Created with Sketch.

Цей день в історії: загинув Шаміль Басаєв

10.07.2019, 11:31

10 липня 2006 року загинув один із найбільш харизматичних і водночас контраверсійних чеченських лідерів Шаміль Басаєв.

Басаєв загинув внаслідок вибуху супроводжуваної ним вантажівки зі зброєю та боєприпасами в районі села Екажево в Інгушетії. Невдовзі після розпізнання тіла Басаєва російська ФСБ з бравадою рапортувала про успішну спецоперацію. Натомість представники Чеченської республіки Ічкерії заявляли, що причиною вибуху була самодетонація тротилу, який перевозила вантажівка.

Басаєв тісно зацікавився політикою у 1991 році. Того року він вступив до збройних формувань Конфедерації народів Кавказу.

Брав участь у обох чеченських кампаніях.

Втім, Чечнею справа не обмежилася.

Басаєв встиг повоювати під час конфлікту в Нагірному Карабаху (на боці азербайджанців) та в Абхазії проти грузинських військ. Там чеченський підрозділ фактично виступив союзником росіян, за що Басаєв потім був змушений виправдовуватися.

Чеченський антиросійський рух опору можна умовно поділити на національно-визвольний та ісламістський. Басаєв у межах цього поділу знаходився десь посередині.

Басаєв отримав чимало військових перемог. Але відзначився і справами, які виходять за межі звичних уявлень про ведення війни. На звинувачення у тероризмі відповідав, що справжніми терористами є російська держава та її лідер Володимир Путін.

У 2001 році Басаєв адресував Путіну лист, який став надзвичайно відомим. У ньому він писав: «Ты рядишься сегодня в тогу борца с «международным терроризмом», являясь самым главным террористом, с таким искренним лицемерием, без стыда и совести, напрашиваясь всем в партнеры, что от тебя уже все шарахаются».

Басаєв не скупився на слова, описуючи російську «політику» у Чечні. Звертаючись до росіян, він писав:

«Вы беспорядочно бомбите всю нашу страну, уничтожая и разрушая все на своем пути. Сегодня, наверное, не найдется в Ичкерии ни одного дерева, в котором не сидит осколок.

Вы бомбите горные и лесные массивы просто так, по квадратам и вас совершенно не интересует, есть там моджахеды или нет. Куда вы будете стрелять, мы знаем за неделю вперед. Вы в страхе заминировали всю Ичкерию. На ваших минах подрываются мирные люди, животные и ваши солдаты…

В ваших концлагерях и тюрьмах подвергаются пыткам и унижению около 25 тысяч чеченцев, еще столько же прошли через этот Ад».

Свій лист до Путіна Басаєв завершив такими словами: «Ты так болеешь за судьбу России и с таким остервенением борешься с международным терроризмом, что я решил тебе помочь. Хотя по чеченским законам я не имею право ровнять с собой раба, я вызываю тебя на дуэль. А все наши командиры вызывают весь ваш высший генералитет. Выбор оружия оставляем за вами. Я не мастер спорта (как ты) и ты не инвалид (как я). Так что соглашайся. Будет полезнее и экономнее для обоих наших народов, да и для всего остального человечества».

Путін не відповів на цей виклик.


Читайте також
Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого
Мистецтво
Неймовірно широке коло інтересів та невгамовна зацікавленість великого мислителя.
Історія
Норвезькі археологи розкопали прядку зі свастям
Історія
«Тарас «Хамер» Бобанич – присутній»
Мистецтво
Музика — це прихована арифметична вправа душі, яка не знає, що вона рахує
Мистецтво
В цей день на Полтавщині народився автор легендарного роману «Холодний Яр» Горліс-Горський
Історія