Сеул відкинув претензії.
Президент США Дональд Трамп знову вирішив зайнятися рекетом, вимагаючи від Південної Кореї гроші за захист.
8 липня на засіданні свого кабінету Трамп заявив, що Південна Корея «дуже мало» платить за американську військову допомогу і повинна самостійно фінансувати свою оборону.
«Ми відновили Південну Корею. Ми залишилися там. Це нормально. Ми її відновили. І ми залишилися там, а вони платять нам дуже мало за наші війська», цитує Трампа агенція Reuters.
Він охарактеризував Південну Корею як країну, яка «заробляє багато грошей».
«Ми забезпечуємо армії багатьох… дуже успішних країн. Я маю на увазі, Південна Корея заробляє багато грошей, і вони молодці, — сказав він. — Але, знаєте, вони повинні платити за своїх військових».
Трамп згадав переговори з Сеулом про розподіл витрат на оборону під час свого першого президентського терміну. Ці переговори викликали напругу у двосторонніх відносинах, оскільки Трамп вимагав різкого збільшення внесків Сеула на утримання американських військ.
«Я домігся того, щоб вони платили мільярди доларів, а Байден потім усе скасував, коли прийшов до влади. Я сказав Південній Кореї: ми, по суті, безкоштовно надаємо вам війська, ну або майже безкоштовно, і я думаю, що ви повинні платити нам 10 мільярдів доларів на рік», — збрехав, як це часто з ним буває, Трамп.
«Вони були шоковані, але погодилися на три. Тож я отримав три мільярди одним дзвінком. Я був задоволений. Я сказав: але наступного року нам доведеться поговорити знову. А потім у нас були сфальсифіковані вибори, і ми так і не поговорили», — продовжив нестримно галюцинувати американський президент.
Він припустив, що саме Південна Корея переконала Байдена знизити оборонні виплати «до нуля».
«Швидше за все, вони прийшли до нього й сказали: «Послухай, Трамп жахливо з нами поводився, і ми взагалі не повинні платити». І він урізав усе до нуля, — сказав Трамп. — Ось так це і відбувається. Це абсурд».
Насправді під час переговорів про розподіл витрат на оборону у 2019 році Трамп вимагав, щоб Сеул збільшив виплати не в десять, а в п’ять разів — до $5 мільярдів, але південнокорейські переговорники зволікали й дочекалися, коли Трамп піде з посади президента. Корея весь цей час продовжувала виділяти на утримання американських військ близько мільярда доларів на рік відповідно до ухваленої у 1991 році й регулярно переглядної Угоди про особливі заходи (СОМ, Special Measures Agreement). За цією угодою Сеул частково оплачує працю корейського персоналу на американських військових базах, а також будівництво військових об’єктів і логістичну підтримку. Будівництво й логістику забезпечують корейські компанії. Таким чином, усі виділені кошти залишаються в Кореї, а американцям фактично нічого не виплачується. Якщо Трамп має на увазі це, то так воно і є.
Минулого року Сеул і Вашингтон підписали нову, 12-ту версію СОМ на 2026—2030 роки. Відповідно до неї, Південна Корея наступного року має витратити на утримання американського контингенту 1,52 трильйона вон (приблизно $1,11 млрд), що на 0,12 трильйона більше, ніж цього року.
У відповідь на заяви Трампа Міністерство закордонних справ Південної Кореї 9 липня заявило, що країна дотримуватиметься умов чинної угоди зі США про розподіл витрат на оборону.
Про це повідомляє Reuters.
«Позиція нашого уряду полягає в тому, що воно виконуватиме 12-ту Угоду про особливі заходи, яка була належним чином укладена й чинна», — повідомили в міністерстві.