Created with Sketch.

Чому коти одержимі тунцем ?

11.09.2023, 10:13

Банка тунця є одним із найвідоміших котячих кормів. Здається, навіть найвибагливіші котячі люблять це.

 Тепер вчені знають чому.

У дослідженні, опублікованому в серпневому номері журналу Chemical Sense, дослідники виявили, що коти, як і люди, використовують смакові рецептори, які виявляють умамі — один із основних смаків поряд із солодким, кислим, гірким і солоним. 

Але на відміну від людських рецепторів умамі, смакові рецептори кішок зв’язуються з двома хімічними речовинами, які містяться в особливо високих концентраціях в тунці. 

Ці хімічні речовини покращують досвід умамі для котів, змушуючи їх віддавати перевагу рибним ласощам.

Умамі – це те, що надає їжі гострого або м’ясного смаку, тому цілком зрозуміло, що така м’ясоїдна тварина, як кішка, віддасть перевагу її смаку.

Попередні дослідження показали, що котячі смакові уподобання істотно відрізняються від людських.

Встановлено, наприклад, що котячі неоднозначно ставляться до цукру — вони не віддають йому перевагу і не уникають його —тому, що вони не відчувають смаку, оскільки їхній ген рецептора солодкого смаку не працює. 

Експерти припускають, що вони втратили здатність відчувати смак вуглеводів і підсолоджувачів, оскільки ці макроелементи не є важливими для їхнього виживання.

Так само у котів менше рецепторів гіркого смаку, ніж у людей. Знову ж таки, ймовірно, це тому, що відчуття гіркого смаку для них не так корисно, як для травоїдних або всеїдних тварин, які використовують гіркоту, щоб допомогти виключити токсичні рослини.

«Оскільки виявилося, що у кішок немає функціонального рецептора солодкого смаку, ми задалися питанням, на що вони будуть реагувати натомість», — сказав Live Science провідний автор дослідження Скотт Макгрейн

“Вміст L-гістидину в тунці набагато вищий, ніж в інших видах риби та джерелах м’яса”, – сказав Макгрейн.

Смакова група з 25 котів підтвердила ці висновки. Команда поставила перед котами серію мисок з водою, що містила різну кількість амінокислот і нуклеотидів, а також контрольну воду. Кішки віддавали перевагу тим комбінаціям, які найбільше активували їхні рецептори умамі, що свідчить про те, що смак є ключовим фактором споживання м’яса котячих.

Ці переваги могли б сприяти розробці смачніших котячих кормів і фармацевтичних препаратів. Хоча виробники знали, що котів тягне до м’ясної та солоної їжі, це ще один рівень деталізації, сказала Мелісса Ванчіна, директор із дизайну продуктів Hill’s Pet Nutrition та експерт із смакових переваг котів, Live Science.

«Це буквально піднімає його на цей молекулярний рівень і дає нам сполуки, з якими ми можемо почати працювати», — сказала вона.

Нам важливо переконатися, що «тварини ХОЧУТЬ їсти їжу, яку ми приготували», — розповіла електронною поштою Live Science Анна Кейт Шовеллер, фізіолог з питань харчування кішок з Університету Гвельфа в Канаді.

Читайте також
Коти здатні копіювати міміку один одного, як примати
Життя
Нанопластик негативно впливає на соціалізацію
Життя
Мікроскопічна боротьба: Імунна клітина проти Сибірської виразки
Життя
Чудеса людського тіла: вражаючі факти про наш організм
Життя
Нейробіологи виміряли швидкість людської думки
Життя
Греки та вірмени мають спільних предків
Історія