Created with Sketch.

Із циклу «Хто кого годує?»: Полтавщина дає до держбюджету вчетверо більше, ніж отримує

10.04.2014, 05:12

Потужний економічний потенціал регіону дозволяє перераховувати до Державного бюджету коштів в декілька разів більше, ніж отримувати. Про це говорили учора на засіданні колегії Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації.  

 

 -Торік Полтавщина отримала у вигляді субвенцій та дотацій – 4 млрд. грн., а перерахувала до держбюджету понад 16 млрд. грн.,  тобто в 4 рази більше. В розрахунку на одну особу регіон перерахував близько 8 тис. грн., а отримав – 2,2 тис. грн. І в той же час Полтавщина, як регіон, який наповнює державну скарбницю, не має можливості забезпечити гідну оплату праці жителям області,   – повідомила начальник управління планування та прогнозування соціально-економічного розвиту  Департаменту економічного розвиту ОДА Олена Шишкова.  

Так, за її словами, торік середньомісячна заробітна плата на Полтавщині  зросла на 5% (до 2988 грн.), тоді як по Україні цей показник склав  7,9%. Парадокс, але в багатьох навіть дотаційних регіонах зарплати нині вищі, ніж у полтавців!

Тож і на Полтавщині, підтримуючи децентралізацію, сподіваються, що в умовах більшої економічної самостійності, зможуть забезпечити й гідний рівень життя  людей.

А на цій карті добре видно, які регіони «годують», а які є дотаційними. Як бачимо, цілком самодостатніми у нас є лише три області – Харківська, Дніпропетровська і Полтавська.

 

Годувальники

За вирахуванням імпорту України по суті « годують» три області: Харківська , що видобуває нафту і газ , Дніпропетровська , де видобувається залізна руда , і особливо Полтавська , в якій розвинена видобуток і того , і іншого, і третього . Вони забезпечують бюджет значними сумами рентних платежів та плати за користування надрами. Полтавська область до того ж є лідером з генерування доданої вартості . Розташовані на її території підприємства нафтопереробки , автомобілебудування та інші були побудовані відносно недавно - практично всі вони зберегли працездатне виробництво з радянських часів.

Крім цих трьох областей , « в плюс » працювали лише Сумська , Черкаська таЛьвівська , а у Рівненській доходи і витрати практично рівні. Але тут, як видно з розрахунків , хороші результати пояснюються не стільки високим рівнем генеруються доходів держбюджету , скільки порівняно низьким об'ємом допомоги з центру в розрахунку на душу населення.

Збиткові

На відміну від нафти , газу або руди , видобуток вугілля в Донбасі прибутку бюджету не приносить - рентні платежі не стягуються зважаючи збитковості галузі . Навпаки , держава щорічно витрачає по 12-14 млрд. грн. на підтримку вугільників , переважно компенсуючи різницю між ціною реалізації вугілля та його собівартістю . Цікаво , що така ж сума вийде , якщо скласти негативне сальдо розрахунків з держбюджетом дев'яти західних і північних областей.

Вугільні дотації становлять приблизно 30 % всіх надходжень з держбюджету в Донецьку і Луганську області . Але навіть якщо їх не враховувати , ці регіони залишаються глибоко дотаційними . 

По-перше, останнім часом сюди прямували величезні інвестиції по різних « проектам державного значення » на кшталт будівництва доріг. По-друге , податкові відомства особливо прихильними були до Донбасу . За досліджуване півріччя 2013-го до держбюджету з Донецької області надійшло 6,7 млрд. грн. податку на додану вартість , а відшкодовано було 8,7 млрд. грн. Це абсолютний рекорд для всіх регіонів.

Читайте також
Невтомні бабусі Полтавщини наближають перемогу, а «зелені ямщики» ні
Полтава
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава