Created with Sketch.

​У Полтаві ніяк не можуть обрати кращий пам’ятник для вшанування подій та учасників Майдану

17.03.2015, 14:11


На виконання рішення позачергової сесії Полтавської облради від 24.02.2014 „Про забезпечення реалізації ініціатив громадськості” з метою визначення кращої проектної пропозиції щодо художнього образу та місця розташування пам’ятного знаку на вшанування подій та учасників Майдану 2013-2014 років, на замовлення Полтавської ОДА у 2014-2015 роках проведено два відкритих конкурси.

Проведення відкритих конкурсів відбулося за сприяли Полтавської обласної ради, правління Полтавських обласних організацій Національної Спілки архітекторів України та Національної Спілки художників України, за підтримки Полтавського міськвиконкому, – їх представники також працювали у складі журі обох конкурсів.

Організаторами конкурсів, якими виступали Управління містобудування та архітектури і управління культури облдержадміністрації, дотримано усіх вимог, встановлених Умовами та програмами цих конкурсів, відбулися усі заплановані заходи. Для прийняття об’єктивного та фахового рішення працювало компетентне журі. На конкурси були подані 20 авторських робіт, а в громадському обговоренні прийняло участь близько 2000 небайдужих подтавців.

Перший відкритий конкурс тривав з 18.04.2014 по 01.08.2014.

Умови цього відкритого конкурсу, затверджені розпорядженням голови Полтавської облдержадміністрації від 14.04.2014 №107 „Про затвердження Умов проведення відкритого конкурсу на кращу ескіз-ідею пам’ятного знаку та пропозицію щодо визначення місця його розташування у м. Полтаві на вшанування подій та учасників Майдану”, забезпечили проведення першого етапу відкритого конкурсу, який відбувся на найбільш демократичних засадах. Громада мала можливість самостійно визначитися відносно місця встановлення пам’ятного знаку (пам’ятника), що повністю імпонувало змінам, які відбулись завдяки Майдану.

Під час громадського обговорення представлених на конкурс ескіз-ідей стало очевидним, що полтавська громада готова змінювати образ, функцію та завантаженість площі в межах вулиць Леніна-Комсомольської-Гагаріна. Майже 80% полтавців підтримали пропозиції більшості конкурсантів щодо розташування пам’ятного знаку саме на площі Леніна.

В той же час, полтавці – безпосередні учасники протистояння – наполягали на встановленні пам’ятного знаку саме на місці подій „Полтавського майдану”. Така ініціатива також підтримувалася рішенням Віче та була обґрунтованою висновками спеціалістів ‒ членами журі.

Отже, зваживши всі «за» і «проти», місцем розташування пам’ятного знаку на вшанування подій та учасників Революції Гідності в м. Полтаві стала територія перед головним фасадом будівлі облдержадміністрації, що по вул. Жовтневій,45. Кращу ескіз-ідею для подальшого проектування та реалізації журі конкурсу не визначило, тому необхідність оголошення і проведення нового відкритого конкурсу була очевидною.

Другий Відкритий конкурс офіційно стартував 18.11.2014, – з моменту його оголошення на сторінках Всеукраїнської громадсько-політичної газети „Зоря Полтавщини” (№№191-192), і тривав до 10.03.2015.

Підставою для його проведення та подальшої роботи журі стало спільне розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради від 18.09.2014 №382/198 „Про проведення Відкритого конкурсу на визначення кращої проектної пропозиції пам’ятного знаку для вшанування учасників та подій Революції Гідності 2013-2014 року“. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 18.09.2014 №383 затвердилися Умовиипроведення Відкритого конкурсу на визначення кращої проектної пропозиції пам’ятного знаку для вшанування подій та учасників Майдану 2013 ‒ 2014 років (далі ‒ Відкритий конкурс).

Бажаючі прийняти участь у Відкритому конкурсі забезпечувалися конкурсною документацією. Конкурсне проектування тривало до 25.01.2015.

У визначені терміни для участі в конкурсі надійшло 6 проектних пропозицій. Громадське обговорення проектних пропозицій здійснювалось у спосіб інтернет-голосування, яке тривало на офіційних веб-сайтах управління культури облдержадміністрації та обласної ради. Громадська думка вивчалась також шляхом проведення виставки конкурсних робіт, яка відбулася з 02.02.2015 по 20.02.2015. За ініціативи журі крім поданих проектних пропозицій у виставці конкурсних робіт прийняли участь також ескіз-ідеї №373737, №301088, №050990, №399182, № 333777, які за результатами попереднього конкурсу отримали найбільшу кількість голосів підтримки від громади. Виставка конкурсних робіт відбулась на базі виставкової зали Художнього салону і тривала з 02.02.2015 по 20.02.2015.

Розгляд проектних пропозицій та ескіз-ідей, їх оцінка на відповідність критеріям Відкритого конкурсу з підбиттям остаточних підсумків відбулися на засіданнях журі, яке працювало 29.01.2015 та 27.02.2015. Після тривалих обговорень журі оголосило наступне рішення:

Відкритий конкурс вважати таким, що відбувся, і завершити його роботу.

Журі конкурсу дійшло спільної думки: серед представлених на конкурс проектних пропозицій немає такої, яка вцілому відповідає критеріям конкурсу і може пропонуватися до подальшої реалізації.

Журі не визначило переможців Відкритого конкурсу, тому необхідності у присудженні та розподілі премій немає.

Журі конкурсу вважає за доцільне продовжити розпочату роботу виключно за правилами закритого або замовленого конкурсу на умовах, встановлених його замовником.

Для участі у закритому або замовленому конкурсі журі пропонує запросити авторський колектив, який буде сформовано з числа авторів кращих конкурсних пропозицій вже проведених відкритих конкурсів.

За більшістю голосів членів журі Відкритого конкурсу до участі у закритому або замовленому конкурсі – пропонується запросити:

- авторів ескіз-ідеї під № 050990 – урбан-об’єднання CityLab;

- автора проектної пропозиції під № 999954 – благодійний фонд „Четвертий вимірˮ;

- та фахівців з числа учасників Майдану.

Остаточне рішення щодо проведення закритого або замовленого конкурсу буде оголошеним додатково.


Читайте також
Миргород вшанував полеглих земляків-Героїв
Полтава
Машівські волонтери передали ЗСУ «крила помсти»
Полтава
У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
Полтава
Перемога гартується у тилу, доведено патріотичною молоддю Кременчука
Полтава
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава
Зіньківські освітяни скинулися на допомогу ЗСУ
Полтава