Created with Sketch.

Зима близько або що від нас вимагатимуть США?

10.10.2017, 10:54

Після того як через Верховну Раду чи не зі скрипом повели останні реформи, влада все більше стала обговорювати можливу згортання ключових реформ. Або почала активно шукати способи пробуксовки і затягування їх виконання.

У першу чергу це стосується енергетики. Досить згадати свіжий гучний інформпривід, я говорю про рішення піти у відставку директорів «Нафтогазу». М. Річардс і П. Ворвік недвозначно натякнули, що їх відставка пов'язана зі згортанням реформ і невиконанням Кабміном Плану реформування корпоративного управління «Нафтогазу».

Не останню роль в їх долі зіграли танці з бубном навколо підвищення ціни на газ для населення і теплокомуненерго в новому опалювальному сезоні. Уряд вже підготував зміни до постанови №187, які дозволять не тільки уникнути підвищень, але і знизити ціну майже на одну шосту.

Парадоксальність ситуації полягає у тому, що ініціативи В. Гройсмана поки що не узгоджені з МВФ. Нагадаю, що в меморандумі закріплений принцип ціноутворення на газ за формулою «Дюссельдорф +» і його не переглядали. У МВФ вже заявили, що ціни на газ в Україні дуже низькі у порівнянні із сусідніми країнами. Перший заступник глави МВФ Д. Ліптон уже закликав «деполітизувати процес шляхом застосування автоматичної формули». А значить тенденції до перегляду формули немає. А отже Уряд знову буде в ситуації "Ой, як невдобно вийшло".

Даремно Кабмін дражнить МВФ. Вони в переговорах і так пішли на те, щоб відкласти у нас земельну реформу, погодились на відносно успішний продаж облігацій зовнішньої позики на $ 3 млрд, обіцяли отримати $ 500 млн військової допомоги від США і ряд інших успіхів. Все це вимагає від нас тримати слово і виконувати зобов'язання, але схоже українська влада думає інакше.

Представники МВФ не дурні. Вони постійно спостерігають за нашими реформами і невпинно контролюють їх виконання. Захід дуже послідовний і не хитається як флюгер з боку в бік у своїх рішеннях. США пішли на складний і суперечливий закон про санкції. У серпні 2017 Конгрес схвалив це рішення. Там є дуже цікавий розділ під назвою «Енергетична незалежність України».

Суть, якого полягає в наступному - санкції будуть ефективними лише тоді, коли Україна буде проводити реформу ринку енергетики і переводити його на ринкові механізми. І не тільки санкції - але і будь-яка інша військово-політична допомога, фактично, також поставлена в залежність від цих реформ.

Уже в січні 2018 року ефективність реформ в українській енергетиці стане предметом доповіді Держсекретаря в комітетах Конгресу США. Раз на півроку ми будемо відправляти американцям звіти, а вони нам докладні рекомендації з покроковим описом ходу виконання необхідних норм.

Сполучені Штати готові допомагати в питанні створення і розширення повноважень незалежного регулятора ринку. Заохочувати і підтримувати справедливу конкуренцію, лібералізацію ринку і надійність в енергетичному секторі України. Допомагати Україні зменшувати залежність від енергоресурсів РФ. Співпрацювати шляхом розвитку диверсифікованих і лібералізованих енергетичних ринків, які надають диверсифіковані джерела, постачальники та маршрути.

Україна вже дещо зробила у заданому напрямку. Уже впроваджені формули «Дюссельдорф +», яка визначає ціни на газ і «Роттердам +» - енергетичне вугілля на підставі імпортної альтернативи. Ключове - це прив'язка до цін на провідних європейських енергетичних хабах. Формульний підхід дозволяє диверсифікувати джерела поставок сировини, постачальників і маршрути.

Знімає політичні спекуляції з приводу цін на енергоносії українського походження Крім того, з'явилася можливість укладати довгі контракти з різними імпортерами, оскільки ціни, які будуть враховуватися в тарифі - прозорі і передбачувані. Тому такий принцип в розрахунку внутрішньої ціни газу і став одним з вимог МВФ при формуванні пакета реформ для нашої країни.

До січня 2018 року залишилося не так багато часу. Вимоги до українських реформ розписані більш ніж детально, а покроково, що вказує на серйозність ставлення до енергореформи в Україні з боку Заходу. Це не просто питання отримання грошей для української економіки, це питання подальшої військово-політичної підтримки з боку США.

Олександра Решмеділова

Політолог

Відділ моніторингу

Читайте також
​Кремлівські куратори не припиняють вишколювати терористів на Донбасі, — речник Міноборони
Україна
Руслан Кухарчук: Українські журналісти схожі на стадо овець
Україна
«Наш колега!» Регіонал-утікач похвалив Сергія Сивоху за ідеї щодо Донбасу
Україна
Електорат «Слуги народу» все більше розчаровується у Верховній Раді
Україна
Терористи «ДНР» ледь не застрелили жінку з трирічною дитиною
Україна
Зеленський змушував «слуг народу» голосувати за членів уряду «всліпу», – Скороход
Україна