Created with Sketch.

Роковини початку розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох

27.10.2023, 18:38
Український козацький хрест в урочищі «Сандармох»

Криваві розправи більшовицькі окупанти присвятили до 20-річчя так званої «Жовтневої революції». Терор набув небачених масштабів.

Сьогодні, 27 жовтня, українці згадують і вшановують пам'ять жертв масових розстрілів інтелігенції в карельському урочищі Сандармох української культурної, наукової та політичної еліти – тих, кого називають «розстріляним відродженням».

86 років тому там почалися розстріли, які стали символом Великого терору. Ці масові розправи присвятили до 20-річчя так званої Жовтневої революції. 
 
Найбільшу групу в'язнів — 1 111 осіб так званого «першого Соловецького етапу» — розстріляли з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року. Найбільше розстрілів випало на перші дні листопада.

Серед них — священник із Ватикану, котрий збирав дані про порушення прав людиниу Совєцькому Союзі, видатні майстри культури, вчені, військові, державні діячі, священнослужителі з країн, окупованих СРСР.

3 листопада були розстріляні 134 людини, всі, як зазначалося в «розстрільних списках» — «українські буржуазні націоналісти». У цілому ж, за оцінками дослідників, у Сандармосі знайшли свій останній притулок загалом понад 9 500 осіб 58 національностей, серед яких — понад 300 українців.

Як тепер відомо, урочище Сандармох було спеціальною територією, яка використовувалася органами НКВД для проведення Великого сталінського терору, так званої «чистки» суспільства від об'єктів, непридатних для будівництва комунізму. 

Серед убитих сотні вихідців з України, зокрема митці: Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Марко Вороний, Валер'ян Підмогильний, Мирослав Ірчан, професори-історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, письменник та міністр освіти УНР Антін Крушельницький та інші.

Місце масових страт знайшли громадські активісти в липні 1997 року. 27 жовтня 1997 року, в 60-ту річницю злочину сталіністів, в Сандармоху вперше провели Дні пам'яті.

У них брала участь делегація з України, у складі якої були Євген Сверстюк, Іван Драч, Лариса та Тетяна Крушельницькі. Тоді ж було встановлено дерев'яний український хрест.

У 2004 році Товариство української культури «Калина» коштом світового українства побудувало гранітний козацький хрест «Убієнним синам України» (автори Микола Малишко та Назар Білик).

27 жовтня 2017 року, у 80-ті роковини масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох (27.10 – 04.11.1937), було оголошено Днем пам'яті. Прикметно, але до приходу у владу Зе-команди він відзначався в Україні на державному рівні.

Читайте також
Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого
Мистецтво
«Тарас «Хамер» Бобанич – присутній»
Мистецтво
Діди воювали
Історія
Спогади до дня народження легендарного поета
Історія
Герої не вмирають! Світлої пам'яті полковника ГУР В'ячеслава Галви
Історія
Долина Загиблих: Символ пам’яті, примирення та диктаторської величі
Історія