Що їх спричинило та які наслідки
ВВС вдалося зʼясувати, що сотні тибетців, які протестували проти будівництва китайської греблі, арештували після жорстокого розгону протесту на початку цього року, декого з них побили і серйозно поранили.
Такі протести вкрай рідкісні в Тибеті, який Китай тримає під жорстким контролем після анексії регіону в 1950-х роках. Те, що вони таки відбулися, підкреслює суперечливість намірів Китаю будувати греблі на проблемних територіях.
Заяви про арешти та побиття почали надходити незабаром після подій у лютому. Наступними днями влада ще більше посилила обмеження, що ускладнило перевірку того, що сталося, - особливо журналістам, які не можуть вільно подорожувати до Тибету.
Але ВВС протягом місяців вивчала свідчення тибетців, чиїх родичів та друзів затримали та побили. BBC Verify також перевірила супутникові знімки та підтвердила відеозаписи, на яких видно масові протести та монахів, які благають владу про милосердя.
Інформатори ВВС живуть за межами Китаю і не пов'язані з групами активістів. Але вони побажали залишитися анонімними з міркувань безпеки.
У відповідь на наші запити посольство Китаю у Великій Британії не підтвердило і не спростувало протести чи наступні репресії.
Протести з подальшим розгоном відбулися на тибетських територіях у провінції Сичуань. Протягом багатьох років китайська влада планувала побудувати гігантську греблю та гідроелектростанцію Гантуо, також відому тибетською як Камток, у долині, що межує з округами Деге (Дерге) і Цзянда (Джомда).
Після будівництва водосховище греблі затопило б територію, яка є культурно та релігійно важливою для тибетців - там розташовані кілька сіл і стародавні монастирі, що містять священні реліквії.
Один із них, 700-річний монастир Вандуй (Вонто), має особливу історичну цінність, оскільки його стіни розписані рідкісними буддистськими фресками.
Гребля Гантуо також змусить тисячі тибетців покинути свої домівки. ВВС ознайомилася з документом публічного тендеру на переселення 4 287 жителів, щоб звільнити місце для будівництва греблі.
BBC звернулася до чиновника, зазначеного в тендерній документації, а також до державного підприємства Huadian, яке, як повідомляють, будує греблю. Жоден із них не відповів.
Згідно з листом спеціальних доповідачів Організації Об'єднаних Націй уряду Китаю, плани будівництва греблі вперше схвалили в 2012 році. У листі, датованому липнем 2024 року, висловлюють занепокоєння щодо «незворотного впливу» греблі на тисячі людей і довкілля.
У листі також зазначають, що від самого початку мешканців не консультували належним чином щодо будівництва греблі. Наприклад, їм надавали некоректну інформацію, яка до того ж була не тибетською мовою.
Уряд також пообіцяв їм, що проєкт реалізують лише в тому випадку, якщо 80% з них погодяться на нього, але «немає жодних доказів, що таку згоду коли-небудь надали», йдеться в листі, автори якого додають, що жителі намагалися висловити свої занепокоєння щодо греблі кілька разів.
Однак китайська влада у своїй відповіді ООН це спростувала.
«Переселення зазначених сіл здійснили лише після повної консультації з думкою місцевих жителів», - йдеться в листі Постійного представництва КНР при офісі ООН від вересня 2024 року.
У ньому додають: «Місцева влада та розробники проєкту фінансували будівництво нових будинків і надавали субсидії на випас худоби, скотарство та землеробство. Що стосується будь-яких культурних реліквій, їх перенесли повністю».
Але BBC від двох тибетських співрозмовників стало відомо, що в лютому чиновники повідомили їм, що їх неминуче виселять, але інформації про варіанти переселення та компенсації їм практично не надали.
Це викликало таке глибоке занепокоєння, що селяни та буддистські ченці вирішили влаштувати протести - попри те, що усвідомлювали ризики придушення.
Під час найбільшого з них сотні людей збиралися біля урядової будівлі в Деге. У відеозаписі, який отримала та верифікувала BBC, можна почути, як протестувальники закликають владу припинити виселення та дозволити їм залишитися.
Окремо група жителів звернулася до приїжджих чиновників і благала їх скасувати будівництво дамби. BBC отримала кадри, які, як виглядає, демонструють цей інцидент, і підтвердила, що він стався в селі Сіба.
У відео видно, як жителі села та ченці в червоному одязі стоять на колінах на дорозі та демонструють підняті великі пальці, що є традиційним тибетським способом благання про милосердя.
