Заробляють як на торгівлі наркотиками

ПОЛІТИКА
17 квітня, 16:25
Заробляють як на торгівлі наркотиками

Україна стала другим за величиною джерелом нелегальних сигарет у Європі

Про це пише польська Gazeta Wyborcza.

Зазначається, що  сірий тютюновий ринок в Україні постійно зростав ще з 2018 року, але після початку повномасштабної війни почав розширюватись ще стрімкіше.  

«Всім відомо, де виробляють нелегальні сигарети. Хтось це допускає, наша інформація свідчить, що ця діяльність знаходиться під захисною парасолькою», - заявив журналістам співрозмовник з тютюнової індустрії.

За даними «Кантар Україна», у червні минулого року частка нелегальних тютюнових виробів в Україні складала 19,5% ринку, а на кінець року вже досягла 25,7%. Тобто кожна четверта сигарета в Україні походить з нелегальних джерел.

Видання зазначає, що існує приблизно дві причини різкого зростання нелегального виробництва сигарет в Україні:

  • «Перша – правоохоронні органи абсолютно неефективні або не хочуть бути ефективними. 
  • Друга причина – стрімко зростаючий акциз. Податки складають 70-80% роздрібної вартості пачки сигарет. Нелегальні виробники, звісно, їх не платять, що робить їхній бізнес прибутковим».

У період з 2018 до 2025 року  акцизний збір в Україні має щорічно зростати на 20%, аби наблизитись до рівня ЄС. Проте з кожним підвищенням сіра частка цигарок зростає, а легальні продажі зменшуються. Якщо у 2018 році в Україні було викурено 59 мільярдів штук легальних сигарет, у 2019 році уже 52,69 млрд штук, у 2020 році – 47,53 млрд штук; у 2021 році – 44,21 млрд штук, то у 2022 році – лише 36,9 млрд шт.

Хто за цим стоїть та як нелегальні цигарки потрапляють на ринок

Нелегальними сигаретами торгують у Telegram-каналах. Можна купити блок, можна більше. Від 500 штук діють оптові ціни. Пропозиція широка, доступні навіть розсипні сигарети, без упаковки, а при бажанні можна придбати і тютюн, і фільтри, і тютюновий папір.

Нелегальні сигарети поділяються на дві групи.

До першої категорії належать явні підробки, переважно бренди міжнародних тютюнових компаній, які взагалі не мають акцизних марок.

До другої – продукція, формально призначена для продажу в безмитній зоні (маркована як Duty Free) або на експорт. Такі товари, теоретично, не можна продавати в звичайних магазинах, але завдяки наклейці «Duty Free» споживач не має задаватись питанням, чому на упаковці немає акцизної марки.

Згідно зі згаданим вище звітом Kantar, найбільше нелегальних сигарет поширюється у великих українських містах: Дніпрі, Одесі, Львові, Харкові тощо, а найпопулярнішою маркою є сигарети Compliment.

Посилаючись на матеріал «Економічної правди» за 2023 рік Gazeta Wyborcza зазначає, що у 2022 році 64% виробництва «сірих сигарет» в Україні припадало на ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика».

«За даними YouControl, ця компанія належить впливовому львівському бізнесмену, ексдепутату Львівської облради, почесному президенту ФК «Рух» Григорію Козловському», - вказує польське видання.

«Ще один великий виробник нелегального тютюну - компанія United Tobacco, пов'язана з колишнім депутатом від «Народного фронту» Миколою Мартиненком.

Закриття фабрики в Жовтих Водах стало чи не найбільшою перемогою в боротьбі з сірою зоною, якою хвалились народні депутати. Водночас як кажуть співрозмовники ЕП, які займаються тютюновим ринком, фабрика наново ожила в Тернопільській області», - додає Wyborcza та зазначає, що «подібні дива тут трапляються часто».

Журналісти вказують, що українські правоохоронні органи отримують цілі списки точок продажу нелегальних сигарет та дані про нелегальні фабрики, але потім нічого не відбувається.

«Безакцизні сигарети конфіскують, потім віддають солдатам, а потім вони знову потрапляють на чорний ринок. Продукція з підробленими марками акцизного податку віднедавна має на упаковці інформацію про те, що вона вироблена українськими компаніями «Табакко Продакшн» і «Юнайтед Тобакко». Нелегальні сигарети, буцімто призначені для експорту, або Duty Free, позначаються маркуванням Тютюнової фабрики у Вінниці», - пише видання.

Скільки втрачає український бюджет на безакцизному тютюні

Gazeta Wyborcza зазначає, що існують різні дані про втрати бюджету України від нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Зокрема під час обговорення питання у Верховній Раді фігурувала сума в $1 млрд.

Натомість згідно з даними тютюнової промисловості, через втрату акцизного збору від «сірих цигарок» український бюджет щорічно недотримує понад 2,5 млрд злотих (24 млрд гривень).

«На цю суму можна закупити 29 пускових установок HIMARS з обладнанням (вартість одного комплекту – приблизно 20,7 млн доларів США)», - міркує видання.

У лютому країни G7 звертались до української влади із закликом посилити свою позицію щодо нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Вони побоюються зростання експорту контрафактних сигарет з України до Європи. Однак Володимир Зеленський та український уряд запевняють, що дні тютюнової мафії закінчуються, оскільки в Україні прийнято закон про заборону продажу сигарет у магазинах безмитної торгівлі.

Як з цим у Європі

Gazeta Wyborcza зазначає, що найбільшим постачальником нелегальних сигарет у Європі є Франція, де на «сірий товар» припадає понад 32%. Польща, попри те, що раніше була активним постачальником нелегального тютюну як для свого, так і для європейського ринку, на разі «тримається дуже добре».

«Бізнес був дуже прибутковим, адже прибутки від нелегального виробництва сигарет майже такі ж, як і від торгівлі наркотиками. Рентабельність настільки висока, що мільйонером можна стати вже через місяць», - пише видання.

У 2015 році частка сірого тютюну у Польщі становила 16,8% ринку, але польські служби навчилися масово закривати такі заводи. Якщо у 2018–2022 роках по всьому Європейському Союзу було виявлено 299 нелегальних тютюнових фабрик. З них 46%, або ж 137 підприємств, були у Польщі. Наразі, згідно зі звітом аналітичної компанії KPMG, частка нелегальних сигарет у Польщі є рекордно низькою і становить 4,2%. У середньому лише кожна 25 викурена сигарета в Польщі походить з нелегальних джерел.

Читайте також:
Політика
Нардеп Петруняк лобіює кримінальні інтереси «тютюнового короля» Козловського.
16 квітня, 16:05
Кримінал
Історія головного сигаретного контрабандиста України
06 квітня, 07:18
Кримінал
3 тижні тому на Буковинській митниці ДБР затримали партію підроблених цигарок. Їх мали завезти до Євросоюзу в ємностях для зрідженого газу.
10 березня, 12:06
Політика
Вітчизняну дипломатію один за одним стрясають скандали. Слідом за капітулянтською роботою Ірини Венедіктової активізувалися контрабандисти.
27 лютого, 06:01
Кримінал
Мережею летить новина про затримання на Чернівецькій митниці, руками ДБР та митників, двох газових цистерн з сигаретами.
10 лютого, 11:10
Кримінал
Детектив Бюро економічної безпеки Роман Мудь намагається взяти під свій контроль контрабанду на західному кордоні України.
18.03.2023, 08:55