Created with Sketch.

100 років тому народилась зв’язкова проводу ОУН Марія Скрентович-Лаврів

02 січня, 16:32

Вона пережила тортури і ув'язнення.

100 років тому, 2 січня 1925 року, народилась зв’язкова проводу ОУН, учасниця національно-визвольного руху, багаторічна ув'язнена радянських концтаборів – Марія Скрентович-Лаврів на псевдо Звенислава.

Біографія Марії Скрентович-Лаврів

Народилась Марія Скрентович у с. Залуква на Івано-Франківщині. Закінчила гімназію сестер Василіанок і торговельну школу у Станіславі (Івано-Франківськ). Була учасницею юнацтва ОУН, згодом –  зв’язковою обласного проводу ОУН. Очолила обласну жіночу сітку юнацтва організації, а з 1944 року стала керівником окружної жіночої сітки. Перед цим пройшла два роки вишколів.

Заарештували  Марію Скрентович у березні 1945 році. Через рік її засудили на 15 років позбавлення волі і 5 років позбавлення прав. Мужньо витримувала нелюдські тортури. Після так званого суду її ще рік утримували і піддавали тортурам в одиночній камері, писав Український погляд.

Життя в ув'язненні 

У таборах Воркути працювала по 8 годин під землею. Через каторжну працю та недоїдання важила 42 кілограми, мала хворі легені.

За спогадами провідниці жiнок-повстанцiв Станіславщини, тоді 20-річної Звенислави, через рік перебування засуджених українок у заполярному воркутинському таборі, його начальник, якого каторжанки прозвали «Чорним ужасом», привселюдно заявив, що бандерівки – найчесніші і найпорядніші з-поміж усіх бранок. «На це, — пригадувала пані Марія, –  звертали увагу і численні комісії, які проводили перевірки у бараках. Ми відзначалися чистотою, акуратністю, дружністю і моральністю поведінки», – писала «Україна молода».

Звільнили Марію Скрентович-Лаврів у 1956 році. В Караганді вийшла заміж за політв’язня Петра Лавріва. Він також був в'язнем радянських концтаборів, членом ОУН, учасником боротьби проти радянської окупації України, краєзнавцем та автором ряду пізнавальних книг з історії південно-східних регіонів України.

Повернення на батьківщину

У 1967 році подружжю дозволили повернутись в Україну, але тільки в Донецьку область. Марія закінчила Алма-Атинський політехнічний інститут, Петро – Алма-Атинський інститут іноземних мов. До слова, він перекладав із 16 мов в тому числі й з японської. 

У 1990 році Звенислава організувала та очолила Донецьку організацію Братства ОУН-УПА та обласне Товариство політв’язнів і репресованих, член обласного проводу Конгресу українських націоналістів, Ліги українських жінок.

В середині 90-х разом з чоловіком переїхала до Львова. Померла також у Львові у 2002 році, а через рік помер і її чоловік Петро Лаврів у віці 80 років. Згідно з заповітом подружжя поховане у селі Раків на Івано-Франківщині. До слова, брати Марії – Іван і Євген – загинули в боротьбі за волю України. Батьків, хоч жили під чужим прізвищем, у 1950-му вивезли в Тайшетські табори.

28 вересня 2009 року на могилі Петра і Марії Лаврівих урочисто відкрили та освятили надмогильний пам'ятник. 

Читайте також
Харків'янин Удовиченко вправно душив червону московську гниду
Історія
Батько убитої доньки. Син убитого батька. Брат убитої сестри. Особистий ворог путіна.
Війна
Сьогодні день пам'яті українського вченого Івана Пулюя, який винайшов «рентгенівські» промені
Історія
Митець, що розширив межі японської літератури. Історія Кобо Абе
Історія
Бандерівець в окупованому Криму: живописець-баталіст Микола Самокиш
Мистецтво
Пророча пересторога Заходу від старого українського генерала
Історія