Created with Sketch.

73 роки з дня депортації карачаївського народу

02.11.2016, 17:26

Карачаївці були першими, кого депортували з числа народів Північного Кавказу.

9 жовтня 1943 р керівництво Казахстану, посилаючись на вказівки Держкомітету оборони СРСР, наказало керівникам ряду областей готуватися до прийому переселенців з Північного Кавказу. Через три дні, 12 жовтня, було видано Указ Президії Верховної ради СРСР за номером 115-13 про виселення карачаївського народу в Казахську і Киргизьку РСР.

«Всіх карачаївців, які проживають на території області, переселити в інші райони СРСР, а Карачаївський автономну область ліквідувати», - ішлося в документі.

Депортація розпочалася 2 листопада 1943 року. В результаті було виселено 69,267 осіб (15,980 сімей), в тому числі 12,500 (18%) чоловіків, 19,444 жінок, 36,670 дітей (54%).

Всього за передвоєнний і воєнний час було депортовано 79 тисяч чоловік карачаївської національності. Жорсткі умови проживання в місцях заслання, відсутність елементарних соціально-побутових умов, масовий голод, часті спалахи інфекційних захворювань, важка праця спричинили повальну смертність серед карачаївців.

За даними Науково-дослідного інституту Карачаєво-Черкесії, велика частина репресованих, понад 43 тисячіосіб, в тому числі 22 тисячі дітей, загинули в дорозі, а також у місцях переселення.

На думку доктора історичних наук, професора Мурата Каракетова, без депортації, чисельність карачаївців у Росії зараз склала би 400-450 тисяч чоловік - удвічі більше, ніж їх є на даний час (230-240 тисяч).

Пам’ятаємо злочин, здійснений проти карачаївців. Вшановуємо пам’ять мільйонів життів у день початку виселення народу з його землі. 


Читайте також
Реджеп Тайїп Ердоган передумав їхати до США
Світ
На росії судові пристави можуть отримати право відстрілювати росіян
Світ
Китай запустив екіпаж із трьох осіб на власну космічну станцію
Світ
Дружина Сатаньягу омолодилася завдяки Photoshop
Світ
Європарламент закликав не визнавати «вибори» путіна
Світ
Шрі-Ланка планує найближчим часом приєднатися до БРІКС
Світ