Проєкт спрямований на захист інтересів дитини, яка знаходиться на утриманні особи, взятої під варту.
На сайті Верховної Ради опублікували законопроєкт №3603 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо захисту прав та інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків».
Авторами є група народних депутатів від фракцій «Слуга народу», «Опозиційна платформа — За Життя» серед яких: Юлія Яцик, Олександр Бакумов, Ілля Кива, Олександр Куницький, Ірина Верещук та інші.
Народні обранці зазначають, що проєкт спрямований на всебічне врахування та неуклінне дотримання прав та інтересів дитини, яка знаходиться на утриманні особи, щодо якої уже застосовується запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Обставини
На сьогодні є неврегульованим питання захисту прав дитини, у разі якщо до батьків застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Автори пишуть, що внаслідок цього дитина фактично залишається без піклування батьків та зазнає негативного психоемоційного впливу, захист її інтересів потребує особливої уваги з боку держави.
Відповідно норм Закону України «Про охорону дитинства» посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, поліціянти, працівники відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, житлово-експлуатаційних організацій, навчальних закладів, громадяни та інші особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без опіки (піклування) батьків, зобов’язані негайно повідомити про це органи опіки та піклування за місцем знаходження дитини.
Проте зазначені положення законодавства у сфері охорони дитинства не узгоджуються з нормами кримінального процесуального законодавства, яким у своїй діяльності керуються представники правоохоронних органів та суд.
Що пропонують народні обранці?
Проєктом пропонується доповнити статті 191,194, 213 Кримінального процесуального Кодексу (КПК) нормами такого змісту:
«Уповноважена службова особа, яка на підставі ухвали судді, затримала особу, зобов’язана негайно повідомити про наявність на утриманні затриманої особи дитини, яка залишається без догляду, орган опіки та піклування за місцем знаходження такої дитини для вжиття необхідних заходів щодо тимчасового влаштування дитини. Про вжиті заходи уповноважена службова особа інформує затриману особу, прокурора, слідчого суддю, суд і приєднує копію листа до матеріалів кримінального провадження».
Автори сподіваються, що прийняття законопроєкту сприятиме належному захисту прав та інтересів дитини.