Created with Sketch.

У Києві презентували документально-освітній проєкт «Мій Крим» до Дня корінних народів

09.08.2023, 15:55

У Кримському домі презентували документально-освітній проєкт «Мій Крим» про корінні народи України.

Разом із героями фільму глядач пройде складний шлях їхніх родин роками забуття та геноциду, відчує відважний дух спротиву, який допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати традиції та віднаходити своє місце у світі.

"Передусім нашим завданням було зняти фільм, щоб познайомити наших людей з корінними народами. Я хотіла зробити його пізнавально-просвітницьким для школярів, які зможуть на уроках історії України вивчати культуру та традиції корінних народів, переглядаючи стрічку", - зазначила авторка і режисерка стрічки Олена Кривенко.

За її словами, основним меседжем проєкту стала теза про те, що Крим - це рідний дім, куди прагнуть повернутися тисячі людей, а не просто місце відпочинку.

Представник киримли (кримських татар) Ділявер Осман, караїмка Наталія Марткович та кримчак В'ячеслав Ломброзо розповіли історії своїх родин, як вони зберігають і продовжують традиції своїх народів.

Зокрема, фільм знайомить глядачів з побутом, мовою, кухнею, релігійним життям корінних народів, а також порушує проблеми їхньої депортації з Криму та примусової асиміляції. Наслідки репресій 1940-х років виливаються у зменшення чисельності представників корінних народів, особливо караїмів та кримчаків. Зазначається, що на підконтрольній території України проживають лише 4 родини кримчаків.

"Болить те, що нація вмирає, покоління мого батька не зуміли це зберегти, і тому нас лишилося мало", - розповіда караїмка Марткович, чий батько є останнім представником цього народу в Галичі (Івано-Франківська область).

Наталія Марткович

«Коли ти думаєш про те, скільки не народилося твоїх дядьків, тіток, скільки ти не маєш братів, сестер, — стає дуже сумно, і ти розумієш, що такого не мало б повторюватись. Але, як ми бачимо, що інколи історія повторюється», — юрист, кримчак В’ячеслав Ломброзо.

В’ячеслав Ломброзо

Над проєктом працювали:


9 серпня відзначається Міжнародний день корінних народів світу, встановлений Генеральною асамблеєю ООН у 1994 році. У цей день людство віддає належне багатству культур корінних народів та особливому внеску, який вони роблять у сім’ю народів світу.

Після анексії Криму росією та повномасштабного вторгнення багато представників корінних народів знову вимушені тікати від переслідувань та мріяти про повернення додому. Водночас проєкт Суспільного «Мій Крим» — історія перемоги тих, хто всупереч системі, попри невелику чисельність та утиски протягом сторіч, завдяки згуртованості змогли зберегти свою культуру у власних родинах.

Читайте також
Верховна Рада згодилася підтримати національні рухи ПостРосії
Політика
Світових лідерів закликали визнати геноцид черкесів
Світ
Ногайці формують власну армію для боротьби проти РФ
Світ
Сучасний політичний потенціал фіно-угорських країн
Опінії
Башкорти починають хитати РФ ізсередини
Світ
Росіяни спалили школу для евенків у Хабаровському краї
Світ