Рівень життя українців продовжує знижуватися. Про це свідчать дані статистики витрат домогосподарств у 2015 році. Номінально витрати громадян на життя в минулому році зросли: якщо в 2014 році пересічний українець витрачав «на життя» 26 100 грн на рік, або 2175 грн/міс., то в минулому році - вже 31 000 на рік, або 2583 грн/міс. (+ 18,8%). Але цю прибавку «з'їла» інфляція (43% за 2015 рік). Тому в реальності українці збідніли на 24%.
«У минулому році ми з чоловіком раз на три місяці ходили в театр. А в цьому році грошей нам вистачає тільки на їжу і комуналку. І від театру довелося відмовитися», - скаржаться опитувана соціологами киянка.
На інфорграфіці добре видно, що головні витрати українців - на харчування - залишилися стабільними: 38,4%. Але з огляду на те, як за рік подорожчали продукти харчування, стабільність цієї суми свідчить про те, що народ став купувати дешевші продукти, кажуть експерти.
Не змінилося і співвідношення витрат на послуги зв'язку, освіту, відвідування ресторанів. Зате через зростання тарифів на комунальні послуги (наприклад, газ в 2015 році подорожчав у п’ять разів) збільшилися витрати на комуналку - на 2,5%, або на 1400 грн на рік. У перерахунку на місяць на сім'ю з 4 чоловік це мінус 465 грн з гаманця. Не дивно, що люди стали економити: менше купували одяг та взуття, рідше ходили в кіно і театри. Хоча, як зауважив президент Украналітцентра Олександр Охрименко, ці витрати і так були невеликими: на 1540 грн на рік, витрачених на одяг, можна купити, наприклад, зимові черевики і 2-3 сорочки, а на 95 грн двічі на місяць подивитися фільм. Впали в процентах витрати на транспорт, хоча в грошовому еквіваленті вони виросли: «Проїзд і паливо подорожчали за рік більше, ніж збільшилися доходи. Тому тут погіршення: з автомобілів і маршруток люди пересіли на тролейбуси і автобуси, а то і стали більше ходити пішки», - аналізує Охрименко.
«Інфляція в 2015-го склала 43,3%, - нагадав аналітик Іван Нікітченко. - Витрати населення в середньому зросли на 18,8%, тобто реальні витрати народу на чверть знизилися. Зросли витрати на компослуги, тобто на те, за що обов'язково треба сплатити. За іншими статтями відбулося зниження: на те, без чого можна обійтися, витрати скорочують в першу чергу, або покупець переходить в нижчу цінову категорію».
Аналітики прогнозують, що за підсумками 2016 року реальні витрати населення продовжать падати. А без реальних реформ, зростання економіки і зарплат продовжать знижуватися необов'язкові витрати. Натомість витрати на їжу та комуналку за такого сценарію лише збільшуватимуться. Охрименко, навпаки, зазначив, що позитивні тенденції є: другий місяць зростає промвиробництво. «Промисловість намацала дно, нинішній рік проживемо більш-менш нормально, - вважає Охріменко. - Економіка почне відродження з 2017-го, але переформатується: будуть розвиватися металургія, видобувна галузь, агросектор, фармацевтика ... У 2019 р можна говорити про поліпшення життя . Але рівня реальних зарплат 2013 року ми досягнемо не раніше 2023-го».