Created with Sketch.

День народження Вячеслава Чорновола: українці згадують легендарного політика

24.12.2020, 20:12
Фото: YouTube

В цей же день 100 років тому народився Святослав Караванський — український мовознавець, поет, дисидент та член ОУН.

В день народження творця Народного руху України Вячеслава Чорновола, одного з найхаризматичніших політиків України його вшановують на акціях пам'яті в різних містах України та згадуючи в соціальних мережах.

"Сьогодні 24.12.20 вшановували незабутнього Вячеслава Максимовича Чорновола. Невеликим гуртом   актив Дніпровського товариства політичних в'язнів і репресованих зібрався біля пам'ятного знаку Великому Українцю, щоб добрим словом  згадати його безкомпромісний і страдницький шлях боротьби з тоталітарним комуністичним режимом", — написав керівник товариства політичних в'язнів Дніпропетровщини Іван Дремлюга.

“День народження Вячеслава Чорновола, який загинув в автомобільній катастрофі  при  досі нез"ясованих до кінця обставинах...Він не вмів торгувати принципами, не йшов на компроміс із совістю. Через це здобув величезну популярність. Але й водночас пережив страшну трагедію — зраду найближчих соратників”, — пригадують в групі "Україна понад усе" у Фейсбук.
 
“Ще студентом на Володимирській гірці в Києві В’ячеслав Чорновіл дав присягу, що буде боротися за волю України все життя. І дотримався свого слова. У КДБ його звали «невгамовним». «Вічний революціонер» оголосив війну радянському режиму і не припиняв протест навіть за ґратами. Визнаний у світі, але гонимий радянщиною, він був запроторений у табори, а згодом — у заслання, а повернувшись, продовжив боротьбу”, — написав у себе на сторінці у ФБ 5 президент України Петро Порошенко.

У радянських тюрмах та таборах Чорновіл провів близько 10 років. Засуджений 4 рази. В один із років витримав 83 допити і ніколи не свідчив супроти друзів.

“У Луцьку вшанували пам'ять видатного українця, лідера Народний Рух України Вячеслава Чорновола. Дощ і холод не став на заваді. Дякую усім хто в таку негоду виділив годину часу”, — написав місцевий підприємець Дмитро Климук.

Згадують Вячеслава Максимовича і в українській діаспорі. На сторінках у ФБ постять його відомі фото, зокрема з багатолітнім прем'єром Великої Британії Маргарет Тетчер. Та марки з його зображенням.

Про висвітлення діяльності В.Чорновола українським діаспорянам рекомендують читати у спеціальному дослідженні.

Зазначимо, що в цей же день 100 років тому у цей день народився Святослав Караванський  (24 грудня 1920, Одеса — 17 грудня 2016, Балтимор, США) — український мовознавець, поет, перекладач, журналіст, автор самвидаву, дисидент, член ОУН.

Караванський — багатолітній в'язень радянських концтаборів — загалом він провів у неволі 31 рік.

Він прославився ще й тим, що вже на еміграції в США, куди йому вдалося потрапити  в 1979 році, видав низку словників української мови: «Практичний словник синонімів української мови», «Російсько-український словник складної лексики», а також «Секрети української мови», «Ідіотизми сталінської ярижки у державній мові України», «Звідки пішла єсть московська мова або шила в мішку не сховаєш», «Пошук українського слова та багато інших.
 

Читайте також
В’ячеслав Чорновіл – той, хто розбудив Україну
Історія
Родини полеглих захисників України визначать, яким буде Меморіал Героїв у Пирятині
Полтава
11 березня виповнилося 130 років від народження Василя Чучупака
Історія
Два роки без Дмитра Коцюбайла
Війна
Організація Української Молоді «ГРІМ» носитиме ім'я загиблого Героя
Політика
Трамп, 60 мільйонів росіян і українська історична шизофренія
Опінії