Created with Sketch.

Улюблена музика діє на мозок, як наркотик

11:41

Чому музика може викликати потужні емоційні відгуки і навіть фізичне відчуття приємного ознобу?

Нове дослідження фінських учених уперше підтвердило: прослуховування улюбленої музики безпосередньо активує опіоїдну систему мозку.

Це пояснює, чому музика може викликати потужні емоційні відгуки і навіть фізичне відчуття приємного ознобу. Робота була проведена в Центрі позитронно-емісійної томографії (ПЕТ) в Університеті Турку та поєднувала нейровізуалізаційні методи, включно з ПЕТ і функціональною магнітно-резонансною томографією (фМРТ).

Учені давно знали, що опіоїдна система мозку відіграє важливу роль у переживанні задоволення від базових життєвих потреб, таких як їжа або сексуальна активність. Однак тепер уперше було встановлено, що та сама система вмикається і у відповідь на прослуховування улюблених музичних композицій. Експерименти показали, що під час музичного сприйняття відбувається вивільнення опіоїдів у тих ділянках мозку, які пов’язані з емоційним задоволенням.

Цікавим відкриттям стало те, що ступінь реакції мозку напряму залежить від кількості опіоїдних рецепторів: що вища щільність цих рецепторів у людини, то сильніше активувалися зони задоволення під час прослуховування музики. Саме ця біохімічна реакція, на думку дослідників, і лежить в основі відчуття «мурашок» або емоційного захвату, які часто супроводжують взаємодію з особливо значущими мелодіями.

Крім того, вчені припустили, що знеболювальний ефект музики, який був помічений раніше в клінічній практиці, також може пояснюватися реакцією опіоїдної системи на звукові стимули. Це відкриває перспективи для застосування музики як доповнення до терапії болю і лікування психоемоційних розладів.

Читайте також
Вчені відродили «мозок» покійного композитора
Мистецтво
Музика — це прихована арифметична вправа душі, яка не знає, що вона рахує
Мистецтво
Linkin Park випустили альбом From Zero з вокалісткою Емілі Армстронг
Мистецтво
У Музеї Ханенків записали альбом романсів з піснями композиторів ХХ століття
Мистецтво
Pink Floyd продадуть Sony за $400 млн права на музику, назву та образи
Мистецтво
Уперше після загибелі Беннінгтона: Linkin Park повертаються
Мистецтво