Created with Sketch.

Чому наша психіка «нормалізує» війну?

23.11.2022, 16:59

Війна – це завжди біль, людські втрати, страх і обмеження. Але навіть до такої надзвичайної ситуації призвичаюються.

На початку повномасштабного вторгнення більшість із нас навіть уявити не могли, що можна відчувати радість і вести відносно звичайний спосіб життя в умовах воєнного стану. Однак минали місяці, і що ж ми маємо зараз?

На лінії фронту все ще точаться запеклі бої, а ворог чи не щодня обстрілює наші міста. Гинуть люди, втім це вже не викликає такого паралізуючого шоку, як цьогоріч у лютому чи березні.

Невже ми стали черствими, чи це нормально? Невже ми стали поганими людьми, бо дозволяємо собі просто жити й займатися своїми справами, коли у країні триває війна?..

Людська психіка вкрай адаптивна і здатна пристосовуватися до багатьох умов – від цього залежить наше виживання. Тому, коли градус напруги стає занадто великим, вона говорить нам "годі!".

А затим починає будувати бар'єр. Це такий її природний стан – обмежити деструктивні для людини емоції, особливо агресивні та негативні.

Пристосування до нових умов дозволяє нам залишатись ефективними, працювати та займатися побутом, навіть відпочивати й радіти в умовах війни. І це не привід для засудження та докорів сумління.

Щоби витримувати травмувальний досвід на довгій дистанції, потрібно робити перерви. Втім процес нормалізації війни має й іншу сторону – небезпечну для нашого ментального та фізичного здоров'я, а це, зокрема:

  1. Хибне відчуття невразливості – люди все частіше нехтують сигналами про повітряну тривогу і застереженнями влади.
  2. Нормалізація насильства та смерті.
  3. Спотворення цінностей та моралі – війна архетипне явище, що не має нічого спільного з нормальним життям у цивілізованому світі. Тому часто вона знецінює певні соціальні норми – робить їх ніби не важливими, другорядними в нинішніх умовах, але це не так!

Автор – Галина Волошина, фаховий психолог-практик

Читайте також
Дітям соцмережі не іграшка: урядові новації-2025
Політика
Tik-Tok та Reels вбивають мозок, - нейробіолог
Життя
Що ми знаємо про екстрасенсорні здібності?
Життя
Як реагувати на травматичні події?
Життя
Іпотерапія як дієвий метод реабілітації травмованих українських захисників
Війна
Схиблений на українському питанні Путін – агресор і жертва в одній особі
Війна