Created with Sketch.

Цей день в історії: Підписання Другого універсалу – капітуляція у війні ще до її початку

16.07.2019, 10:03

16 липня 1917 року Українська Центральна рада проголосила Другий універсал.

Другий універсал відображав домовленості між Центральною радою та Тимчасовим урядом Росії.

Згідно з документом Тимчасовий уряд визнавав право України на автономію, а Центральну раду та Генеральний секретаріат – органами державної влади. У свою чергу Центральна Рада погоджувалася винести питання про форму автономії на Всеросійські Установчі збори, а також визнати, що Україна не претендує на повну державну незалежність.

Замість того, аби зайнятися організацією війська і проголосити незалежність, тогочасні українські політики-соціалісти навіть питання автономії винесли на загальноросійський рівень.

      

Володимир Винниченко, відверто зізнавався, що і він, і інші представники соціалістичної інтелігенції не бачили жодних причин для відокремлення від Росії: їхньою метою була боротьба за «демократичні ідеали», а не будівництво власної держави, а ці ідеали можна було реалізувати і в складні федеративної Росії.

Державну незалежність Української народної республіки було проголошено лише 22 січня 1918 року – незадовго до захоплення Києва більшовиками. Проте навіть тоді чимало українських політиків із неохотою ставилися до протистояння з російськими комуністами, адже бачили у них своїх ідейних соратників.

      

Другий універсал засвідчив нездатність тодішнього політичного проводу України будувати незалежну державу і став передвісником подальшої більшовицької окупації. 


Читайте також
Як переможці знищують минуле
Історія
У Гарварді знайшли оригінал першої «неписаної» конституції Англії
Історія
Заборона не спинила «Квартал 95» вкрасти пісню гурту «Zwyntar»
Мистецтво
Син полтавської землі Симон Петлюра
Історія
Вкрадена перемога, що зіпсована пропагандою
Історія
Пам'ять про незабутню Другу світову
Історія