Created with Sketch.

День Соборності є нагодою зробити висновки з помилок минулого

22.01.2020, 09:37

Багато хто сьогодні святкує День Соборності, є й ті хто не святкують...

А я хотів би нагадати, чим закінчилась історія кохання двох молодих держав ЗУНР і УНР, які поклялись одна одній у вірності біля храму Софії.

Як і в житті, галичани і наддніпрянці не завжди можуть порозумітись, так і ЗУНР і УНР не зрозуміли один одного.

Фактично мало місце лише співробітництво у військовій сфері, і то доволі незначне, адже Українська галицька армія не розуміла, навіщо битись за Правобережжя поки Львів не звільнений, Петлюра не розумів, навіщо той Львів, поки не звільнений Київ. А потім у відповідь на невдоволення ним генералітетом Симон Петлюра розпочав чистки рядів.

Найвидатнішого тогочасного воєнного діяча Болбачана – розстріляли, генерала Антіна Кравса віддали під суд. УНР почала таємні перемовини з Польщею, УГА з Денікіним.

Як наслідок, керівництво УГА зрадило УНР, підписавши сепаратне перемир’я з Денікіним, а УНР дало мовчазну змогу на захоплення Кам’янець-Подільського польськими військами, чим змусило уряд ЗУНР емігрувати до Румунії.

А потім УНР зрадила ЗУНР, уклавши угоду з Польщею про спільні дії проти більшовицьких військ та встановлення україно-польського кордону по річці Збруч.

Обопільні зради дали тоді Україні ще пів року боротьби та агонії.

Втім, за 70 років два закоханих серця знов об’єднались і в сварках, образах і непорозуміннях продовжують виховувати спільну дитину - соборну Україну.

І тільки від нас всіх залежить, скільки вона ще проіснує.

P.S. Нижче фото інтернованих вояків УГА та армії УНР як нагадування, що може відбутись, якщо українці вчергове втратять свій шанс і будуть продовжувати намагатись домовитись із ворогом.

Політолог. Генеральний директор Аналітичної групи Левіафан

Читайте також
Як утворився протестантизм
Опінії
Таємний орден Гетьманщини. Козацькі монастирі. Епізод 3. Трахтемирів
Історія
Віктор Кравченко — совєтський діяч, який втік в США, де випустив світовий бестселер про злочини СРСР
Історія
Детройтський кейс. Частина четверта
Опінії
Детройтський кейс. Частина третя
Опінії
Детройтський кейс. Частина друга.
Опінії