СБУ в 1999 році керував Леонід Деркач – батько Андрія Деркача, якого зараз в США називають агентом ФСБ.
В цей день 25 березня 1999 року за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем загинув головний конкурент на майбутніх президентських виборах тодішнього президента України Леоніда Кучми – В'ячеслав Чорновіл.
Чимала частина українців досі переконана, що Чорновола прибрали саме як небезпечного конкурента на виборах.
Його протаранив "випадковий Камаз"...
Оглядачі згадують, що події на початку 1999 року розгорталися стрімко.
Ще задовго до офіційного оголошення старту кампанії першою слабкою ланкою став Павло Лазаренко, який був серйозним опонентом для Кучми.
У лютому Верховна Рада дала згоду на притягнення експрем'єра до кримінальної відповідальності. Головний громадівець зник з радарів, а за кілька днів з’явився в аеропорту Нью-Йорка – з панамським паспортом у руках.
Павло Лазаренко
Але замість запрошеного політичного притулку Лазаренко отримав від влади США наручники і цілий букет звинувачень. Влада США, де-факто, підіграла Кучмі, те саме робили і росіяни. Про що нижче.
Наступним, хто "вибув" з гри став Чорновіл. Смерті Чорновола передувала невдала спроба влади розколоти очолюваний Чорноволом народний Рух.
Мета – вибити з під Чорновола організаційну і кадрову базу та дискредитувати… Тоді ж виступають проти нього Лавринович – його заступник та Юрій Костенко за яким пішли більшість нардепів-рухівців.
Рідні Чорновола навіть згадували, що В'ячеслав Максимович був настільки вражений зрадою соратників, що вночі плакав…
Операція по розколу Руху була проведена блискуче. Організатори не врахували тільки одного – особистої харизми лідера, В’ячеслава Чорновола.
1999 рік В'ячеслав Чорновіл розпочинає поїздки регіонами України для повернення контролю над партією “Народний рух України”. І йому це вдається.
"Зустріч за зустріччю. Повні зали, все розписане похвилинно. Це ж не екскурсія", – згадує етодішній прес-секретар Чорновола Дмитро Понамарчук.
"І коли 23 березня прийшов до мене на мій День Народження і коли його запитали Славко, як справи у Русі, він сказав уже все позаду. Рух я зібрав до купи і це для них було страшно", – говорить його рідна сестра Валентина Чорновіл.
Цьому передувала подія, яка сталася у лютому 1999 року.
До центрального офісу Служби безпеки України заходить непоказний чоловік. Він представляється В’ячеславом Бабенком, експрацівником ФСБ Росії. Бабенко заявляє, що певні російські кола замовили йому вбивства ймовірних конкурентів Леоніда Кучми на президентських виборах в Україні. Зокрема, Павла Лазаренка та В’ячеслава Чорновола.
Допитував Бабенка особисто заступник голови СБУ Юрій Вандін.
Чоловік багато знав і це свідчило про те, що він над цим працював. І от він вирішив здати росіян.
Але СБУ ніяк не відреагувало на зізнання Бабенка – протокол його допиту потонув поміж інших матеріалів.
І що дуже цікаво, Службою безпеки України в ті часи керував Леонід Деркач, – довірений совєтський чекіст — екскерівник служби безпеки Південмашу, де виробляли ракети з ядерними боєголовками. До слова, його сина – Андрія Деркача мін'юст США нещодавно назвав агентом російського ФСБ.
Коло замкнулося...
Ексслідчий МВС Микола Степаненко стверджує: що існує достатньо доказів, що Чорновола вбили...
...Вячеслава Чорновола поховали у Києві на Байковому кладовищі на центральній алеї. У похороні взяли участь сотні тисяч людей.
Парадоксально, але вже у 2001 році, рівно двадцять років тому, рішенням президента Кучми саме 25 березня стало днем Служби безпеки України. А справу Чорновола списали в архів...
Сьогодні ж відомий клоун та підставна особа Володимир Зеленський, якого "по приколу" обрали президентом, привітав працівників СБУ з їх професійним святом.
Він відзначив важливість захисту національної безпеки України та висловив подяку працівникам СБУ "за щоденну важку та масштабну роботу".
"Саме ваша спецслужба закриває найширше поле дій, реагуючи на загрози по всій Україні: і в мирних містах, і на передовій, і на окупованих територіях", – підкреслив Зеленський.