Created with Sketch.

DEEPSEEK – ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОРИВ «ЗБОКУ» ЧИ КРАХ БУЛЬБАШКИ БІГТЕХІВ?

21 січня, 16:17

Історія з Deepseek – це феноменальний приклад технологічного «підриву збоку».

Але, у будь-якому випадку: Deepseek точно увійде до мого курсу «ШІ для бізнесу» у лютому, він цього вартий.

Отже, для американського бігтеху прийшла біда звідти, звідки її не чекали – китайці взяли й випустили супердешеву LLM, яка розумніша за топову модель від OpenAI – o1. І вона не просто дешева, вона в сотні разів дешевша. Китайці стверджують, що навчили її для базової моделі лише за 5,6 млн доларів, тоді як американські компанії витрачають на це сотні мільйонів і мільярди доларів.

Ба більше, її можна розгорнути локально на своєму комп’ютері, вона є опенсорсною, доступною в будь-якій країні без обмежень, а також її принципи побудови відкриті для всіх. І це лише початок. Але Deepseek цього замало – вчора вони представили альтернативу Suno для генерації музики та альтернативу Dalle-3 для створення зображень, і все це безкоштовно! У боксерській аналогії – крім прямого удару в голову, вони додали хук справа й удар по печінці зліва американському бігтеху.

Як результат, на американському ринку бігтеху стався своєрідний «іпотечний кризис» 2008 року, але тоді збанкрутував банк Lehman Brothers.

А зараз компанія NVIDIA втратила майже 500 мільярдів капіталізації за один день, і ринок акцій загалом «просів» на 1,2 трильйона доларів.

Якщо ще місяць тому стратегія США в обмеженні можливостей Китаю та всього світу в технологічних перегонах за перевагу в ШІ базувалася на доступі до високопродуктивних чипів для себе та обмеженні доступу до них для «не друзів», то зараз цей козир вибитий – більше немає потреби в такій обчислювальній потужності, можна використовувати значно менш потужні чипи.

По суті, китайський стартап DeepSeek із мізерним бюджетом у 6 млн доларів «переміг» найбільші західні компанії в галузі ШІ на ринку, який є основним у рамках п’ятої промислової революції – у чиїх чатах буде «ШІ-спілкування» масового ринку в наступні десятиліття.

І тут два важливі моменти:

  1. Це класична стратегія непрямих дій з боку Китаю – він не став конкурувати із США «в лоб», а знайшов технологічно альтернативне рішення, у сотні разів дешевше й потенційно здатне захопити споживачів у всьому світі. І з цим США буде складно впоратися.
  2. Для нас, як для споживачів, це чудово – жорстка конкуренція різко здешевить доступ до передових сервісів ШІ, а створювані обчислювальні потужності можна буде використати для значно якісніших моделей LLM і ШІ-сервісів на їхній основі. Насамперед автономних ШІ-агентів, на які я роблю ставку цього року.

P.S. Незабаром для одного з великих клієнтів я читатиму курс для керівників «Технології майбутнього», де цей епізод займе особливе місце як приклад того, чому важливо стежити за тенденціями.
P.P.S. Думаю, що для курсу «ШІ для бізнесу» у лютому я зроблю глибокий порівняльний аналіз продуктів Deepseek та американських LLM із погляду корисності для бізнесу.

Читайте також
Amazon запустила другу партію супутників Kuiper, посилюючи конкуренцію зі Starlink Маска
Світ
Нейротренування штучного інтелекту прискорюють навчання й адаптацію людини
Життя
Штучний інтелект дозволить «колонізувати галактику» — Google
Життя
Neuralink Ілона Маска зібрав $650 млн нових інвестицій
Світ
Гримуча суміш Маска і Дурова
Опінії
Україна програє́ московії у двобої дронів
Війна