Created with Sketch.

День в історії: 21 травня помер учасник Норильського повстання Шумук, якого особисто приймав Рейган

21.05.2024, 10:05
Фото: Фейсбук

В цілому Данило Шумук просидів за ґратами 42 роки. Зокрема, під час 2 світової війни, він був в'язнем у німецьких концтаборах на Полтавщині.

Рівно 20 років тому завершився земний шлях українця-патріота, дисидента і політв'язня ДАНИЛА ШУМУКА, який 42 роки, 6 місяців та 7 днів провів у польських, німецьких та радянських в'язницях та таборах і був звільнений завдяки зусиллям української діаспори.

Він народився 30 грудня 1914 року у с.Боремщина на Волині. Вперше він як член Компартії Західної України потрапив до польської в'язниці в 1935 році.

Звільнився в 1939 році після окупації Польщі совєтами, але вже у травні 1941 року, його як брата «ворога народу» було направлено до совєтського трудового табору, а з початком німецько-радянської війни переведено до штрафбату. В перші дні війни потрапив до полону, перебував у німецьких концтаборах для радянських полонених на Полтавщині.

Восени того ж року Данило зумів втекти з Хорольського табору. А далі він потрапив у націоналістичне підпілля. Так, З березня 1943 до грудня 1944 рр. Данило Шумук перебував в УПА, в якій переважно викладав на вишколах. 

Але вже у 1945 році за участь в УПА більшовики його засудили до смертної кари, заміненої 20-річним ув'язненням, яке він відбував у Норильських, Тайшетських та інших концтаборах, а також у Владимирській тюрмі.

У 1956 році, після перегляду його справи, дотерміново звільнений, але вже через рік засуджений на 10 років ув'язнення за «антирадянську пропаганду й агітацію». 

На початку 1972 року Д.Шумук був втретє засуджений на 10 років таборів особливого режиму і 5 років заслання.

Того ж року відмовився від радянського громадянства та заявив про бажання емігрувати до Канади. 

Відомо, що в ув'язненні Шумук він був активним учасником боротьби за статус політв'язня й інших протестних акцій. 

У 1979 році Данило став членом-засновником Гельсінської Групи у місцях позбавлення волі й Української Гельсінської Групи.

Тим часом на Заході опубліковані спогади Шумука «За східнім обрієм» (Париж — Балтімор, 1974), які викликали серед української еміграції дискусії щодо його критичної оцінки ідеології українського націоналізму. Як стало відомо значно пізніше вони були перехоплені та  фальсифіковані КДБ з метою дискредитувати націоналістичний рух і його боротьбу “на землях”. 

Втім, спогади Шумука з деякими доповненнями були перевидані під назвою «Пережите і передумане» (Детройт, 1983) та англійською мовою «Life Sentence» (Едмонтон, 1984). 

Велику роль у визволенні Д.Шумука відіграла українська  діаспора, яка влаштовувала акції в різних країнах, світу, а канадський уряд звертався в його справі до уряду СРСР. 

Саме завдяки інформаційним акціям діаспори  на підтримку Д.Шумука, втручанню у справу вищої влади Канади та США та змінам у суспільно-політичному житті СРСР,  в травні 1987 р., коли закінчився термін заслання, Данило Шумук емігрував до Канади.

10 грудня 1987 року виступав у Овальному кабінеті Вашингтоні під час святкування Дня декларації прав людини, прийнятої ООН. Після виступу його прийняв президент США Р. Рейган.

Зустріч президента США Рональда Рейгана та українського політв'язня Данила Шумука в Білому домі в 1988 році.

Живучи в Канаді, не пристав до жодної партії, кажучи, що не хоче бути залежним від якоїсь партії, а хоче спілкуватися з людьми різних партій, релігій, національностей, які близькі йому за духом

Тривалий час Данило Шумук жив у притулку для самотніх людей у Торонто, а у 2002 році повернувся до України та оселився у місті Красноармійську (нині — Покровську) на Донеччині, де й помер 21 травня 2004 р.

Про нього зняті документальні фільми в Україні, Канаді, Франції та Польщі.

Читайте також
Харків'янин Удовиченко вправно душив червону московську гниду
Історія
Батько убитої доньки. Син убитого батька. Брат убитої сестри. Особистий ворог путіна.
Війна
Сьогодні день пам'яті українського вченого Івана Пулюя, який винайшов «рентгенівські» промені
Історія
Митець, що розширив межі японської літератури. Історія Кобо Абе
Історія
Бандерівець в окупованому Криму: живописець-баталіст Микола Самокиш
Мистецтво
Пророча пересторога Заходу від старого українського генерала
Історія