•  

75 років тому почалася Друга світова війна

0
75 років тому почалася Друга світова війна

На світанку 1 вересня 1939 р. війська німецького вермахту раптово розгорнули бойові дії проти Польщі. Використовуючи перевагу в силах і засобах, нацистське командування змогло швидко домогтися масштабних оперативних результатів. Незважаючи на те що Франція, Великобританія і країни Британської співдружності відразу ж оголосили війну Німеччині, вони так і не надали Польщі ефективної і реальної допомоги. Мужній опір польських воїнів під Млавою, у Модліні і героїчна оборона Варшави не змогли врятувати Польщу від катастрофи.

Друга світова війна дала болючий урок. В цей же час війська РСЧА, майже не зустрічаючи опору, з 17 по 29 вересня зайняли райони Західної Білорусії та Західної України. 28 вересня 1939 р. перша кампанія Другої світової війни була завершена. Польща перестала існувати.

У той же день у Москві був укладений новий радянсько-німецький договір «Про дружбу і кордон», який закріпив поділ Польщі. Нові секретні домовленості СРСР давали можливість «свободи дій» у створенні «сфери безпеки» біля його західних кордонів, закріплювали приєднання західних областей Білорусії і України, дозволили Радянському Союзу укласти договори про «взаємну допомогу» 28 вересня 1939 р. з Естонією, 5 жовтня - з Латвією, 10 жовтня - з Литвою.

За даними договорами СРСР отримав право розміщення у республіках Прибалтики своїх військ і створення на їх територіях морських і повітряних баз. Сталін пішов на передачу в руки гестапо багатьох сотень німецьких антифашистів, які переховувалися в СРСР від нацистів, а також здійснив депортацію сотень тисяч поляків, як колишніх військовослужбовців, так і громадянського населення.

1 вересня у Полтаві на меморіалі Солдатської слави з нагоди 75-річчя початку Великої Вітчизняної війни відбувся антивоєнний мітинг. Його учасники прийшли на захід з лозунгами «Ні-війні!», адже анексія Криму Росією, її агресія на Донбасі ризикують знову розпалити пожежу уже третьої світової війни. І відповідальність за це лежить на політиці Кремля та особисто на совісті президента Росії Володимира Путіна, зазначали учасники мітингу.

Віталій ПАВЛЕНКО