Created with Sketch.

Як недобросовісний бізнес підриває економіку країни

07.04.2023, 14:35

«Ябко» реалізує продукцію, яка не проходила митний контроль та митне оформлення

З початком повномасштабного вторгнення перед українським бізнесом постало багато проблем.

Майже всі компанії переформатували свою діяльність, пристосовуючись до нових реалій. Бізнес став більш свідомим та відповідальним, розуміючи, наскільки важливою стала його діяльність для підтримання держави та її економічної системи.

Але, на жаль, не весь.

Мережа магазинів «Ябко» здійснює діяльність із роздрібної торгівлі побутовою технікою та аксесуарами з систематичним порушенням законодавства України. І в цій статті ми розбираємо, які саме.

1. Відсутність куточка покупця та необхідних документів

На вимогу споживача відповідальний працівник суб’єкта господарювання повинен надати йому будь-який з перелічених вище документів.

У приміщеннях магазинів «Ябко» відсутні куточки покупця, а персонал магазину не надає вищезазначену інформацію на запит покупців.

2. Фіскальні чеки невстановленої форми

Відповідно до п. 22 «Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення», затвердженого Постановою КМУ 15.02.2006 р. №833, розрахунки за продані товари та надані послуги можуть здійснюватися готівкою та/або в безготівковій формі. Разом з товаром споживачеві в обов’язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт купівлі товару та/або надання послуги.

Вимоги до цього документу чітко прописані в п. 2 Розділу ІІ Наказу МФУ від 21.01.2016 р. №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми № ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)».

У мережі магазинів «Ябко» реалізація товарів відбувається за «чеками» невстановленої форми, які не містять передбаченої законодавством України інформації.

Їх розрахункові документи, які видаються покупцям під час придбання товарів, серед іншого відсутнє найменування продавця товару та його податковий номер, а наявний QR-код замість інформації про розрахункову операцію перекидає споживача на опитування.

Після придбання товару за таким розрахунковим документом покупцеві «Ябко» залишається невідомим навіть офіційне найменування продавця, що унеможливлює захист своїх прав і законних інтересів згідно із ЗУ «Про захист прав споживачів».

3. Відсутність необхідного маркування товарів

Конституцією України кожному гарантовано право вільного доступу до інформації, зокрема про якість харчових продуктів і предметів побуту. Така інформація ніким не може бути засекречена (частина друга статті 50 Основного Закону).

Право споживача на інформацію про продукцію закріплене у ст. 15 Закону «про захист прав споживачів». Відповідно до цієї статті Закону споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація, передбачена ч.1 цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.

Товари, які реалізує мережа «Ябко», не містять передбаченого законом маркування, що порушує ряд прав споживачів.

4. Порушення митного законодавства та демпінг

Митним Кодексом України передбачені митні платежі, а саме: мито та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), які не оплачуються суб’єктом, який ввозить на територію України товари комерційного призначення поза митним контролем.

Дані факти вказують на те, що «Ябко» реалізує продукцію, яка не проходила митний контроль та митне оформлення, а тому у порівнянні із цінами на аналогічні товари у інших продавців, вартість продукції Apple, Samsung та ін. істотно відрізняється.

Ми сподіваємося, що вище перерахованої інформації вистачить, щоб відповідні органи звернули увагу на діяльність мережі «Ябко» та провели перевірку, яка з високою долею ймовірності виявить більшу кількість прихованих недоліків та порушень. А для споживачів ця інформація стане вагомим приводом задуматися чи варто ризикувати та ставати їх покупцями.

У державі, яка зараз перебудовується титанічними зусиллями та кров’ю, не має бути місця невідповідальному бізнесу!

Автор: Олег Корж

Джерело

Читайте також
Проросійський олігарх Віктор Поліщук «кинув» кредиторів «Ельдорадо»
Економіка
Зеленський із Гетьманцевим зроблять всіх разом.
Економіка
Виробники шоколаду почали зменшувати вагу продукції
Економіка
ДеКАМАЗація росії
Економіка
Смартфони Apple вперше за декаду знову у лідерах
Економіка
«Microsoft» — найдорожча компанія на планеті
Економіка