Created with Sketch.

Британський журнал The Economist назвав причину припинення поставок зброї Україні

вчора, 20:05

Однією з причин є особисте ставлення президента США Дональда Трампа до Зеленського.

Останніми тижнями Україна зазнала одних із найінтенсивніших атак безпілотників і ракет від початку повномасштабного вторгнення росії три роки тому.

Тож навряд чи можна уявити гірший момент для зупинки постачання життєво необхідних засобів протиповітряної оборони з боку США.

Однак українські посадовці повідомляють, що в ніч із 30 червня на 1 липня Пентагон розпорядився розвернути вантажні літаки, які везли перехоплювачі для систем ППО та інше озброєння на європейські бази, звідки їх мали доставити до України суходолом.

Про це йдеться у матеріалі The Economist.

Які саме види озброєнь зупинено, на який термін і чому, залишається незрозумілим. Пентагон не надав деталей. Проте кілька джерел повідомляють, що йдеться зокрема про перехоплювачі для системи Patriot.

The Wall Street Journal додає, що серед затриманої зброї є зенітні ракети Stinger, ракети «повітря-повітря», ракети Hellfire класу «повітря-земля», реактивні снаряди для систем залпового вогню та артилерійські боєприпаси.

У Пентагоні пояснили, що пауза потрібна для загального перегляду постачань зброї з метою сприяння завершенню війни в Україні, «одночасно бережучи боєготовність армії США та пріоритети національної оборони».

Речник Пентагону Шон Парнелл додав: «Ми не можемо постачати зброю всім у світі. Ми повинні думати про Америку, про захист нашої батьківщини й наших військових по всьому світу». Американські посадовці кажуть, що йдеться про глобальний перегляд, і будь-яку паузу зрештою можуть скасувати. Українські ж посадовці наполягають, що фактично зупинені всі постачання американської зброї, включно зі снарядами та запчастинами, але американці це заперечують.

Пентагон подає зупинку як обмежений і тимчасовий захід.

Однак українські посадовці підозрюють, що це — частина ширшої кампанії адміністрації Трампа, яка прагне витиснути з України політичні поступки, як це вже сталося на початку березня, коли США на короткий час припинили постачання зброї та розвідувальну співпрацю після публічного конфлікту Дональда Трампа з Зеленським.

Якою б точною не була ситуація, очевидно одне: американська підтримка України слабшає. З часу повернення до влади в січні Трамп не оголошував про жодні нові поставки озброєнь Україні (десятки мільярдів доларів, які Конгрес схвалив торік, досі не використані). Республіканська більшість у Конгресі також не виділила нових коштів. У «великому красивому законопроєкті», що зараз проходить через Конгрес, грошей для України немає. За словами посадовців, і без того скромні суми для України в регулярному бюджеті Пентагону ще більше уріжуть у запиті на бюджет 2026 фінансового року, хоча деталей поки немає. Адміністрація дозволяє вичерпуватись тимчасовим фондам, які Конгрес ухвалив торік, а також припиняє постачання зброї, активізовані в останні місяці президентства Джо Байдена.

Американська допомога Україні надходила здебільшого у двох формах: через Президентські повноваження на екстрене вилучення (PDA), які дозволяли Пентагону терміново передавати зброю зі своїх запасів, і через Ініціативу безпекової допомоги Україні (USAI), в межах якої США замовляли зброю для України у виробників. Від січня адміністрація Трампа не оголошувала про жодне нове вилучення зі складів за PDA, але поставки за USAI, згідно з підрахунками Марка Канціана та Кріса Парка з Центру стратегічних і міжнародних досліджень, мали тривати принаймні до кінця 2028 року. Якщо тепер і їх зупинили, це означає ще різкіше скорочення американської допомоги, ніж передбачалося.

Пентагон давно висловлював занепокоєння впливом війни в Україні на власні запаси зброї. За даними джерел, від початку цього року посадовці Пентагону поширюють службові записки про критичне зменшення запасів. Рішення призупинити постачання пов’язують із Елбріджем Колбі, заступником міністра оборони США з питань політики, який давно виступає за переорієнтацію військових ресурсів Америки з Європи та Близького Сходу на Азію і протистояння Китаю. Згідно з повідомленнями, він очолює перегляд запасів боєприпасів Пентагону через занепокоєння критичним зменшенням запасів артилерійських снарядів, засобів ППО та високоточної зброї.

Трамп обіцяв закінчити війну в Україні в перший же день свого президентства. Минуло майже пів року, але він так і не наблизився навіть до припинення вогню, попри дружні телефонні розмови з володимиром путіним, президентом росії. Хоча агресором є росія, а саме вона й чинить опір переговорам, змусити до поступок простіше Україну, яка критично залежить від західної допомоги. Україна, щоправда, наростила власне оборонне виробництво, особливо у сфері дронів. Європейські країни вже зараз постачають Україні більше зброї, ніж США, і, підвищуючи свої оборонні бюджети, обіцяють компенсувати нестачу через згортання підтримки з боку Америки. Але й у них катастрофічно не вистачає засобів ППО, а система Patriot довела свою ефективність у протидії балістичним і іншим ракетам.

Передові позиції України навряд чи зазнають краху найближчими місяцями, хоча росія поступово просувається вперед. Проте Україна стоїть перед жорстким вибором: чим менше зброї вона отримуватиме, тим більше людей і територій втратить.

Читайте також
Потужна потужність кращебздоха
Політика
Азербайджан оприлюднив деталі авіатрощі літака в Актау
Політика
Трамп припустив депортацію Ілона Маска зі США
Політика
Азербайджан продовжує політику вигнання росії з Кавказу
Опінії
Закрити бізнес і повернутися до ПАР
Світ
Банкова почала просувати крота
Політика