Created with Sketch.

День народження Вячеслава Чорновола: українці згадують легендарного політика

24.12.2020, 20:12
Фото: YouTube

В цей же день 100 років тому народився Святослав Караванський — український мовознавець, поет, дисидент та член ОУН.

В день народження творця Народного руху України Вячеслава Чорновола, одного з найхаризматичніших політиків України його вшановують на акціях пам'яті в різних містах України та згадуючи в соціальних мережах.

"Сьогодні 24.12.20 вшановували незабутнього Вячеслава Максимовича Чорновола. Невеликим гуртом   актив Дніпровського товариства політичних в'язнів і репресованих зібрався біля пам'ятного знаку Великому Українцю, щоб добрим словом  згадати його безкомпромісний і страдницький шлях боротьби з тоталітарним комуністичним режимом", — написав керівник товариства політичних в'язнів Дніпропетровщини Іван Дремлюга.

“День народження Вячеслава Чорновола, який загинув в автомобільній катастрофі  при  досі нез"ясованих до кінця обставинах...Він не вмів торгувати принципами, не йшов на компроміс із совістю. Через це здобув величезну популярність. Але й водночас пережив страшну трагедію — зраду найближчих соратників”, — пригадують в групі "Україна понад усе" у Фейсбук.
 
“Ще студентом на Володимирській гірці в Києві В’ячеслав Чорновіл дав присягу, що буде боротися за волю України все життя. І дотримався свого слова. У КДБ його звали «невгамовним». «Вічний революціонер» оголосив війну радянському режиму і не припиняв протест навіть за ґратами. Визнаний у світі, але гонимий радянщиною, він був запроторений у табори, а згодом — у заслання, а повернувшись, продовжив боротьбу”, — написав у себе на сторінці у ФБ 5 президент України Петро Порошенко.

У радянських тюрмах та таборах Чорновіл провів близько 10 років. Засуджений 4 рази. В один із років витримав 83 допити і ніколи не свідчив супроти друзів.

“У Луцьку вшанували пам'ять видатного українця, лідера Народний Рух України Вячеслава Чорновола. Дощ і холод не став на заваді. Дякую усім хто в таку негоду виділив годину часу”, — написав місцевий підприємець Дмитро Климук.

Згадують Вячеслава Максимовича і в українській діаспорі. На сторінках у ФБ постять його відомі фото, зокрема з багатолітнім прем'єром Великої Британії Маргарет Тетчер. Та марки з його зображенням.

Про висвітлення діяльності В.Чорновола українським діаспорянам рекомендують читати у спеціальному дослідженні.

Зазначимо, що в цей же день 100 років тому у цей день народився Святослав Караванський  (24 грудня 1920, Одеса — 17 грудня 2016, Балтимор, США) — український мовознавець, поет, перекладач, журналіст, автор самвидаву, дисидент, член ОУН.

Караванський — багатолітній в'язень радянських концтаборів — загалом він провів у неволі 31 рік.

Він прославився ще й тим, що вже на еміграції в США, куди йому вдалося потрапити  в 1979 році, видав низку словників української мови: «Практичний словник синонімів української мови», «Російсько-український словник складної лексики», а також «Секрети української мови», «Ідіотизми сталінської ярижки у державній мові України», «Звідки пішла єсть московська мова або шила в мішку не сховаєш», «Пошук українського слова та багато інших.
 

Читайте також
Навіки 27...
Війна
На милицях на війну
Війна
Парламентський десант у Полтаві вирішував долю імперських символів
Історія
Сьогодні День пам’яті полеглих захисників України.
Історія
27 серпня у Львові відкриють меморіальну дошку Ірині Фаріон
Політика
Формуймо свій національний наратив, позбуваймося чужинських міфів
Історія