Created with Sketch.

«Це було таке, що його й розказати не можна... А ми ж пережили!»

22.11.2014, 08:41

Слово «голод» я вперше почув ще зовсім малим. Коли до моєї бабусі Одарки приходили подруги й згадували молодість, то обов’язково згадували й це. Говорили майже пошепки, але «голод» уже тоді називали «сталінським». Мені важко було второпати, як це, коли немає бодай шматка хліба. Адже навіть у нашому сільмазі тоді, наприкінці 60-х, полиці вгиналися від консервів, тушонки, пряників... Ну добре, міркував я, не було хліба, а чому не можна було купити пряників чи кільку в томаті?

Запитати бабусю не наважувався, але все з’ясувалося, коли згодом наша сім’я квартирувала у Євдокії Колодяжної. Баба Дуня була одинока і до всіх малюків ставилася, як до онуків. Коли хтось не хотів їсти, то лякала... голодом. У неї тоді померли всі п’ятеро дітей. Вони вже пухли від голоду й загинули через фатальну випадковість. Коли мами не було вдома, приїхала її сестра з Донбасу. Побачила голодних дітей і дала їм гостинців. Малі накинулись на кукурудзяні млинці, врятувати їх не вдалося...

Людей, що пережили той голод, дедалі менше. І сучасна молодь, як і ми колись, теж, певно, не може зрозуміти багато чого.

Тому таке важливе слово з вуст очевидців. Серед них і Мотрона Григорівна Давиденко, яка все життя провела у рідному селі Давидівка Стовбинодолинської сільради Новосанжарського району.

— Хіба таке забудеш? Нас тоді розкуркулили, забрали землю, а в селі почали організовувати колгосп. Батько туди страшенно не хотів, опирався, бо звик працювати на своїй землі, дбати про родину. Тоді забрали ще й кобилу, телицю... Навіть скриню з одягом, ринку з борошном! Щоб уже людям і діватися було нікуди! Одна курка в хазяйстві залишилася, бо кудись забігла, то не змогли спіймати... Садковий у нас був такий, у нього теж і землю, і все інше відібрали, то той навколішки падав, щоб узяли потім хоч у колгосп, а вони — ні! Так і помер з голоду... Баба Оксана Карличка була, вдова. У них теж усе дочиста відібрали, а всіх потім звезли в Голуби, де поселили в одній хаті, то вони там навіть собаку з’їли, бо вже до такого від голоду дійшли... Багатьох висилали, як казали тоді, на Сибір, а були й такі, що тікали самі світ за очі... Хто на Донбас, хто у Полтаву або десь до родичів у інші краї. Антон Лелюх, пам’ятаю, зарізав тоді бичка, щоб у колгосп його не здавати. А хтось «шепнув» куди треба, і його були забрали, а він десь... відкіля там... утік, узяв із собою спершу старшого сина — і на Донбас! Бо там не дуже питали, хто ти й що ти, а карточку на хліб дають — і в шахту... Потім туди і вся його велика родина поїхала, а повернулися вони аж після війни. Отаке було!

Мотрона Григорівна не пригадує, чи були якість винагороди для тих, хто проводив «реквізиції», однак згадує, що робили це місцеві активісти.

— А як хліб шукали? Ходили оті активісти і «штричкою» скрізь штрикали — і у дворі, і в садку: чи не закопали, бува, хліб? А де ти його сховаєш? Та вони ж по одному й не приходили, а по 5—10 чоловік. І як ти будеш боронитися? Та й люди виснажені, без сил... Оце як я зараз... Приходили серед білого дня і забирали, як у себе вдома!

На очах у бабусі сльози: «Це було таке, що його й розказати не можна... А ми ж пережили!»

