Created with Sketch.

Чи є армія гарантією існування сучасної держави?

14.09.2019, 12:37

Поширена в Україні думка говорить, що ледве не єдиною надією на збереження країни в сучасних умовах є наявність потужної, боєздатної армії. З одного боку, з цією тезою важко сперечатися.

Сьогодні ми маємо війну на своїй території, армія нам дійсно потрібна, і ніхто не сумнівається, що вона має бути боєздатною і ефективною. Проте чи є сам факт наявності міцної армії гарантією того, що державі нічого не загрожує? На жаль, історія свідчить, що ні, а безпеку гарантує низка сукупних факторів, головними з яких є патріотичний і сильний уряд, мудра зовнішня політика, потужна економіка і так – сучасні збройні сили. Але тільки у сукупності з попередніми чинниками! Бо поодинці всі ці складові в довготривалій перспективі виявляться неефективними.

Розглянемо декілька промовистих історичних аналогій. В 1938 році армія республіки Чехословаччина нічим не поступалася німецькому Вермахту, а стосовно рівня озброєння і технічного оснащення взагалі його переважала. Не доводиться сумніватись, що у випадку німецько-чехословацької війни в 1938 році Третій Рейх б потерпів поразку, і світова історія пішла б зовсім іншим шляхом. Проте чехословацький уряд замість зайняття рішучої позиції пішов на поводу у світових держав, наслідком чого стала Мюнхенська угода, за якою у Чехословаччини відторгнули Судетську область, а сам державний механізм зазнав смертельної рани. І через півроку Чехословаччина взагалі зникла з карти світу.

Інший приклад не менш промовистий. Однією з найсильніших європейських армій в другій половині ХХ століття була армія НДР. Вона була мотивована, ідеологічно вишколена і чудово озброєна. Подивиться в ютубі останній парад армії НДР, 7 жовтня 1989 року. В кадрах бачимо міць, силу і потужну енергію. Проте після цього параду як державі НДР залишилося існувати менше, ніж півроку. І потужна армія не допомогла – генерали виконали накази політиків і вже через короткий термін все військо розпустили по домівках, а колишні офіцери займали черги на біржі праці, намагаючись знайти хоча б якусь роботу.

А ось приклад з сучасної української історії. Під час анексії Криму в 2014 році українська влада відмовилася від збройного захисту території, хоча спецслужби і військові були готові виконувати накази. Результат відомий. Проте коли розпочалось відторгнення Донбасу, влада нарешті вирішила чинити спротив агресії, одночасно спрямувавши дипломатію на шлях пошуку союзників і ізоляції супротивника. Результати відомі всім – більшу частку території Донбасу ми врятували.

Головним висновком з цього є те, що якою потужною не була б армія, за умов, коли політичне керівництво є нерішучим і неготовим відстоювати національні інтереси, все закінчиться або поразкою, або капітуляцією.

Варто також розглянути популярну останнім часом в Україні тезу про військовий переворот, як засіб порятунку держави в сучасних умовах. Дійсно, слогани на кшталт «Хунта прийде – порядок наведе» не так вже і рідко з’являються в українському сегменті соцмереж.

Сказати, що в сучасних умовах це шлях в нікуди – значить нічого не сказати. Розквіт епохи військових переворотів у світі прийшовся на роки Холодної війни, коли заколотники могли розраховувати на підтримку однієї чи іншої наддержави (відповідно, США і СРСР). У сучасній глобалізованій Європі, якщо в якійсь країні військова хунта захоче посунути уряд обраний демократичним шляхом, то ця країна опиниться в міжнародній ізоляції, наслідком якої будуть санкції, економічна криза і занепад усіх сфер життя (це стосується лише Європи, бо в деяких регіонах Азії, Африці і Латинської Америці грають по інших правилах). Єдиним виключенням буде лише факт підтримки заколотників США, тоді все це буде подано як боротьба за демократію, права людини і конституційні свободи, а отже, негативні наслідки будуть не такі великі. Проте в випадку сучасної України це буде якраз перший, повністю негативний варіант. Який в умовах існуючої війни швидке приведе країну до остаточного знищення.

З всього цього слідує, що сама по собі сучасна і потужна армія ще нічого не гарантує державі стосовно її міцної позиції в світі. Це просто один з факторів, на додаток до патріотичної і рішучої влади, мудрої, але непоступливої зовнішньої політики і працюючої економіки. Тільки так, тільки в комплексі.

Роман Пономаренко, кандидат історичних наук

Читайте також
Ер-Ріядська зустріч лише проба кремлівського кривавого пера
Політика
Зять Орбана цікавиться покупкою російського підрозділу Райффайзенбанку
Політика
Козицький скасував виплати родинам Героїв Небесної Сотні та учасникам Революції Гідності
Політика
Нова редакція угоди про корисні копалини набагато жорсткіша за попередню
Політика
Через Трампа європейські розвідки побоюються ділитися секретами із США, - Politico
Політика
Зеленський знову збрехав
Політика