Created with Sketch.

Як митники служать контрабандистам

вчора, 17:37

Понад 70% коригувань митницею вартості товарів у 2021–2024 роках скасовуються в судах.

І це — середнє значення за три роки, а рекордним був 2023-й.

Таку гучну статистику днями опублікував Данило Гетманцев.

Що означають ці цифри? Катастрофу

Лише уявіть собі: орган, пріоритетом для якого є наповнення бюджету та боротьба з митними правопорушеннями, не здатен відстояти свої рішення й довести правоту виявлених порушень у більш ніж 70% випадків. Інституційна неспроможність та криміналізація митниці у чистому вигляді.

Звісно, ця проблема багаторічна, а фахівці навколо митних процесів уже стерли пальці, розписуючи причини цієї біди та рецепти лікування.

Дуже раджу ось цю ґрунтовну статтю Андрія Саварця за 2023 рік.

Але попри все це — вирішувати проблематику так ніхто і не поспішає

А чому ніхто не поспішає?

Бо в темних водах гасел «контрабандисти купують суди», «у митниці немає грошей на юридичні тяжби» дуже зручно маніпулювати темою «митна вартість» та ловити там рибу.

Перш за все, саме «коригування вартості товару», а ще «протокол порушення митних правил» є основними інструментами «загону» білого бізнесу під контрабандні угрупування.

«Ви везете каструлі по 10 $? А нам здається, що вони коштують по 25 $. Не згодні? Подавайте в суд. Ми навіть знаємо, що ви виграєте, але кожен ваш вантаж буде проходити це пекло, поки ви не скажете “Здаюся!”. Після цього ваші каструлі буде завозити наша “партнерська фірма” — і не по 10 $, а навіть по 5 $. Але “кешем” треба буде давати 0,5 $. Вам так навіть дешевше буде. А митниця буде згодна з такою ціною».

Фактично створюються умови, за яких імпорт деяких груп товарів можливий лише через схему.

Класичний приклад — імпорт «фрукти/овочі» через асоціацію контрабандиста «Лампочка», який монополізував цей напрям. Вони везуть дешевше за всіх. Якщо ти хочеш вести сам — буде набагато дорожче і проблемніше. Хочеш дешевше? Вступай в асоціацію.

На сьогодні цілі галузі імпорту перейшли під вплив таких лобістів, які мають всі ознаки злочинних угрупувань, але називаються «представники бізнесу».

Це одна грань теми. Інша — обслуговування митницею системних контрабандистів, яким митники коригують вартість (складають протоколи) з купою технічних помилок, що дають підставу суду скасовувати ці рішення. І це стає формальним прикриттям для митниці в їхній співпраці з контрабандними кланами. Мовляв, це все суди винні. Але суди, як правило, скасовують ці рішення саме на підставі помилок митників. Тут незмінний приклад — судові «каруселі» Вадима Альперіна.

Повторю ще раз: об’єктивна складова проблеми «митної вартості» є.

Але черги ініціаторів з Мінфіну або самої митниці з пропозиціями змін до Митного кодексу ми щось не спостерігаємо.

Комусь дуже зручно, в умовах повної втрати митницею своєї суб’єктності, мати такі інструменти тиску на бізнес і водночас — обслуговування контрабандистів.

Але рахунок — на табло. 70/30 не на користь України.
 

Читайте також
Контрабандні схеми на Львівській митниці
Політика
Як Львівська митниця «спалила» свою ж контрабандну схему
Політика
Судді стали на бік контрабандистів
Політика
Контрабанда під контролем
Опінії
Запуск контрабанди на Львівській митниці
Новини
В Україні відсутня глибинна корупція?
Опінії