Created with Sketch.

Темні ділянки Місяця на 200 млн років старші, ніж вважалося раніше

16.07.2023, 15:46

Виявилося, що темні структури, які називають “морями”, тепер оцінюються на мільйони років старше, ніж вважалося раніше

Міжнародна група астрономів знайшла спосіб, як зробити так, щоб оцінки віку поверхні Місяця, що розходяться, нарешті зійшлися один з одним.

Результати дослідження були представлені на конференції Goldschmidt Geochemistry Conference 2023.

Виявилося, що темні структури, які називають “морями”, тепер оцінюються на мільйони років старше, ніж вважалося раніше. “Моря” є темні базальтові рівнини із застиглої лави.

Вік цих структур оцінюється шляхом підрахунку кількості кратерів на поверхні. На Місяці вже немає великої геологічної активності, а без повітря та океанів поверхня практично не змінюється з часом, тому кратери не зникають. Підраховуючи їх, ми можемо визначити, чи є та, чи інша ділянка поверхні молодшою або старішою.

Представники людства побували на Місяці особисто в рамках місій “Аполлон”, крім того, туди відправили численних роботизованих з різних країн.

Деякі експедиції привозили на Землю зразки місячного ґрунту, деякі – досліджували його на місці. За здобутими зразками порід можна визначити вік, вивчивши специфічні хімічні сигнатури у яких. Однак підрахунки за кратерами та оцінки за зразками порід не збігаються, і це було проблемою.

Море дощів

"Ми вирішили, що повинні узгодити ці відмінності, а для цього необхідно співвіднести індивідуально датовані зразки "Аполлона" з кількістю кратерів на околицях місця взяття зразка - фактично перевести кратерний годинник", - йдеться в заяві професора Стефані Вернер з Центру проживання планет (Університет Осло ).

“Ми також співвіднесли їх з даними спектроскопії, отриманими різними місячними місіями, особливо індійським апаратом Chandrayaan-1, щоб переконатися, що зразок Apollo належить до поверхні, на якій ми вважали кратери. Це була велика робота, ми розпочали проект у 2014 році. Ми виявили, що таким чином можна усунути розбіжність та відсунути вік поверхні Місяця на 200 млн років”.

Вік Місяця залишається тим самим, приблизно таким самим, як і Землі. Змінився лише вік її поверхні. Новий підхід до датування зачіпає всі області Місяця, але не всі однаково. Найбільше змінюються найстаріші поверхні.

Команда особливо заінтригована тим, що вона відсуває вік раннього бомбардування – коли планети Сонячної системи зазнавали ударів космічного каміння.

Упадина Імбріум була утворена астероїдом розміром із Сицилію і потім заповнена лавою, внаслідок чого утворилося Море Дощів (Маре Імбріум – видно у лівому верхньому кутку Місяця). Вік “моря” було зсунуто з 3,9 млрд років до 4,1 млрд років тому. Бомбардування відбулося дещо раніше.

“Це дуже важлива відмінність. Воно дозволяє відсунути у часі інтенсивний період бомбардування з космосу, який, як ми тепер знаємо, мав місце до початку великої вулканічної діяльності, яка сформувала місячні "моря" - мареві вулканічні рівнини, зокрема Море Дощів, - сказав професор Вернер. – “Оскільки це сталося на Місяці, Земля майже напевно теж зазнала цього раннього бомбардування”.

Читайте також
Кліматичні зміни прискорили урагани у всьому світі — науковці
Життя
Три закони Артура Кларка
Життя
Мозковий імплант Neuralink буде вперше протестовано за межами США
Життя
Фізики експериментально підтвердили існування нового типу надпровідності
Життя
Червонокнижна сон-трава потребує захисту держави на Вінниччині
Життя
Доступ до швидкого Інтернету збільшує ризик ожиріння — науковці
Життя