— Коли почали помирати від голоду? Найбільше на початку весни 33-го, коли сякі-такі запаси з осені вже скінчилися, а зелені ще не було... Товкли кукурудзяні качани без зерна в ступі, додавали листя дубка, берестка або кропиви, заливали гарячою водою і парили в печі. З того пекли «оладки». Їли коріння лопухів... Дрібну рибку, жаб, горобців і навіть їжаків — усе виловили! Казали, що й людей того... Був Нехтодій і жінка його Марія, мали двох дітей, то казали, що вони їх з’їли. І ще казали, що й Семен тут один із сестрою теж з’їли молодшого брата Грицька... Отаке, дітки, було! У колгоспі теж не мед, але там хоч у перші місяці давали якусь бурду, бо люди мусили таки працювати. Все дуже суворо охоронялося. Пригадую, якось малий Гриша Китайгора десь пучок колосків назбирав, то бригадир його спіймав, усе відібрав і гоном гнав до контори... Багацько з’явилося сиріт. І старші пололи буряки, а менші були біля них і їли ту виполоту зелень...

Бабуся розповідає, що не голодували здебільшого лише так звані активісти. Підлизуни, як називає їх Мотрона Григорівна. Під час реквізицій, певне, щось прилипало до їхніх рук, хоча б і одяг чи взуття розкуркулених. А якщо в сім’ї залишалися сякі-такі речі, то ще був шанс виміняти за них шматок хліба у місті.

— Ходили за 30 кілометрів у Полтаву на товкучку і там міняли... Був там і «Торгсин», де приймали різні цінності. Носила і я туди свою каблучку та батьків золотий годинник, який привіз він із Германії в 1914 році. Купила тоді крупу і клунок борошна. У місті все-таки було легше, там хто працював, то по карточках отримували продукти. А в селі — виживай, як хочеш! Як нам вдалося? Мабуть, кому яка доля... У нас мама померла, бо було хворе серце, а сестра пішла в чотири роки від запалення шлунка. Ми з батьком лишилися... Зараз молодь багато знає про те, от ми так мало й розповідаєм: раніше не можна було, а нині ніхто дуже й не питає... Добре, що тепер хоч у Стовбиній Долині біля церкви є пам’ятник жертвам Голодомору, то люди й на довгі роки знатимуть.

На запитання: «Хто винен?» — бабуся каже: «Бог його зна, може, комуністи...»

...Антон Лелюх — Антон Никифорович, про якого згадує Мотрона Григорівна, — це мій дід. Був добрим господарем, мав трохи землі, конячину, сякий-такий реманент, з весни й до осені у полі, а взимку столярував, шевцював... Сім’я була велика (на той час уже шестеро дітей), але не бідували, бо всі, як і дід, були працьовитими. Але — розкуркулили, а за зарізаного «без відома властей» бичка хотіли посадити. Дід утік з етапу, забрав серед ночі старшого сина і подався на Донбас. «Коли приїхали до Красного Луча, я вже почав пухнути від голоду, — згадував дядько Григорій. — А на ранок тато дали мені картку на хліб, а самі на шахту... Я сходив, одержав буханець «чорняги» і доки йшов додому, відщипував по шматочку... Так і не вчувся, як увесь хліб і з’їв! А ввечері тато вертається з шахти та й каже: «Ну що, Гришо, будемо вечеряти?» Я розплакався, а він навіть і не лаяв — теж заплакав, випив кружку води і ліг спати...»

Уже після визволення від німців, коли дід зламав на шахті ногу, вирішили повертатися додому. Грошей не було, ішли пішки: діда старші поперемінно везли... на тачці, а менші бігли попереду, і в селах їм давали хто що міг — сухаря, жменю крупи чи грудочку цукру... Отак за кілька тижнів і дійшли на Полтавщину!

Дід після того прожив небагато: шахтарські болячки звели у могилу порівняно молодим. Поховали його у садку, за хатою. Її давно немає, але якщо їхати з Нових Санжар у Решетилівку, то на півдорозі, у Давидівці, видно під горою могилку, над нею — стара яблуня. Отам і спочиває наш Антон Никифорович, якому так і не судилося побачити багатьох своїх онуків. Як і нам його. Але щоразу, стоячи під тією яблунею, кожен скаже: «Спасибі вам, діду, що ми є!».

Віталій СКОБЕЛЬСЬКИЙ.

На знімку:

Мотрона Григорівна Давиденко.

Автор висловлює вдячність директору Стовбинодолинської загальноосвітньої школи Марії Леонідівні Галуновій за допомогу в підготовці матеріалу.


Читайте також
Невтомні бабусі Полтавщини наближають перемогу, а «зелені ямщики» ні
Полтава
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава