Created with Sketch.

14 друзів антикорупційного суду: чому серед них немає МВФ?

17.07.2018, 14:57

Після того, як Верховна Рада України нарешті ухвалила закон про Вищий антикорупційний суд, почалася підготовка до його повноцінного запуску. Зокрема, належить обрати шістьох членів Громадської ради міжнародних експертів, які контролюватимуть відбір суддів. Своїх кандидатів до цієї ради, за даними фундації DEJURE, можуть подати 14 міжнародних організацій.

Головне призначення Громадської ради міжнародних експертів – допомагати Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у відборі суддів Вищого антикорупційного суду у відповідності до критеріїв, передбачених законодавством. До цих критеріїв входять, зокрема, прозоре походження майна судді, етична поведінка, наявність необхідного досвіду роботи в міжнародних судових установах у сфері протидії корупції та потрібних компетенцій.

До Громадської ради має входити не більше від семи експертів. Своїх кандидатів можуть подавати міжнародні організації, з якими Україна уклала договори про співпрацю у сфері запобігання та протидії корупції.

Фундація DEJURE, громадська організація, опублікувала перелік із 14 таких організацій, які на її запит надало Міністерство закордонних справ України.


Відсутність МВФ зрозуміла – Юрчишин

Юрист фундації DEJURE Андрій Химчук звернув увагу на те, що в переліку організацій немає Міжнародного валютного фонду, який тривалий час наполягав на ухваленні закону про антикорупційний суд.

«Оскільки Україна не має з МВФ договорів про співпрацю у сфері запобігання та протидії корупції, МВФ не зможе делегувати своїх представників – тобто не матиме прямого контролю за відбором суддів і мусить покладатися на партнерів», – цитує правника фундація.

Немає в переліку і антикорупційної організації Transparency International. Виконавчий директор українського осередку TI Ярослав Юрчишин пояснює це тим, що Transparency – неурядова установа, чию діяльність не регулюють міждержавні договори.

Ярослав Юрчишин

Те, що в Громадській раді міжнародних експертів не буде представників МВФ, Юрчишин не вважає проблемою.

«Зважаючи на те, як активно включився МВФ, навіть коментуючи певні положення, потім цю міжнародну інституцію спробували б звинуватити, наприклад, в конфлікті інтересів – що ця інституція спеціально прописувала вимоги так, щоб потрапити в цей перелік. З іншого боку, так само немає Венеційської комісії, яка теж дуже активно включалася в доопрацювання і рекомендації стосовно цього законопроекту. В той же час є Організація економічного співробітництва та розвитку, Світовий банк, ЄБРР – ті структури, де чітко в міжнародних договорах прописані антикорупційні показники», – сказав він.

Антикорупціонер звертає увагу на те, що Україна почала співпрацювати з МВФ у 1990-х роках, коли самої термінології боротьби з корупцією ще не існувало. Відтак її й не було в Меморандумі про співпрацю між фондом та Україною.

Загалом перелік організацій, чиї представники зможуть формувати Громадську раду, не викликає в Юрчишина питань, попри певне дублювання функцій та підзвітності.

Однак він обіцяє, що Transparency International Ukraine буде моніторити відбір делегатів до Громадської ради, і звертає увагу на те, що деякі міжнародні установи можуть бути упереджені щодо протистояння Росії та України.

«У багатьох міжнародних організаціях Росія є активним членом, як, наприклад, в Організації безпеки та співробітництва в Європі. Звісно, зважаючи на ситуацію в Україні, жодна людина, жоден експерт навіть найвищого рівня, який має наперед визначене ставлення прихильності до країни-агресора, не визнає окупацію Криму, не може потрапити до такої шанованої інституції, як рада міжнародних експертів», – переконаний він.

Попередня редакція законопроекту про антикорупційний суд містила положення, згідно з яким негативний висновок Громадської ради міг бути подоланий 11 голосами ВККС. Ця норма викликала побоювання в антикорупційних діячів.

Однак Юрчишин звертає увагу на те, що в остаточному варіанті цю норму змінили. Тепер якщо міжнародні експерти забракують учасника конкурсу і він подасть апеляцію, Вища кваліфікаційна комісія поверне його кандидатуру на повторний розгляд Громадської ради. Якщо більшість експертів проголосують «за», відсіяний суддя зможе повернутися до конкурсу.

«Механізм апеляції необхідний. Припустимо просто, що, зважаючи на дуже короткі терміни, в межах яких буде працювати Громадська рада міжнародних експертів, там іде рахунок на тижні, навіть не на місяці для аналізу, можна припуститися помилки. Має бути захист від помилки. Але при цьому більшість ГРМЕ має голосувати за остаточне рішення», – зауважив голова TI Ukraine.

Він вважає, що така зміна нівелює ризик того, що вплив міжнародних антикорупційних фахівців на формування антикорупційного суду буде надміру обмежений.


Читайте також
Жителя Котельви підозрюють у незаконному зберіганні вибухівки
Полтава
У межах Полтавщини відновили розчищення річища Псла
Полтава
Воїнам ЗСУ — дрони, селянам Полтавщини — мирне небо
Полтава
Великодні дарунки захисникам України від жителів Решетилівки
Полтава
Свята полтавським браконьєрам не завада
Полтава
Європейські благодійники надали генератори комунальникам Кременчука
Полтава