Created with Sketch.

Чверть грошей на ліки українці витрачають на препарати без доведеної ефективності

05.09.2018, 10:21

У 2017 році 26% грошей, які українці витратили в аптеках, пішли на ліки, що не мають належним чином доведеної ефективності.

Це показали результати дослідження ринку лікарських засобів з недостатньою доказовою базою, проведеного експертами за ініціативи Центру протидії корупції та підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Загалом у 2017 році українці витратили в аптеках на ліки майже 54 млрд грн. З них14 млрд грн пішло на гомеопатичні і фітотерапевтичні засоби та інші ліки без доведеної ефективності.

“Ситуація, при якій громадяни витрачають 26% коштів на ліки без належним чином доведеної ефективності та безпечності, є очевидно не прийнятною та становить загрозу для здоров’я пацієнтів”, — коментує лікар, член Громадської ради при МОЗ України Євгеній Гончар.

Одним із лідерів аптечних продажів серед ліків без доведеної ефективності стала група “нейропротекторів”, які зазвичай призначають для лікування інсультів. Проте у міжнародних клінічних протоколах відсутні рекомендації щодо такого лікування. 2017 року українці витратили на такі ліки близько 2,6 млрд грн.

“На жаль, дуже часто лікарі виписують пацієнтам після інсульту, серед яких переважно люди похилого віку, препарати, що є найдорожчими, проте непотрібними для їхнього одужання”, — зазначив один із авторів звіту, кандидат медичних наук, керівник дослідницьких проектів Української асоціації боротьби з інсультом Дмитро Гуляєв.

Загалом серед топ-10 найпопулярніших у 2017 році препаратів 4 лікарські засоби не мають наукових підстав для клінічного застосування, які були б визнані в світі.

Наприклад, минулого року українці витратили 342 млн грн лише на препарат без доведеної ефективності з діючою речовиною, що є витяжкою з крові телят. Цей засіб займав перше місце у загальному рейтингу продажів ліків у 2013-2016 роках та друге місце — у 2017.

“Витрати на медикаменти є значною частиною витрат для українських сімей і сумно уявляти, що частина цих коштів може йти на ліки без доведеної ефективності”, — зазначила лікар, директорка програми Громадське здоров’я міжнародного фонду “Відродження” Вікторія Тимошевська.

Більше того, 2017 року 183 млн грн платників податків витратили на закупівлі ліків без доведеної ефективності для медичних закладів.

“Неприпустимо, що в той час, коли пацієнтам бракує найнеобхіднішого лікування, бюджетні кошти витрачають на закупівлі ліків без доведеної ефективності. Загалом за останні 5 років майже 37 млн дол США пішло на такі препарати.”, — зазначила юрист, член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.

Від 2018 року в дію вступив Національний перелік основних лікарських засобів, у якому містяться лише лікарські засоби з доведеною ефективністю. Це може сприяти зниженню частки ліків із недоведеною ефективністю у госпітальних закупівлях.

Разом із тим аналіз закупівель МОЗ України, які здійснюються із залученням міжнародних організацій за кошти держбюджету, показав, що всі ліки, які закуповуються, відносяться до ефективних та присутні у міжнародних стандартах надання медичної допомоги.

Завантажити звіт у форматі pdf: https://bit.ly/2MyxZ3I

Читайте також
У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
Полтава
Перемога гартується у тилу, доведено патріотичною молоддю Кременчука
Полтава
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава
Зіньківські освітяни скинулися на допомогу ЗСУ
Полтава
У Миргородському районі вшанували пам'ять гетьмана Данила Апостола
Полтава
Зеленський нищить країну
Полтава