Для непоганої депутатської ініціативи може знову забракнути коштів.
На офіційному сайті Верховної Ради України з’явився проєкт Закону №3134 «Про захист дітей від виникнення та наслідків, спричинених втратою слуху».
Автором є депутат від правлячої фракції. Його розроблено з метою запровадження правила обов'язковості, механізму проведення скринінгу слуху новонароджених дітей, а також дітей, які зараховуються до дошкільних закладів освіти і в 1 клас загальноосвітнього закладу.
Обставини
За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі нараховується близько 466 млн. осіб із втратою слуху, з яких 34 млн. – це діти. До 2050 року більше 900 млн. осіб у світі будуть страждати від втрати слуху.
В Україні немає обов'язкової перевірки слуху, що призводить до пізнього виявлення порушень. Зокрема, у дітей пізнє виявлення патології сприяє затримці розвитку слуху та мовлення.
За інформацією ініціатора законопроєкту, щороку в чергу для проведення кохлеарної імплантації стає 195 дітей. Ця цифра не відображає реальної ситуації з дітьми, які потребують слухопротезування. Як свідчить світова статистика на кожну 1000 народжених 3-4 дитини народжується з втратою слуху. Народжуваність в Україні складає в середньому 340 тис дітей на рік. Оскільки перевірка слуху у дітей не проводиться, таке виявлення здійснюється лише за ініціативи батьків або лише у разі підозри на втрату слуху у дитини.
Зміни
Проєктом пропонується передбачити, що скринінг слуху в загальнообов'язковому порядку проводиться для:
Визначається процедура проведення повторного скринінгу та повного аудіологічного обстеження дітей, які пройшли скринінг слуху з результатом "скринінг не пройшов".
Прописується повноваження та компетенція органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров'я.
Визнається порядок та умови слухопротезування та реабілітації дітей, які мають втрату слуху.
Фінансові проблеми
Прийняття проєкту буде мати вплив на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України. Зокрема, для реалізації мети та завдань проєкту потрібно провести забезпечення усіх пологових будинків та перинатальних центрів апаратами перевірки слуху. Для покриття витрат на оснащення з державного бюджету необхідно виділити значні кошти. Зважаючи на величезний дефіцит бюджету невідомо, чи законопроєкт запрацює.