Created with Sketch.

12 січня – день українського політв’язня

12.01.2022, 20:45

Від шістдесятників до Сенцова та Джеляла, Стерненка та Кузьменко

Щороку в Україні 12 січня відзначається День українського політв’язня. Це день шани тих, для кого переконання і цінності  стали дорожчими за фізичну свободу. Традиція відзначення дня політв’язня запроваджена 1975 року з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості радянського режиму. Дату обрали невипадково.

12-14 січня 1972-го радянська влада провела найбільшу репресивну акцію проти українських дисидентів.

Масові затримання та арешти були помстою за їх боротьбу за незалежність України та творчість, що доводила міфічність ідеології радянської людини.

Вертеп у домі Садовських у Львові. За кілька днів до початку арештів представників шістдесятництва 12 січня 1972 р. Стоять ліворуч: Любомира Попадюк, Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Калинець, Марія й Ганна Садовські, Михайло Горинь; сидять – Стефанія Шабатура («циган»), Мар’ян Гатало, Олександр Кузьменко

Тоді були заарештовані всі відомі представники національно-демократичного руху  України: Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше — Ігор Калинець та інші.

Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року. За прагнення бути вільними Кремль карав суворо: майже всі отримали 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання — й виселені за межі Батьківщини — в Мордовію та Пермську область Росії, потім у Сибір та в Казахстан. Тих, кого режим боявся найбільше, відправлено до психлікарень.

Психіатрична лікарня, СРСР

Історія повторюється

Сьогодні російська влада повністю наслідує радянські методи боротьби з інакодумцями. Після тимчасової окупації Криму та розпочатої збройної агресії на сході України на цих територіях розгорнувся справжній терор проти українців і кримських татар. Режим володимира путіна безупинно працює на створення атмосфери страху, безсилля і безнадії, кидає за грати активістів, правозахисників, переслідує за релігійною та національною ознакою, вчиняє масово воєнні злочини, брутальні порушення прав і свобод, нехтує людською гідністю, втілює агресивну доктрину «русского мира», займається тотальною пропагандою, яка не має жодного зв’язку з правдою…

Акція «Свободу політв’язням Кремля», Київ, 2021

Сотні політв’язнів зустріли Різдво у російських тюрмах або у підвалах тимчасово окупованого Кремлем Донбасу.

Список осіб, позбавлених волі з політичних мотивів підготувала Коаліція громадських організацій України. Завданням Коаліції є моніторинг переслідувань українських громадян за політичними мотивами на окупованих територіях та в РФ, аналіз «політичних справ» та консолідована адвокаційна робота у справі їхнього захисту та звільнення.

Наразі правозахисники продовжують адвокатувати законопроєкт № 6104 про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей, який Верховна Рада України підтримала у першому читанні.

Політв'язні сидять не лише в московитських тюрмах та таборах...

В сьогоднішній Україні політичні репресії теж є буденним явищем.

Про це нагадала фігурантка справи про вбивство журналіста Павла Шеремета лікар Юлія Кузьменко.

На превеликий жаль, сучасна Україна не стала країною, яка подолала в собі репресивну систему. І досі нащадки НКВД кидають за ґрати військових, волонтерів та активістів за вигаданими доказами, тероризують патріотичне коло обшуками, допитами, арештами через політично вмотивовані справи.

Резонансна «справа Шеремета» - один з яскравих прикладів, який показав всій країні справжній стан правоохоронної системи і правосуддя, залежних від політичних ігрищ, а також невміння влади визнавати помилки, - йдеться в дописі Facebook-спільноти Free Dr Kuzmenko.

УНСОвець Микола Ляхович в цей день нагадав про "політв'язнів епохи Кучми та справу "9 березня 2001 року", і те, що політв'язні кучмівського режиму 2001-2004 рр, були напевне першими, які визнанні політв'язнями в Україні Резолюцією (№ 1346) Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), ще 29 вересня 2003 року.

Дехто з нас навіть виграв Євросуд проти кучмівської України. Але в Україні політв'язні кучмівського режиму досі не реабілітовані. Режим Кучми не засуджений і ніхто не веде антикорупційних розслідувань з приводу статків нажитих зятем Кучми олігархом Віктором Пінчуком, що є партнером “непорочного” Сороса.

Троє наших посправників вже померли не дочекавшись реабілітації... Двоє померли не доживши до тридцятиріччя, після ускладнень зі здоров'ям викликаними перенесеними тортурами в кучмівських тюрмах. У всіх залишилися сини-немовлята, які їх навіть не пам'ятатимуть. , – написав Ляхович.

Читайте також
Польща видала рф шпигуна в ході обміну, але не отримала журналіста-в’язня
Світ
Розправа над Романом Червінським
Політика
Роман Червінський нарешті на свободі!
Полтава
Суд змінив запобіжний захід Роману Червінському
Війна
Сьогодні у Кропивницькому продовжиться судилище над полковником Червінським
Політика
Завтра у Кіровоградському районному суді продовжиться судилище над полковником Червінським
Політика