У минулому китайський уряд швидко придушував будь-який опір владі, особливо на тибетській території, де він побоюється усього, що може підживити сепаратистські настрої.
Цей раз також не став винятком. За словами одного з наших джерел, влада швидко розпочала репресії, заарештувавши сотні людей під час протестів, а також обшукувала будинки по всій долині.
Одне неперевірене, але широко поширене відео, як виглядає, показує, як китайські поліцейські штовхають групу монахів на дорозі під час імовірного арешту.
Багатьох людей утримували тижнями, а деяких жорстоко били, розповіли ВВС тибетці, чиї рідні та друзі стали мішенню влади.
Один зі співрозмовників розповів нові подробиці допитів. За його словами, його друга дитинства затримали та допитували кілька днів.
«Спочатку його розпитували та ставилися до нього нормально. Питали, хто його просив брати участь, хто за цим стоїть», - розповів він.
«Потім, коли він не зміг дати їм [потрібних] відповідей, його били шість чи сім різних співробітників служби безпеки протягом кількох днів» , - додав співрозмовник.
Його друг отримав незначні травми та вже за кілька днів був на свободі. Але іншим так не пощастило.
Інше джерело розповіло BBC, що за участь у протестах затримали понад 20 його родичів і друзів, зокрема літню людину, якій понад 70 років.
Подібні заяви про фізичне насильство та побиття під час арештів з'явилися в закордонних тибетських ЗМІ.
У листі ООН також згадують повідомлення про затримання та застосування сили до сотень протестувальників - зазначають, що їх «жорстоко побила китайська поліція, що призвело до травм, які вимагали госпіталізації».
Після придушення протестів тибетці в цьому регіоні зіткнулися з іще суворішими обмеженнями. За ними стали більше стежити, а їхнє спілкування із зовнішнім світом ще більше обмежили. Згідно з інформацією джерел, ті, з ким досі можна зв'язатися, не бажають говорити, оскільки побоюються нових репресій.
Перший співрозмовник повідомив, що хоча деяким звільненим протестувальникам зрештою дозволили подорожувати територією Тибету, іншим видали накази, що обмежують їхнє пересування.
За його словами, це спричинило проблеми для тих, кому потрібно було поїхати до лікарні, а також для кочових племен, яким мають переміщатися між пасовищами зі своїми стадами.
Другий співрозмовник розповів, що востаннє спілкувався з рідними та друзями наприкінці лютого: «Коли я додзвонився, вони сказали більше не дзвонити, бо їх арештують. Дуже боялися, поклали слухавку».
«Раніше ми спілкувалися через WeChat, але тепер це неможливо. Мені повністю заборонено спілкуватися з ними усіма», - сказав він.
«Останньою людиною, з якою я розмовляв, була молодша двоюрідна сестра. Вона сказала: «Це дуже небезпечно, багатьох із нас заарештували, є багато проблем, вони били багатьох з нас»… Вони не знали, що з ними буде далі», - додав співрозмовник.
BBC не вдалося знайти жодних згадок про протести та їхнє придушення в китайських державних ЗМІ. Але незабаром після протестів офіційний представник Комуністичної партії Китаю відвідав цей район, щоб «пояснити необхідність» греблі та закликав до «заходів для підтримки стабільності».
Згідно з опублікованими в інтернеті документами, через кілька місяців оголосили тендер на будівництво в Деге «пункту громадської безпеки».
Лист китайської влади до ООН свідчить про те, що селян уже переселили, а реліквії перенесли, але незрозуміло, наскільки просунулася реалізація проєкту.
ВВС протягом кількох місяців спостерігала за долиною за допомогою супутникових знімків. На цей момент немає жодних ознак будівництва греблі чи руйнування сіл і монастирів.
Посольство Китаю повідомило нам, що влада досі проводить геологічні та інші спеціальні дослідження для будівництва греблі. Вони додали, що місцева влада «активно та глибоко розуміє вимоги та прагнення» мешканців.
Для Китаю суперечки щодо будівництва гребель - не новина.
Коли в 90-х роках уряд побудував найбільшу в світі греблю - «Три ущелини» на річці Янцзи, - він зіткнувся з протестами та критикою з приводу переселень та компенсацій тисячам селян.
Останніми роками, коли Китай прискорив перехід від вугілля до чистих джерел енергії, такі кроки стали особливо відчутними на тибетських територіях.
