Українці четвертий місяць живуть із новими тарифами на комунальні послуги та ціною на газ. Політики, розраджують, мовляв, у Європі тарифи на відповідні послуги ще вищі. Втім, про європейський рівень життя при цьому мало хто згадує. Пропонуємо порівняти.
Перегляд тарифів на комунальні послуги та вартості газу в Україні завжди сприймався негативно населенням. І справа зовсім не в тому, що у абсолютній більшості випадків це передвіщало чергове підвищення, а українці проти економічно обґрунтованих тарифів та цін. Попри так зване зростання мінімальної заробітної плати, у країні сплачувати більше за «комуналку» могли собі дозволити далеко не всі.
Візьмемо для прикладу останню трирічку. У 2013-му про підвищення тарифів на комунальні послуги розмов було багато, зокрема, з огляду на план України підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Та не зважаючи на те, що керівна верхівка відмовилася від такого кроку, українці раділи мало, оскільки вже тоді сплачували за комуналку більше ніж 15% від своїх доходів. Зокрема, про це свідчить опитування, яке проводила «Україна Комунальна» у листопаді того року серед своїх читачів. Примітно, 35% опитаних зазначили, що сплачують за житлово-комунальні послуги до 50% заробітку, ще 33% - що віддають третину своїх доходів. Мінімальна заробітна плата у той час становила 1147 грн на місяць, вартість газу – 0,725 тис. грн за 1 куб. м (за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 2500 куб.м. на рік), тарифи на електроенергію трималися на рівні 25,7 коп/кВт-год (якщо спожито менше 150 кВт-год).
У 2014 році мінімальна заробітна плата зросла на 71 грн – до 1218 грн на місяць, але зі зміною влади змінилися і тарифи на комунальні послуги. Так, 1 куб. м газу для потреб населення коштував 1,18 тис. грн, тарифи на електроенергію, в залежності від обсягу споживання, зросли на 10-40%. Це змусило українців бити на сполох – подорожчання «комуналки» непосильне. За результатами опитування "У.К.", у серпні 2014 року 82% респондентів зауважило, що через підвищення тарифів на комунальні послуги ледь зводять кінці з кінцями. Зокрема, 56% з них ствердили, що з кожним підвищенням тарифів на ЖКП їм стає важче знаходити кошти на оплату відповідних послуг, решта, 25%, - що якщо вартість ЖКП буде зростати і в подальшому, то вони припинять сплачувати рахунки.
Однак, 2015 рік, як відомо, також не оминув підвищення тарифів на комунальні послуги та ціни на газ. З 1 квітня вартість газу, який використовується населенням для приготування їжі та/або підігріву води, становить 7,188 грн за 1 куб. м. За споживання світла обсягом менше 100 кВт-год на місяць українці мають заплатити - 36,6 коп/кВт-годину. Окрім того, зросли також тарифи на інші види комунальних послуг. При цьому мінімальна заробітна плата залишилася на тому ж рівні – 1218 грн на місяць. Реакція населення зрозуміла. Депутатами була ініційована перевірка обґрунтованості відповідних підвищень тарифів та цін Робочою групою при відповідальному Комітеті Верховної Ради, а уряд запросив з тією ж метою міжнародних аудиторів. Втім, впродовж майже 4 місяців для населення в тому, що стосується оплати «комуналки» за новими тарифами, нічого не змінилося. Хоча ще не так давно українці були налаштовані вкрай рішуче. Згідно з опитуванням "У.К." наприкінці травня у те, що найближчим часом тарифи на ЖКП знизяться вірило 86% опитаних. 44% з них стверджувало, що це стане можливим, якщо люди проти них повстануть, ще 42% були переконані, що «комуналка» подешевшає і без повстань, оскільки тарифи на ЖКП підвищені необґрунтовано.
Час від часу деякі посадовці розраджують, мовляв, у європейських країнах ціни на газ та тарифи на комунальні послуги ще вищі, Україна плентається далеко у хвості. Та чи так це?
Зауважимо, на початок 2015 року у середньому кожна тисяча «кубів» газу в Україні коштувала біля 87 дол., з квітня – близько 328 дол. Дійсно у жодній європейській країні газ не вартував менше. У сусідній Румунії тисяча кубометрів «блакитного» палива коштувала 437 дол, в Угорщині – 528 дол., Болгарії – 698 дол, у «потопаючій» Греції – 1010 дол. Дешевший газ був хіба в Білорусії – 55 дол., однак це країна з пострадянським минулим. Найбільше ж за «блакитне» паливо платили у Швейцарії – 1561 дол.
Що стосується електроенергії. Напередодні підвищення тарифів у НКРЕКП зауважували, що станом на початок року в Україні для домогосподарства 1 кВт-год коштував близько 3,8 центів, тоді як у Словаччині – 21,7 центів, у Польщі – 19,9 центів, в Угорщині – 17,4 центів. Якщо говорити мовою середньої заробітної плати, то на початок року українці могли на неї придбати понад 6500 кВт-год електроенергії, в той час як середньої заробітної плати в Словаччині вистачило б на 4400 кВт-год, в Польщі – 4550 кВт-год, в Угорщині – 3800 кВт-год.
Втім, чомусь ніхто не зауважив, що за європейськими мірками, навіть за нинішнім курсом валют, мінімальна заробітна плата в Україні наближається до 50 євро (або 56 дол.), а на початок року становила – біля 36 євро. Для порівняння, на початок року найнижчий рівень заробітної плати, за інформацією Євростату, серед країн Європи було зафіксовано в Болгарії – 184 євро. У вже згаданих Румунії, Словаччині, Польщі та Греції мінімальна заробітна плата сягала відповідно 218, 380, 410 та 683 євро.
Також ніхто не говорить про те, що з урахуванням усіх весняних підвищень цін на газ та тарифів на комунальні послуги в Україні з початком опалювального сезону утримання 1-кімнатної квартири (32 кв.м) у м. Києві, за умови проживання в ній однієї особи, становитиме близько тисячі гривень, що дорівнює 41 євро. Тоді, коли у Португалії, яка вважається однією з кращих за економічними показниками європейських країн, утримання трьохкімнатної квартири (90 кв.м), в якій проживає 5 осіб, у холодну пору обходиться, за інформацією переселенців, в середньому у 110-115 євро. Зауважимо, мінімальна заробітна плата в Португалії – 589 евро, 1 куб.м газу коштує 4,25 євро, 1 куб. м води – 2,85 євро, 1 кВт-год електроенергії – 15 центів.