Created with Sketch.

Усе не так, як у «людей Х»

17.04.2021, 09:12
Фото: Вадим Демиденко

Або про секретне майно єфрейтора...

Авантюра таки засмоктує. Як японський, німецький чи південнокорейський пилотяг. Смокче, нехрист, укупі з паркетним покриттям. Тут, з переляку, можеш вийти навіть на схиблену логіку вождя Мордору, ідіотизм Ківи і «бабу да-а-а» Корнієнка з Арахамією. Про Зе промовчимо, бо логіка блазня піддалася лише генієві Шекспіра.

Атож, випала нагода приміряти на себе роль нерезидента розвідки. На Моссад, Military Intelligence Section 6, ФБР не тягнемо, ті – солідні, з бекграундом організації, а ось на карикатурне СБУ «Баканов і Ко» – що два пальці.

Доповідаємо, виходили на завдання з Nikon'ом наперевіс, у присмерках, ховаючись від дощу і недремного ока сторожів державної і громадянської безпеки, сповнені шпигунського натхнення.

Пропозицію іноземним сищицьким центрам виставили на оглядини, винагороду просили у розмірі мінімальної пенсії. Хтось з них анонімно повідомив, що вони вже були і всередині. Тож, збагатитися не вийшло.

На оцій місцині (дивіться світлину) у середмісті нашого обласного центру автор у шикарному губернаторському льосі на три відділення з арочним зводом колись зберігав картоплю. Доперебудовні часи були з нальотом голоду, то пересічний люд з осені запасався бульбою, цибулею, капустою, морквою, зрідка кавунами.

Бульби на сім'ю з п’яти ротів перли мішків з десять-дванадцять аж із чорнухинських чи гадячських країв, багатих на спасительний і якісніший за івонченський овоч. Профком увесь вересень працював, не покладаючи рук.

То вже таке, що десь із середини грудня доводилося запаси ревізувати на предмет загнивання і утилізувати половину – у теплих підвалах хрущовок картопля викидала пагінці у листопаді. Ні, кобеляцькі кавуни не залежувалися, з'їдалися до порчі, десь до роковин «Великого Жовтня».

Ото губернаторський льох, належний земельній ділянці нашої організації, й рятував наближених до голови профкому колег – прадіди уміли і копати, і облаштовувати овочесховища. Декілька років, завдяки доступу годувальника до голови профкому та козирного погреба, і наша сім'я ласувала фрі з бичками у томатному соусі до молодої бульби. До слова, остання з'являлася не о шостій ранку разом з полуницею, як зараз, а добре – якщо у першій половині червня.

Однієї весни нашому картопляному прихистку сплели постоли сусіди, колеги Сігуранци і Штазі (ще стояли вісімдесяті, і КДБ сам не знав життя робити з кого) затіяли копати у нашому центровому дворі бомбосховище – підземний командний пункт на випадок, якщо Рейган розчарується у Горбі і випадково кине на вогнище буржуазного націоналізму першинг-другий.

Коли місцеві штирлиці закопувалися під землю, перебили водоносні шари: з тих пір у центрі міста льохи стали непридатними для використання за призначенням – щорічно їх заливало весняними водами.

Тож однораз, навідавшись до льоху за порцією картоплі для «в шинельках» (яке «м'ясо по-французьки»?! а м´ясо?), ваш покірний слуга отетерів – на східцях хлюпотіли підземні води, наша бульба втонула, плавала лише тара. З тих пір картоплею харчуємося «з коліс», доточивши до звинувачень КДБ ще й спробу влаштувати геноцид любителів національних картопляних страв.

У почилого в бозі (чи дияволі) КБД віжки на повороті перехопила СБУ – об’єкт особливого режиму влітку обкошувався механізованими комунальниками за бюджетні кошти (ми свою територію звільняли від бур'янів самотужки тупими косами з лезом на виході у 0,8-1,0 мм, якого не брала ні клепка, ні мантачка), на дверях до секретного погреба висів секретний замок, інколи подвір'ям перебігали вгодовані прапорщики.

Сідницями дебелих хлопців ляскали планшети з мапами пересування передових і резервних загонів, переліком пунктів дислокації мобільних штабів в лісах Решетилівщини, планами мобілізації приватних транспортних засобів на потреби фронту, порядком видачі протигазів елітному цивільному населенню, «малин» з доступним для утіх контингентом.

Фантазуємо? То таке, але візьміть до відома, що автор приятелював з «інструктором з цивільної оборони» у штаті своєї організації. За чаркою, було, з'ясовувалося, що нашому шефу ось-ось дадуть генерала армії у запасі, а ті, «кому треба», вже закінчують довбати підземний хід від стадіону «Динамо» до «дачі Моргуна» у ворсклянських заплавах за Безручками.

Ну, а оце фінал нашого картоплесховища і їхнього командного центру (ще раз див. світлину). Двері, кажуть, зняли дітлахи, граючись в українських розвідників.

Тут подейкували, що сховище готувалося спершу до прийому екстрагованих з Уханю ковідних українських китайців, але тендер виграла новосанжарська курортна пропозиція, пізніше були плани щодо утримання тамтечки захоплених вагнерівців. Дехто каже, що бачив, як туди, за зняті двері, етапували викраденого у Санду суддю-глитая Чауса.

Ми, щоб не спалитися, за зняті двері зайти не наважилися – а раптом там і направду Чаус? Хоч не будемо й вигадувати – криків не чули, і плям не бачили.

Вже коли все зафіксували і вимкнулися, над бомбосховищем повільно, аж нехотя, як ото й «літак проліта, ніби в сонній воді» (Л. Талалай), пролетів зелений силует Баканова. Зробив коло над будинком Дворянського і Селянського банку, взяв курс на Селещину і далі – на Кривий Ріг. До витоків.

Ми ще сполошилися – чи не засвітилася, бува, плівка? Від есбеушної примари? Тьху, у нас же Nikon. Цифра.

Народився у селі на Сумській Слобожанщині, наразі – полтавець, вчитель історії і тоді ще суспільствознавства, профспілковий чиновник, активіст і фрондер інформаційного простору, пенсіонер, українець, але все ще оптиміст

Читайте також
У СБУ відбулися кадрові зміни. Артема Шила звільнили з займаної посади
Політика
«Кроти» зі Служби (не)безпеки вже йдуть по ваші душі
Опінії
Про результативність на війні
Опінії
Бандити Борзілова покалічили колишнього ректора академії СБУ
Кримінал
Голова держави Єрмак задоволений роботою зрадника Кулініча
Опінії
У Деснянському районі Києва проводяться безпекові заходи
Війна