Синєгубов про фортифікації на Харківщині: У нас було 2 місяці, щоб виконати завдання президента й ОП.
17 травня відбулася пресконференція щодо фортифікацій у Харківській області. На ній голова Харківської ОВА Олег Синєгубов і його заступник Михайло Харнам спробували відповісти на питання журналістів.
Тоді Вони пояснили, що, по-перше, потребували значно більшого обсягу деревини, ніж їм могли запропонувати «Ліси України» – 50 тисяч кубів. А по-друге, не мали часу на тендерні процедури, адже на побудову фортифікацій відводилося всього два місяці – березень і квітень. Жодні факти щодо самих компаній їх не лякають, адже головне – це отримати деревину і вкластися в поставлені терміни.
Журналіст, підприємець і волонтер Павло Федосенко зазначає, що правоохоронці відкрили кримінальне провадження по факту розпилу грошей на закупівлі деревини для фортифікаційних споруд у Харківській області.
За даними слідства, кілька компаній з однієї орбіти купували в лісгоспів деревину по 970 гривень за куб сосни, а потім продавали її ХОВА по… 4100 гривень.
Федосенко зауважує, що тільки три лісгоспи якимось дивом не увійшли в ДП «Ліси України»: Купʼянський, Ізюмський та Вовчанський. Це дало змогу тим самим «невстановленим особам» в період з липня по листопад 2023 року змінити там директорів. Після чого «свої» фірми почали на монопольній основі купувати деревину в лісгоспів, а після цього - перепродавати її ХОВА.
Українська Правда попросила Синєгубова пояснити аномально високі ціни на деревену для фортифікацій.
Харківські лісгоспи, попри те, що розташовані в прикордонній області, продовжують продавати деревину. З початку 2024-го року вони продали деревини на суму орієнтовно 100 мільйонів гривень за середньою ціною 1500 гривень за кубометр. Чи зверталися ви до них перед тим, як піти до приватних компаній?
Синєгубов: Ми постійно з ними працюємо – і в 2022, і в 2023, і в 2024 роках. У нас є планові (спільні – УП) заходи, зокрема розмінування. Постійно, на жаль, є випадки, коли підривається і спеціалізована техніка, і працівники лісництв, і просто люди, які вийшли на рибалку чи по гриби з дітьми.
Ми перші, хто зацікавлений у тому, щоб лісгоспи запрацювали на повну.
УП: Ви зверталися до них за деревиною у 2024, коли зрозуміли, що вам треба посилювати лінію оборони на Харківщині?
Синєгубов: У 2024 році, коли була постанова, коли ми зрозуміли той об'єм лісоматеріалів, які треба придбати, щоб вчасно виконати завдання президента й Офісу президента… У нас на це було фактично два місяці. А зведення взводно-опорного пункту (ВОПу) в середньому триває від одного місяця до двох. Тобто терміни були обмежені.
Ми звернулися до лісгоспів: Чугуєво-Бабчанське, Жовтневе, Зміївське, і абсолютно все, що в них залишалося, ми придбали.
10 років йде війна. Синєгубов розповідає про два місяці.
Більше двох років пройшло з моменту повномасштабного вторгнення. Синєгубов знову розповідає про два місяці.
Щось у цих зелених голів ОВА відбуваються з головами. Чи гуманітарки пооб'їдалися, чи чогось іншого.