Завданням законопроєкту є залучення інвестицій у сферу відпочинку, туризму та оздоровлення.
У Верховній Раді пропонують внести зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України у зв'язку зі створенням спеціальної економічної зони туристсько-рекреаційного типу «Туристичне Закарпаття». Автором законопроєкту №3702 є «слуга народу» Олексій Устенко.
Народний обранець пише, що законопроєкт розроблено з метою запровадження пільгового режиму оподаткування на території спеціальної економічної зони туристсько-рекреаційного типу «Туристичне Закарпаття». Завданням законопроєкту є залучення інвестицій у сферу відпочинку, туризму та оздоровлення, забезпечення ефективного використання природних ресурсів та рекреаційного потенціалу Закарпатської області, розвитку її транспортної інфраструктури, а також реалізації пілотного експерименту із розвитку сільського туризму.
Обставини
Автор пояснює, що Закарпатська область має цілий ряд територій, рекреаційний статус яких наразі не визначений відповідною процедурою оголошення такого статусу. Зокрема наявність природних ресурсів робить їх цікавим з точки зору потенційних інвестицій.
Так, за даними рейтингу «Регіональний Doing Business», Закарпатська область посіла 6 місце (на рівні із показниками Києва). За рівнем економічної ефективності область перемістилася на 5 рейтингових пунктів за останні 3 роки в національному Рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів України. Рівень безробіття протягом останніх трьох років спостережень за методологією Міжнародної організації праці (МОП) не знижується нижче 10%
Водночас, одним із пріоритетних МОП напрямів розвитку згідно із положеннями Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області на період 2021-2027 років є створення сучасної інфраструктури туризму, конкурентоспроможного ринку туристичного продукту, підвищення якості туристичних послуг тощо.
До того ж Закарпаття є одним із регіонів, де стабільно високий (у порівнянні з рештою території нашої країни) природний приріст, а тому проблема робочих місць особливо актуальна.
Що пропонує народний депутат?
Законопроєктом пропонується запровадити податкові пільги для суб’єктів спеціальної туристсько-рекреаційної зони. Зокрема, запроваджується звільнення від сплати податку на прибуток строком на 3 роки із подальшим застосуванням пільгової ставки, податок на додану вартість (ПДВ) щодо операцій імпорту устаткування, обладнання та комплектуючих до них.
Передбачена можливість застосування спеціальних ставок земельного податку та податку на нерухоме майно, а також пільг щодо орендної плати за користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності відмінне від земельної ділянки. Також пропонується встановити пільги щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентами (юридична або фізична особа, яка працює в одній державі, але зареєстрована в іншій) з джерелом походження з території спеціальної економічної зони.
На думку автора, прийняття зазначеного Закону сприятиме залученню інвестицій у сферу відпочинку, туризму та оздоровлення, забезпечення ефективного використання природних ресурсів та рекреаційного потенціалу Закарпатської області, розвитку її транспортної інфраструктури, а також реалізація пілотного експерименту із розвитку сільського туризму як нової сфери економіки України, збільшення обсягів в’їзного туризму, збереження існуючих і створення нових робочих місць.
Відзначимо, якщо проєкт буде успішним, то подібні ініціативи можна затверджувати на решті території України. Полтавщина теж є доволі привабливою з точки зору рекреаційного туризму. Також у на території області розташовані всесвітньовідомі курорти в Миргороді та значний історичний потенціал для любителів старовини, особливо козаччини.