Цього року на китайській станції заплановано дві місії вантажних космічних кораблів і дві пілотовані космічні місії.
У четвер Китай запустив екіпаж із трьох осіб на свою орбітальну космічну станцію в рамках своєї амбітної програми, яка має на меті відправити астронавтів на Місяць до 2030 року.
Космічний корабель Shenzhou-18 стартував із центру запуску супутників Цзюцюань на краю пустелі Гобі на північному заході Китаю на ракеті Long March 2-F о 20:59 (12:59 за Гринвічем).
Екіпаж космічного корабля з трьох осіб замінить команду Шеньчжоу-17, яка працює на китайській космічній станції Tiangong з жовтня минулого року. Раніше в четвер Китайське пілотоване космічне агентство (CMSA) провело церемонію проводів — разом із дітьми, які розмахували прапорами та звучала патріотична музика — для екіпажу Шеньчжоу-18, коли троє астронавтів готувалися до входу в космічний корабель.
Тріо складається з командира Є Гуанфу, 43, ветерана-космонавта, який брав участь у місії Шеньчжоу-13 у 2021 році, і пілотів-винищувачів Лі Цуна, 34, і Лі Гуансу, 36, які є новачками в космічних польотах. Очікується, що вони досягнуть космічної станції приблизно через шість з половиною годин після старту.
Китай побудував власну космічну станцію після того, як його виключили з Міжнародної космічної станції, в основному через занепокоєння США щодо участі китайських військових у програмі. Цього року на китайській станції заплановано дві місії вантажних космічних кораблів і дві пілотовані космічні місії.
Екіпаж Shenzhou-18 проведе на космічній станції близько шести місяців. Вони будуть проводити наукові випробування, встановлювати на станції обладнання для захисту від космічного сміття, проводити експерименти з корисним навантаженням і популяризувати наукову освіту, серед іншого, за словами Ліня Сіцяна, заступника директора CMSA.
Лінь також сказав, що Китай працює над тим, щоб зрештою надати доступ до своєї космічної станції іноземним астронавтам і космічним туристам.
Країна планує місію з повернення зразків з Марса приблизно у 2030 році та три місії місячних зондів протягом наступних чотирьох років. Він також хоче відправити астронавтів на Місяць до 2030 року. Китай здійснив свою першу космічну місію з екіпажем у 2003 році, ставши третьою країною після колишнього срср та США, яка відправила людину в космос власними силами.
Вважається, що американська космічна програма все ще має значну перевагу над китайською завдяки своїм витратам, ланцюгам постачання і можливостям.
США мають на меті повернути екіпаж на поверхню Місяця до кінця 2025 року в рамках оновлених зобов’язань щодо місій з екіпажем за підтримки гравців з приватного сектору, таких як SpaceX і Blue Origin.