В п’ятницю, 10 квітня, вітер змістився в бік Києва. Влада стверджує, що рівень радіації в столиці залишається в межах норми.
Українські пожежники намагаються боротися з займанням в зоні відчуження навколо Чорнобильської АЕС. Рівень радіації зараз там значно нижчий, ніж після аварії 1986 року, але все ще становить небезпеку.
Біля вогнищ загоряння спостерігається підвищений рівень радіації. Більшу частину минулого тижня вітер дув на північ і північний схід.
Однак в п’ятницю, 10 квітня, вітер змістився в бік Києва. Влада стверджує, що рівень радіації в столиці залишається в межах норми.
Виконувач обов’язків керівника агентства, що займається цим районом, Катерина Павлова припустила, що вітри можуть поширити пожежі на територію атомної станції та обладнання, яке використовувалося для ліквідації наслідків катастрофи.
Хоча з часом радіоактивні ізотопи осіли в ґрунті, дерева й інша рослинність поглинули деяку частину випромінювання, і при їх спалюванні радіоактивні частинки поширюються в повітря.
Як повідомляє пресслужба ДСНС, 12 квітня у Зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення підрозділами ДСНС спільно з працівниками лісової охорони ДАЗВ продовжується гасіння пожеж на території Корогодського, Котовського та Денисовецького лісництв.
Спостерігається горіння трав’яного настилу та лісової підстилки окремими осередками.
До гасіння пожеж залучено 362 чоловіки та 85 одиниць техніки, з них від ДСНС 303 чоловіки особового складу та 60 одиниць техніки (в тому числі 3 літаки АН-32П та 3 вертольоти ДСНС, якими 12 квітня здійснено 111 скидів – 306 т води).
Державне агентство України з управління зоною відчуження повідомляє про викиди в повітря в незначних обсягах радіоактивного цезію-137.
«Будь-які твердження про «втаємничення владою радіаційних показників» є абсолютно безпідставними в умовах розвитку сучасних інформаційно-аналітичних систем і технологій автоматизованого контролю, зокрема, таких як супутникові ресурси NASA https://worldview.earthdata.nasa.gov та мережі обміну радіологічними даними Європейського Союзу EURDEP https://remap.jrc.ec.europa.eu/Help/Simple.aspx», – йдеться в повідомленні.
Про увагу до радіологічної оцінки наслідків пожеж в Україні повідомляється, зокрема, на офіційних сайтах регулюючих органів Польщі, Франції, Норвегії, Угорщини.