Created with Sketch.

Через дії «Слуг народу» суди звільняють п’яних водіїв від відповідальності

07.08.2020, 13:43

Чоловік, який у стані сп’яніння кермував авто, був виправданий судом через колізію в законі.

Суддя Святошинського районного суду міста Києва розглянув доволі цікаву справу №759/10099/20.

Суд встановив, що чоловік 6 червня 2020 року, близько 02:25, керуючи в місті Києві автомобілем з ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагують на світло, невиразна мова тощо), на вимогу працівника поліції пройти медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння від проходження такого огляду відмовився, чим порушив вимоги правила дорожнього руху.

Чоловік свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав, від підпису документів відмовився.

Дослідивши матеріали справи, суд вважав встановленим наступне: на час складання протоколу діяла частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (у редакції Закону до 1 липня 2020 року), за якою і були кваліфіковані дії водія.

З 1 липня 2020 року набув чинності Закон України від 22 листопада 2018 року №2617-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», який криміналізував поставлені у провину водію дії.

Разом із тим, Законом України від 17 червня 2020 року №720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» внесені нові зміни:

- відтак відновлена адміністративна відповідальність за ці дії;

- відбулася декриміналізація цих дій.

Принциповим у такому зв'язку виявилося питання набрання чинності Законом №720-IX.

Закон №720-IX опублікований у газеті "Голос України" №110 від 3 липня 2020 року, його положення про набрання ним чинності одночасно із Законом №2617-VIIІ, тобто раніше дня його опублікування, суд оцінив як волю законодавця відступити від загального правила про набрання чинності Законом через десять днів з дня офіційного оприлюднення.

Таким чином, за приписами частини 5 статті 94 Конституції України Закон №720-IX набрав чинності за будь-яких умов не раніше дня його опублікування, тобто 3 липня 2020 року.

Визнання чинності вказаного Закону раніше дня його опублікування в силу технічної колізії підриває авторитет парламенту, оскільки явно суперечить нормам прямої дії Конституції України, які мають вищу юридичну силу, порушує засади, на яких ґрунтується правовий порядок в Україні.

Зважаючи на викладене, акт, який до 1 липня 2020 року встановлював адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння, з 1 липня 2020 року був скасований Законом №2617-VIIІ з одночасною криміналізацією цих дій у статті 286-1 Кримінального кодексу України.

Відтак Закон №2617-VIIІ в цій частині зворотної дії не має.

Проте, оскільки з 3 липня 2020 року ці дії були декриміналізовані з одночасним повторним запровадженням адміністративної відповідальності за їх вчинення, Закон №720-IX у цій частині через пом'якшення відповідальності має зворотну дію, але виключно на період дії статті 286-1 Кримінального кодексу України (з 1 до 3 липня 2020 року), і не поширюється на правовідносини, які регулювалися статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у редакції до 1 липня 2020 року, оскільки у порівнянні з цією нормою, яка була скасована з 1 липня 2020 року, не пом'якшує відповідальності водіїв, не скасовує таку відповідальність та не покращує їх становище.

За фактом, внаслідок обраної законодавцем юридичної техніки відбулося переривання дії акта, який встановлював і продовжив встановлювати певну адміністративну відповідальність, шляхом його скасування 1 липня 2020 року та відновлення 3 липня 2020 року, що суд вимушений витлумачити виключно на користь особи, яка притягається до відповідальності.

Отже, суд вважає, що провадження в цій справі підлягає закриттю.

Тобто суд закрив справу і навіть не притягнув до відповідальності чоловіка, який порушив правила дорожнього руху і кермував автомобілем у стані наркотичного сп’яніння, через колізію в законодавстві, що виникла через дії "Слуг народу", які спочатку приймають закони, потім думають, потім їх необдумано скасовують.

Виникає лише одне питання: як далі жити та чи не наприймають люди без освіти, яких зараз багато в парламенті, нових норм, що взагалі поховають здоровий глузд і законність в Україні?!

Читайте також
На Полтавщині у ДТП потрапив автобус з пасажирами
Полтава
У Полтавській області перевернувся мікроавтобус
Полтава
2 автівки не розминулися на вузькій дорозі у Миргородському районі
Полтава
Героїзм Гази та зрада арабських режимів під маскою нормалізації
Світ
Керівництво Telegram передало дані про більш ніж 10 тисяч користувачів
Світ
Лариса Гольник заявила про дискримінацію
Політика