серпня він розповів, хто і як з українських клієнтів платив консультанту.
"Він зазначав, що українські бізнесмени хотіли, щоб ми відкрили банківські рахунки на Кіпрі", - розповів Гейтс. За словами свідка, так клієнтам було простіше оплачувати їхні послуги.
Гейтс також назвав імена людей, на яких працював політтехнолог. Серед них: Борис Колесніков та керівник адміністрації Януковича Сергій Льовочкін. Гейтс зазначив, що українці використовували кіпрські компанії Telmar Investments і Dressler Holdings для виплат Манафорту.
За словами свідка, Telmar Investments контролював саме Льовочкін. Гейтс додав, що кіпрські компанії з колишнім партнером Манафортом вони використовували саме для приховування платежів від клієнтів і відходу від податків.
"У цих компаній не було співробітників. Мета цих компаній була приймати платежі і здійснювати платежі", - сказав він.
За словами Гейтса, він бачив кілька угод, які укладали їхні кіпрські компанії. За однією з них Манафорту заплатили 1,1 мільйона доларів, за другою – 3 мільйони євро, повідомив свідок.
Гейтс також сказав, що Манафорт отримав спочатку 4 мільйони доларів, а потім 4 мільйони євро після того, як 2010 року Янукович був обраний на посаду президента України [свідок не уточнив дати і роки виплат, - ред].
Після його втечі на початку 2014-го політтехнолог працював з "Опозиційним блоком", - уточнив свідок. Також Гейтс заявив, що компанія Манафорта у тому ж році "допомагала" Петру Порошенку [детальніше про це читайте - https://tsn.ua/politika/kompaniya-manaforta-dopomagala-poroshenku-v-2014-roci-svidok-1197936.html].
В останній же раз гроші від українських клієнтів, як заявив свідок, надійшли на рахунки кіпрських фірм Манафорта в кінці 2014 року.
Під час допиту свідка прокурор продемонстрував e-mail, отриманий Гейтсом в серпні 2015 року, в якому говорилося, що "Опозиційний блок" не зробив вчасно платежі за послуги політтехнологів. У цьому зв'язку свідок підтвердив, що після втечі Януковича надходження від українських клієнтів "істотно скоротилися".
На суді Гейтс також повідомив, що 2014 року його і Манафорта попросили добровільно дати свідчення ФБР і українським слідчим, що вони і зробили. Як уточнив свідок, до того моменту більшість їхніх кіпріотських рахунків було закрито.
Після цього Манафорт попросив Гейтса зустрітися з Сергієм Льовочкіним, щоб "попередити його і дізнатись статус його української компанії", оскільки багато платежів їм надходило саме від нього.
За словами свідка, він зустрівся з українцем у Франції.
Раніше повідомлялося, що в березні 2014-го команда Пола Манафорта, який перед цим працював на президента-втікача Віктора Януковича, обговорювала можливість консультування кандидата з ініціалами "ПП" і новоствореної політичної партії на президентських і парламентських виборах в Україні. Це випливає з доказової бази спецпрокурора США Роберта Мюллера, підготовленої у справі Манафорта.
Прес-секретар Порошенка не прокоментував ТСН.ua цю ситуацію. Соратник Порошенка Юрій Стець повідомив, що в штабі в 2014 році з цими людьми могли спілкуватися тільки три людини - він, Ігор Гринів і сам Порошенко. Однак ніхто з них з представниками Манафорта не зустрічався і пропозицій не отримував.
Пізніше в прес-службі АП прокоментували "Українській правді" інформацію про пропозицію співпраці з Манафортом.
"Команда Петра Порошенко ніколи не співпрацювала ні з Полом Манафортом, ні з його людьми. Пропозиції про співробітництво надходили серед інших, втім навіть не розглядалися", - заявили в Адміністрації президента.
Нагадаємо, колишньому піарнику Януковича та екс-керівнику виборчого штабу Трампа висунули 12 обвинувачень. Головні - змова проти США, відмивання грошей, ухиляння від сплати податків та брехливі свідчення. Манафорту може загрожувати до 80 років ув'язнення.
Також у ЗМІ була інформація, ніби Манафорт просував інтереси Путіна в США. Зокрема, це ніби робилося через російського мільярдера Олега Дерипаску. Водночас сам Дерипаска майже нецензурно прокоментував зв’язки із Манафортом.