Пекін придивлявся до місцевих долин і річок, щоб побудувати мегагреблі та гідроелектростанції, які зможуть підтримувати потребу в електроенергії східних метрополій Китаю. Президент Сі Цзіньпін особисто наполягав на цій політиці під назвою «xidiandongsong» або «передача західної електроенергії на схід».
Як і Гантуо, багато з цих гребель розміщені на річці Цзіньша (Дрі Чу), яка протікає через тибетські території. Вона є частиною, за словами Китаю, найбільшого у світі коридору чистої енергії.
Фактично Гантуо є останньою в серії з 13 гребель, запланованих у цій долині, п'ять з яких уже діють або будуються.
Уряд Китаю та державні ЗМІ представили ці греблі як безпрограшне рішення, яке зменшує забруднення та виробляє чисту енергію, водночас сприяючи тибетцям, що живуть у сільській місцевості.
У своїй заяві для BBC посольство Китаю заявило, що проєкти чистої енергії зосереджені на «сприянні високоякісному економічному розвитку» та «посиленні прибутків та щастя серед людей усіх етнічних груп».
Але китайський уряд вже давно звинувачують у порушенні прав тибетців. Активісти кажуть, що греблі є останнім прикладом експлуатації Пекіном тибетців та їхніх земель.
«Ми бачимо прискорене знищення тибетської релігійної, культурної та мовної спадщини, - каже Тензін Чоекї, дослідниця правозахисної групи Tibet Watch. - Так виглядають «високоякісний розвиток» і «екологічна цивілізація» які китайський уряд впроваджує в Тибеті».
Однією з ключових проблем є політика Китаю щодо переселення, в рамках якої тибетців виселяють з їхніх домівок, щоб звільнити місце для будівництва. Саме це спричинило протести селян і монахів, які живуть поблизу греблі Гантуо. Згідно з даними Human Rights Watch (HRW), з 2000 року переселили понад 930 000 тибетців.
Пекін завжди стверджував, що ці переселення відбуваються лише за згодою тибетців і що вони отримують житло, компенсацію та нові можливості працевлаштування. Державні ЗМІ часто зображують це як покращення їхніх умов життя.
Але правозахисні групи малюють іншу картину: у звітах детально описують докази примусу, скарги на неадекватну компенсацію, тісні умови проживання та відсутність роботи. Вони також зазначають, що переселення розриває глибокий, багатовіковий зв'язок, який сільські жителі Тибету мають зі своєю землею.
«Ці люди, по суті, втратять усе, чим вони володіють, свої засоби до існування та суспільну спадщину», - каже Мая Ван, тимчасова директорка HRW з питань Китаю.
Існують також екологічні занепокоєння через затоплення тибетських долин, відомих своїм біорізноманіттям, і можливу небезпеку будівництва гребель у регіоні, де багато сейсмічних розломів.
Деякі китайські вчені виявили, що тиск від накопиченої води в резервуарах гребель потенційно може збільшити ризик землетрусів, зокрема в районі річки Цзіньша. Це може спричинити катастрофічні повені та руйнування, як це сталося в 2018 році, коли в селі, розташованому між двома будівельними майданчиками на Цзіньша, відбулися зсуви, спричинені дощем.
Посольство Китаю повідомило нам, що реалізація будь-якого проєкту чистої енергії «проходитиме через етапи наукового планування та прискіпливої демонстрації, а також підлягатиме відповідному нагляду».
В останні роки в Китаї ухвалили закони про охорону довкілля навколо річки Янцзи та Цинхай-Тибетського плато. Президент Сі особисто наголосив на необхідності захисту верхів'їв Янцзи.
За даними державних ЗМІ, на охорону довкілля уздовж Цзіньша витратили близько 424 мільйонів юанів (60 мільйонів доларів). У звітах також висвітлюють роботу щодо проєктів сейсмостійких гребель.
Проте численні тибетські правозахисні групи стверджують, що будь-яке масштабне будівництво на тибетській території, включно з такими греблями, як Гантуо, треба зупинити.
Вони влаштували протести за кордоном і закликали до міжнародного мораторію, стверджуючи, що компанії, які беруть участь у таких проєктах, «дозволятимуть китайському уряду отримувати прибуток від окупації та гноблення тибетців».
«Я дуже сподіваюся, що це [будівництво гребель] припиниться, - сказав один із наших співрозмовників. - Тут жили наші предки, тут наші храми. Ми тут поколіннями. Дуже боляче переїжджати. Яке у нас буде життя, якщо ми поїдемо?»
Матеріал підготовлений за участю Річарда Ірвайна-Брауна з BBC Verify