Майже 100 тис. онкохворих українців не отримали безкоштовного лікування
Протягом 2018 – І кварталу 2021 років понад 81 тис. пацієнтів Національного інституту раку не отримали в повному обсязі передбаченої державою безоплатної допомоги в стаціонарі, у тому числі післяопераційної. Про це повідомили у Рахунковій палаті.
Рахункова палата провела аудит ефективності використання коштів, виділених з державного бюджету.
Згідно зі звітом, головна причина неефективної роботи Інституту – нормативна неврегульованість питання участі наукових установ медичного спрямування у наданні пацієнтам медичних послуг за програмою державних гарантій.
На роботу установи також негативно вплинуло недостатнє фінансування Міністерством охорони здоров’я наукової діяльності Інституту та незадовільна організація медичної діяльності в самому закладі.
Крім того, МОЗ разом з Інститутом не забезпечили ефективного використання коштів на здійснення основної діяльності Інституту та зміцнення його матеріально-технічної бази.
Зазначається, що за охоплений аудитом час Інститут використав на свою діяльність та зміцнення матеріально-технічної бази понад 985 млн грн бюджетних коштів, з яких понад 921 млн – для надання лікувально-діагностичної та консультативної допомоги понад 150 тис. пацієнтів. Автори звіту констатують, що цього фінансування недостатньо.
При цьому брак фінансування розвитку матеріальної бази Інституту не дозволив удосконалити молекулярно-генетичну діагностику для профілактики, раннього виявлення та своєчасного лікування онкозахворювань; покращити якість променевої терапії шляхом встановлення нового обладнання для забезпечення більш ефективних та сучасних методів лікування; завершити реконструкцію і розширити Інститут; запровадити єдину інформаційну систему в Інституті.
Рахункова палата надала Кабінету міністрів України, Міністерству охорони здоров’я України та Національному інституту раку рекомендації із поліпшення роботи.
Україна є лідером на Європейському континенті за рівнем онкозахворюваності.
Станом на 1 січня 2021 року на обліку в профільних медзакладах перебували понад мільйон громадян. Смертність від раку в Україні – на другому місці після серцево-судинних захворювань. Національний інститут раку – головна і єдина в системі Міністерства охорони здоров’я України державна науково-дослідна та лікувально-профілактична установа, діяльність якої спрямована на зниження рівня онкозахворюваності населення.
Але і це ще не найстрашніше.
Аудитори виявили накопичені невикористані залишки лікарських засобів і медичних виробів, тоді як для забезпечення лікування пацієнти або їх рідні були змушені їх придбавати самостійно.
При цьому благодійні внески пацієнтів, які є прихованою формою надання платних послуг, становлять 1,7 млн гривень.
На належному рівні не організовано харчування пацієнтів, яке є невід'ємною частиною лікувального процесу. Аудитом встановлено, що добовий обсяг харчування дорослого онкохворого коливався від 35,5% до майже 79%, дитини – від 36% до понад 72% від затвердженої добової норми.
Ситуація з накопиченням залишків лікарських засобів є показовою. Адже медки дуже часто перетворюються на комерсантів та починають реалізовувати безкоштовні ліки, забираючи в онкохворих останні гроші та заганяючи їх до боргової ями.
От для прикладу свіжий скандал на Житомирщині, де медики змушували онкохворих купувати препарати, які держава видавала безкоштовно !
Служба безпеки України викрила медиків Житомирського обласного онкологічного диспансеру на корупційній схемі.
Зловмисники змушували онкохворих купувати дороговартісні ліки в аптеках, хоча медикаменти їм безкоштовно надавала держава.
За наявною інформацією, організував протиправну діяльність завідувач одного з відділень онкоцентру, спільно зі своїм колегою.
Медики призначали онкохворим лікування, а дороговартісні ліки пропонували купувати в аптеках – це при тому, що дані медикаменти вони безкоштовно отримували від держави на кожного хворого.
Медики-шахраї «списували» отримані ліки і продавали їх приватним аптекам за пів ціни. Препарати збували у декількох обласних центрах. Схема діяла щонайменше упродовж останніх пів року.
У ході обшуків, проведених у службових кабінетах обох зловмисників та у їх приватних автомобілях; в аптечних пунктах, задіяних у протиправній схемі, вилучили:
Про це повідомив пресцентр СБ України в Житомирській області.
Ситуація з корупцією в Інституті раку та Житомирському обласному онкологічному диспансері не є унікальною. Правоохоронцям та контролюючим органам слід звернути увагу на всю систему онкологічних диспансерів в країні.
Про ситуацію з поборами та кваліфікацією лікарів Полтавського онкологічного диспансеру вчора розповіла полтавка Ольга Деревянко.
В україні критична ситуація з фінансуванням медицини та корупцією в цій галузі. Наведені вище факти яскраво це демонструють. Ми знаходимося на першому місці в Європі за кількістю онкологічних захворювань. А влада залишає громадян сам на сам з важкою хворобою.
МОЗ воліє не помічати онкохворих, вони просто сидять і ведуть сумну статистику, замість того, щоб добиватися державного фінансування галузі. Про яку модернізацію та ранню діагностику може йти мова, якщо влада не може забезпечити онкохворих безкоштовними ліками ? Наві той мізер, який вдається закупити, підприємливі ділки на місцях примудряються продавати тяжкохворим пацієнтам !
Проте, у нас завжди знаходяться кошти на президентські програми "Велике крадівництво" та "Велика реставрація в рамках Великого крадівництва".
Є над чим задуматись...