Created with Sketch.

В день Києва діаспоряни розповіли про Нью-Київ в Канаді та Київ в американській Дакоті

30.05.2021, 21:36
Київ
Фото: Погляд

А місто Чикаго є побратимом Києва. Саме там розташовне знамените українське село.

У неділю, 31 травня, столиця України відзначає свій день народження, їй виповнюється 1538 років.

Вшановують день народження столиці України й в діаспорі.

У цьому році святкування Дня Києва проходить в умовах карантину, святкові заходи проводять в онлайн і телеформаті.

Тож до дня Києва на і сторінці Diaspora.ua у ФБ підготували цікаві історії про міста з назвою Київ в США та Канаді.

Нью Київ – це не жарт, це назва цілком собі реального  поселення українців в Альберті, Канада.

Парафія в Новім Києві, як називали її в часі  заснування, одна з тих гарно облаштованих, згуртованих громад, де не було розколів, скандалів, де люди від самого початку все робили і приймали рішення цілою громадою.

Околиця Новий  Київ на середину 1920-их років нараховувала 4 школи – "Красна" школа, Школа "Київ", Школа "Воля" і школа "Запоріжжя".

Греко-католицька парафія Вознесення навколо якої крутилося все життя в поселенні почала формуватися в ранніх 1900-их рр. в середовищі ранніх переселенців, серед яких: Н. Якимець, С. Бусько, В. Стеблик, с. Цвігун, В. Фидини, Д. Марчак, Д. Самоїл, Г. Цимбалюк, С. Кілик, Т, Яремко, В. Фаріон та М. Крисак.

У 1918 році постала нова церква, на яку громада зібрала величезну на той час суму - 5 500 кан.дол. Це при тому, що розпис церкви і малювання фасаду замовили в знаного тогочасного маляра – Петра Липинського (автор розписів більшості церков в околиці), за яке він захотів не мало - –2000 доларів.

І у США також є Київ.

"Кієф" було традиційним правописом на той час.

Йдеться про  містечко Київ (Kief) в окрузі Макгенрі у штаті Північна Дакота. Невеличке за розмірами (на 2010 р. місто мало площу 3,21 км²), воно є частиною міста Майнот.

Київ був заснований українськими поселенцями в 1898 рр. як станція біля залізничної лінії Со-Лінія подружжям протестантів з Києва Антоном та Христиною Боковими і назване на честь українського міста Київ, який тоді входив до Російської імперії.

У 1909 р. тут було створене поштове відділення, а пізніше, в 1916 р., поселення набуло статус села. Містом Кієф став у 1967 році.

Попри компактність, містечко було досить добре розвиненим - місцеві мешканці займалися фермерством та бізнесом, тут був молокозавод, банк, магазини, кілька церков і дві школи.

Та з 1960-х років населення міста різко скоротилося, школу закрили, а згодом зник і бізнес, навіть закрили останній продуктовий магазин. Єдина наявна протестантська церква відкрита лише раз на тиждень. Наразі містечко більше схоже на хутір. Якщо в 1920 році тут мешкало понад 300 осіб, на 2018 рік – лише 14, а фактично мешкає ще менше.

А Американським містом-побратимом Києва є Чикаго. Цього року їхній співпраці виповнюється 30 років.

В Чикаго, яке відоме потужною українською громадою, низкою українських закладів і церков, а також славнозвісною українською околицею (про Українське село в Чикаго знають, напевне, всі українці), у 2012 році з'явилася також вулиця, названа на честь побратимських зв'язків з Києвом. Власне, таку назву отримала частина Чикаго авеню – однієї з центральних вулиць міста.

До слова Ukrainian Village вважається одним з найпрестижніших районів в США, а у 2002 р. його було оголошено районом-пам'яткою Чикаго.

Тут розташовані Український національний музей Чикаго, Український інститут модерного мистецтва, українські крамниці, «Пласт», собори св.Володимира і Ольги (на фото) та св.Миколая. Також тут є вулиця названа на честь кардинала Й.Сліпого.

Щодо історії заснування столичного, українського Києва, то офіційно прийнятою датою заснування Києва вважається 482 рік. За легендою, його заснували полянський князь Кий з братами Щеком і Хоривом, а також сестрою Либіддю. Назву місто отримало на честь Кия – найстаршого з братів, який і вважається засновником міста.

Читайте також
ЮНЕСКО визнало спадок Ніцше надбанням людства
Світ
Казки, що вбили надію
Історія
Вічне покарання Сізіфа
Історія
РОЗПОДІБНЕННЯ
Історія
На тему різних дат Різдва
Життя
Наша історія не лише у вишиванці й сільській хаті, не лише в козацтві й Коліївщині
Опінії